Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy z Olesna w ogrodzie botanicznym - 25.07.2016

18.06.2016 działkowcy z ROD „Źródełko” w Oleśnie odwiedzili Arboretrum w Wojsławicach (gmina Niemcza, pow. dzierżoniowski, woj. dolnośląskie).

Arboretum to typ ogrodu botanicznego, w którym gromadzi się drzewa i krzewy. Na terenie zabytkowego folwarku znajduje się unikatowa kuźnia kołowa, skansen dawnych narzędzi ogrodniczych i rolniczych, a w „Galerii” tematyczne wystawy. Ze szczytu Czereśniowego Wzgórza rozciąga się wspaniała panorama na Przedgórze Sudeckie, Ślężę, Góry Sowie i Karkonosze.

W Arboretum rośnie kilka unikatowych okazów, m.in.: cedr turecki, 300-letni cis pospolity, mamutowiec olbrzymi oraz „żywe skamieniałości” – metasekwoja chińska, szydlica japońska, sośnica japońska, miłorząb dwuklapowy. Wśród drzew liściastych na uwagę zasługuje 200-letnia czerwonolistna forma buka pospolitego oraz 100-letnie odmiany klonów palmowych – najstarsze okazy na Dolnym Śląsku. Szczegółowe informacje zawarte są na tablicach informacyjnych przy poszczególnych okazach. 

DSCF3997

Wartością przyrodniczą Arboretum w Wojsławicach są drzewa pomnikowe, które wzbudzają zainteresowanie zarówno turystów, jak i dendrologów. Niektóre okazy pamiętają jeszcze dawnych właścicieli parku – rody von Prittwitz i von Aulock, oraz właściwego twórcę Arboretum – Fritza von Oheimba (1850–1928).

Ogród o każdej porze wygląda inaczej , inaczej wiosną ,gdy kwitną azalie i różaneczniki, inaczej, gdy kwitną liliowce, a inaczej jesienią.

DSCF3953

Polecamy wszystkim działkowcom odwiedzenie tego 62 ha ogrodu położonego na wzgórzach. Jest to naprawdę piękny ogród i każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest też możliwość zakupienia roślin. 

Pulka Brygida ROD „Źródełko” w Oleśnie

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio