Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Ketmia - chińska róża - 05.08.2016

Ketmia, potocznie zwana hibiskusem - od swojej łacińskiej nazwy  Hibiscus L., na przełomie lipca i sierpnia obdarza nas pięknymi, dużymi kwiatami w kolorach od białego przez czerwienie, róże i fiolety z odcieniem niebieskiego,  a nawet żółte czy łososiowe. 

Hibiskusy wracają do łask po plotce z lat 60 ubiegłego wieku, która głosiła, że hibiskusy są trujące, przynoszą pecha i są rakotwórcze. Plotka wzięła się z pewnej historii: podobno w holu jednego ze szpitali stał okaz pięknie kwitnącej rośliny. Jak się domyślamy był to hibiskus. Wielu osobom tak się spodobał, że ścinały jego gałązki na sadzonki, przez co biedna roślina prawie cała została zniszczona. Żeby ją uratować, ustawiono przy niej tabliczkę z napisem „roślina szkodliwa dla zdrowia”  i tym sposobem uratowano hibiskus od zniszczenia. 
 
Ketmie można uprawiać zarówno w domu w donicy, jak i w gruncie.  O ile w domu łatwiej jest nam zadbać o odpowiednie dla niej warunki, tak w gruncie musimy zwracać szczególną uwagę, zwłaszcza na wilgotność podłoża. 
 
Pamiętajmy też o tym, że młode rośliny źle znoszą niskie temperatury, warto więc okrywać je na zimę. Aby nie przemarzły należy w odpowiedni sposób dobrać stanowisko na którym będą rosły. Powinno być słoneczne ale osłonięte od wiatru, z lekką przepuszczalną i próchniczą glebą  w odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego.
 
Ketmie nie lubią suszy - przesuszone nie zakwitną lub zaczną zrzucać pąki kwiatowe. Nie lubią też zalewania korzeni, dlatego pamiętajmy, aby w gorące dni dostarczyć im odpowiednią ilość wody, lubią być podlewane wczesnym rankiem. Unikajmy podlewania w ciągu dnia, bo możemy doprowadzić do poparzenia delikatnych liści i kwiatów. Starajmy się nie polewać całych roślin z węża, tylko najlepiej podlewajmy z konewki, każdą roślinę osobno - zwłaszcza podczas kwitnienia. Polewanie kwiatów przyśpieszy ich przekwitanie i opadanie. 
 
 
Hibiskusy bardzo obficie kwitną, dlatego potrzebują dużo składników odżywczych. W momencie gdy zaczynają kwitnienie stosujmy regularne nawożenie nawozem do roślin kwitnących, lub nawozem długo działającym – raz w sezonie.
 
Chcąc cieszyć się hibiskusami w kolejnym roku pamiętajmy o wiosennym przycinaniu pędów, pozwoli to pobudzić roślinę do wzrostu. Usuwajmy przemarznięte i chore pędy i stosujmy cięcie estetyczne - jeśli chcemy nadać roślinom konkretny kształt. 
 
Hibiskusy atakowane są najczęściej przez mszyce, przędziorki i mączliki. W razie potrzeby trzeba stosować odpowiednie ogólnodostępne preparaty. 
Jeśli przesadzimy z podlewaniem, na roślinach może pokazać się pleśń. Stosujmy wtedy odpowiednie preparaty i dość oszczędnie podlewajmy - postępować tak należy do momentu poprawy stanu rośliny. 
 
Hibiskusy można wykorzystać w ogrodzie jako pojedyncze wyeksponowane okazy tzw. solitery lub na szpaler, a nawet kwiecisty żywopłot oddzielający np.: część rekreacyjną działki od uprawowej.  Nie dajmy się ponieść stereotypom i pogłoskom o ich trudnej uprawie.  Zaprośmy ketmie do naszych ogrodów, aby cieszyć się ich pięknie i bardzo długo kwitnącymi kwiatami.  
 
Agnieszka Twardowska – Wybraniec
Instruktor ogrodowy w ROD im. H Wieniawskiego w Rzeszowie 
 
zdjęcie z pixabay.com.pl
 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.