Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
Na świecie co roku marnuje się aż 1/3 globalnej produkcji żywności. W Europie marnuje się jej 100 milionów ton, natomiast w Polsce aż 9 mln ton żywności trafia na śmietnik (dane Eurostat). Powyższe dane sytuują Polskę na 5 pozycji wśród państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią.
Zmarnowana żywność wywiera negatywne skutki społeczne, ekonomiczne i ekologiczne, ponieważ produkt spożywczy to nie tylko to co konsumujemy, to także produkcja, opakowanie, transport, energia, emisja odpadów przemysłowych a na końcu po jej wyrzuceniu powstają koszty związane z usuwaniem odpadów komunalnych tzw. śmieci.
Zmarnowana żywność to także nadwyżki plonów z działki, które często trafiają do kompostownika. Aby wyprodukować na działce warzywa i owoce musimy zakupić nasiona, sadzonki krzewów i drzew owocowych i włożyć sporo własnej pracy i czasu w ich pielęgnacji, aby zebrać plony jako zdrową żywność. Czy nadwyżki tej zdrowej żywności trzeba marnować? Czy działkowcy mogą włączyć się do do walki z marnowaniem żywności. Na przykładzie ROD „Wolność” w Bielawie można stwierdzić, że tak.
Zarząd ROD „Wolność” w Bielawie na terenie Ogrodu prowadzi kampanię społeczną szerzenia świadomości o zapobieganiu wyrzucania żywności. Celem tej kampanii jest zminimalizowanie marnowania plonów ogrodowych poprzez przekazywanie ich na cele charytatywne organizacjom pożytku publicznego.
Dzięki akcji w Ogrodzie zdrowa żywność trafia do najbardziej potrzebujących osób. Nadwyżki owoców i warzyw przekazywane są bezpośrednio do stołówki Caritasu, gdzie wolontariusze od razu wzbogacają nimi posiłki lub konserwują w słoikach na zimę.
Działkowcy z Bielawy swoją szlachetną akcją pomagają ubogim oraz wspierają przyrodę, bo wyrzucone produkty spożywcze, to także marnotrawstwo potrzebnej do ich wytworzenia wody. A woda, to przecież podstawowy składnik życia, wykorzystywany w także w ogrodzie.
Inicjatywa Zarządu ROD „Wolność” w Bielawie jest dobrym przykładem, że jedną akcją można zmieniać nawyki, walczyć z marnotrawstwem plonów ogrodowych oraz wspomagać potrzebujących.
Krzysztof Paciepnik
Inspektor
Okręg Sudecki
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.