Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Dzień Działkowca w klimacie obchodów Święta Wojska Polskiego w ROD im. 2 Armii WP w Poznaniu - 16.08.2016

W przededniu Święta Wojska Polskiego 13 sierpnia br. działkowcy ROD im. 2 Armii WP w Poznaniu obchodzili swój Dzień Działkowca.  Wojskowy charakter Ogrodu obligował do refleksji na temat zbliżającego się święta żołnierzy. Dlatego  też podczas obchodów zaprezentowała się Wielkopolska Grupa Miłośników Historii „Wiarus”, której prezesem jest Piotr Magielski. Przedstawiane mundury i wyposażenie żołnierzy września 1939r,  powstania  warszawskiego  oraz powojenne wzbudzały duże zainteresowanie uczestników uroczystości.

Ale pokaz militariów był tylko akcentem wzbogacającym uroczystość działkowców, na którą przybyło blisko stu działkowców Ogrodu. Działkowców i gości święta: dyrektor Biura OZ Magdalenę Klessa- Kiec oraz prezesów sąsiadujących ogrodów Ewę Rowińską i Janinę Świątkowską powitał prezes ROD Zdzisław Śliwa.  W okolicznościowym przemówieniu prezes ROD  podkreślił znaczenie święta odbywającego się w roku Jubileuszu 35–lecia PZD przywołując rolę Związku w obronie bytu ogrodów i walkę polskich działkowców o prawo chroniące ogrody przed likwidacjami. Dzięki determinacji działkowców i Związku mamy nie tylko dobrą ustawę o ROD, ale obroniliśmy także nasze altany przed rozbiórkami oraz uregulowane zostały prawa do gruntów dla wielu ogrodów w tym także do Ogrodu obchodzącego święto. Prezes ROD zaprosił także działkowców do uczestniczenia w obchodach Okręgowego Dnia Działkowca - 20 sierpnia w Nowym Tomyślu oraz w Miejskich Dożynkach rolników i działkowców Poznania 27 sierpnia br.  Poinformował także o udziale działkowców Ogrodu w uroczystości Krajowych Dni Działkowca w Zabrzu 3 września br.

Święto działkowców jest zawsze okazją do przekazania dobrych widomości. Takimi z pewnością były informacje o inwestycjach w Ogrodzie, a w szczególności o zakończonej rozbudowie monitoringu elektronicznego, wymianie skrzynek energetycznych oraz o planowanej rozbudowie części placu zabaw dla dzieci i budowie siłowni plenerowej ufundowanych przez Miasto Poznań. Podziękowania za takie wspieranie ogrodu złożył prezes ROD na ręce Zastępcy Dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Marka Stachowiaka.

Wręczono też odznaczenia związkowe i wyróżniono najlepsze działki w konkursie „Wzorowa Działka 2016”. Dyplomy uznania i nagrody rzeczowe otrzymało 6 działkowców, którzy zajęli czołowe miejsca w konkursie, a wśród nich zdobywcy trzech pierwszych miejsc: Janina i Stanisław Brzostowiczowie, Stanisław Sworek  oraz Teresa i Andrzej Górczyńscy. 9 innych działkowców otrzymało wyróżnienia za piękne działki w sektorach. Wiceprezes ROD Zenon Ptak przedstawił także działki, które startowały w konkursie „Zielony Poznań”, informując o zakwalifikowaniu naszej reprezentantki - działki Marianny Kubickiej - do finału konkursu. Dodać należy, że altana wiceprezesa Ptaka została wyróżniona w konkursie krajowym „Wzorowa Altana” . Ale to nie koniec sukcesów Ogrodu. Dyrektor biura OZ gratulując osiągnieć poinformowała działkowców, że w konkursie ”Rodzinny Ogród Działkowy 2016” Ogród zajął w Okręgu pierwsze miejsce i będzie wyróżniony na Okręgowym Dniu  Działkowca.

Działkowcy podziękowali też swojemu długoletniemu przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Romanowi Myśliwcowi, który wskutek choroby zakończył swoją pracę dla Ogrodu.

Wyróżniono także najpiękniejsze wiązanki kwiatów wykonane na święto przez poszczególne sektory, a ocenione przez instruktorów SSI Teresę Górczyńską i Mieczysława Marka. Po części oficjalnej działkowcy zostali zaproszeni na ciasto i kawę oraz mogli zbadać strukturę swojego ciała w punkcie wystawionym przez promującą aktywność ruchową firmę Fit Swim z Poznania.

TAD

 Zdjęcia: Andrzej Górczyński

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio