Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy z Szamotuł przyjaźni środowisku - 22.07.2016

Gmina Szamotuły (okręg poznański) promuje ekologię. Jednym z działań na jej rzecz było ogłoszenie konkursu „Gminny mistrz kompostownika” dla mieszkańców i działkowców z rodzinnych ogrodów działkowych z terenu gminy i miasta Szamotuły.

Zadaniem uczestników konkursu było przesłanie zdjęcia swojego kompostownika wraz z jego otoczeniem i krótkim opisem. Musieli także określić od kiedy posiadają kompostownik, co trafia do kompostownika oraz dlaczego warto go mieć. Ponadto uczestnicy konkursu byli zobowiązani podać czy kompostownik został przez nich zakupiony czy wykonany samodzielnie, w jaki sposób jest wkomponowany w otoczenie oraz wymienić stosowane przez nich metody na przyspieszenie procesu kompostowania.

W kategorii kompostownik na terenie ROD zwyciężyli:

  • I Miejsce - Julian Kmieciak, ROD im. Nowowiejskiego w Szamotułach
  • II Miejsce - Sławomir Narożnemu, ROD im. Mickiewicza w Szamotułach
  • III Miejsce - Hanna Tecław, ROD im. Mickiewicza w Szamotułach

Na laureatów konkursu czekały liczne nagrody rzeczowe, m.in. kompostowniki, akcesoria i narzędzia ogrodnicze, sprzęt ogrodniczy, sadzonki roślin ozdobnych.

Jednym z priorytetów Polskiego Związku Działkowców jest promocja ekologicznej uprawy warzyw i owoców. Jej elementem jest także prowadzenie przez działkowca własnego kompostownika, bowiem kompost to najlepszy i najtańszy nawóz organiczny. Przypomnijmy, że § 42 pkt. 1 regulaminu ROD nakłada na każdego działkowca obowiązek prowadzenia kompostownika na działce w ROD. Punkt trzeci tego samego paragrafu mówi, że „działkowiec ma obowiązek kompostować odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności pochodzące z działki części roślin”.

Aby ułatwić to zadanie poczatkującym i mniej doświadczonym działkowcom, Krajowa Rada PZD wydała bezpłatną broszurę pt. „Jak wytwarzać i stosować kompost?”, z której można dowiedzieć się jak krok po kroku zrobić kompost np. z liści i trawy, a także jak radzić sobie problemami pojawiającymi się podczas kompostowania. Broszura dostępna jest na stronie internetowej pzd.pl – ZOBACZ BROSZURĘ. Można ją też bezpłatnie nabyć w okręgowych zarządach oraz zarządach ROD.

AD

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio