Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Szkolenie "Liliowce - kwiaty jednego dnia" w ROD Pod Brzozą w Bydgoszczy - 21.07.2016

16 lipca 2016 r. Koło Miłośników Kwiatów przy Okręgowym Zarządzie Stowarzyszenia PZD w Bydgoszczy wybrało się do ogrodu działkowego Pod Brzozą w Bydgoszczy, by przeprowadzić wynikające z planu Koła szkolenie na temat "Liliowce – Kwiaty jednego dnia". Z założenia miało to być spotkanie w terenie w bezpośrednim kontakcie z roślinami, które postanowiliśmy lepiej poznać.

Chcieliśmy liliowce zobaczyć w naturze, dotknąć, powąchać, porównać, doznać wrażeń jakby pewnego rodzaju mistycznego uniesienia. Był piękny słoneczny dzień, spotkaliśmy się na placu zabaw pod wielkim czerwonym parasolem, ozdobionym kwiatami liliowców. Zasiedliśmy przy stołach pełnych smakołyków, a zwłaszcza ciast, które przygotowali organizatorzy  wypiekły koleżanki z naszego koła.

Po słodkiej chwili uniesienia Prezes ogrodu p. Józef Chodenionek rozpoczął nasze spotkanie.  Z radością podkreślił, że cieszy się z obecności naszego Koła w ogrodzie. Przedstawił historię ogrodu,  z dumą mówił o działkowcach, którzy uczestniczyli w konkursach i o tych, którzy otrzymali związkowe odznaczenia. Cieszy go fakt, że działki opuszczone lub zaniedbane zyskują nowych użytkowników i od razu jakby z rozpędu, zmieniają  w urocze ogródki, pełne piękna i ciekawych pomysłów.

Następnie kol. Alicja Dolecka – założycielka koła i długoletnia przewodnicząca odczytała fragment wspomnień z okazji 10-lecia Koła.  Przypomniała, że Koło odwiedziło już ogród w 1994 r. i gościło na działkach Felicji Hadrych Góreckiej i Bibianny Albińskiej. Już w tym czasie miały one działki pełne kwiatów. Obie Panie do dziś uprawiają działki i nadal wodzą prym wśród zapalonych kwiaciarzy hobbystów.

łównym organizatorem wykładowcą i duszą imprezy był Mariusz Dominik z żoną Alicją. Jest on sympatykiem naszego Kola, uczestniczy w naszych szkoleniach, wycieczkach, pomaga Kołu w różnych sprawach. Jest znawcą przedmiotu, jego wiedza jest ogromna o liliowcach wie wszystko. Zadziwia Nas jego pasja krzyżowania liliowców, by uzyskać formy nowe zaskakujące pięknem i czyni to z powodzeniem. Jego liliowce  są jak prima balerina, jak małe księżniczki ubrane w sukienki pełne fikuśnych i uroczych falbanek o niesamowitych pastelowych kolorach.

Na zakończenie szkolenia zwiedziliśmy ogród, a szczególnie działkę Państwa Mariusza i Alicji. Tu zobaczyliśmy liliowcowy raj, pięknotki wywołujące zachwyt i zdziwienie. 

Naprzeciw jego działki kokietowała nas strojna działka Felicji Hadrych Góreckiej, momentami nie wiedzieliśmy, którą oglądać, bo i tu królowały liliowce. Dzięki organizatorom spotkania robocze szkolenie przemieniło się w dużą imprezę.


Dodatkowym bonusem dla Koła i ogrodu była obecność naszych przyjaciół i sympatyków. Byli z nami działkowcy z innych bydgoskich ogrodów. Przyszły nawet całe rodziny.

Na zakończenie imprezy każdy z uczestników otrzymał od organizatorów certyfikat uczestnictwa w spotkaniu Koła Miłośników Kwiatów w ogrodzie działkowym "Pod Brzozą"  w Bydgoszczy. Żegnaliśmy się pełni ciepłych uczuć, szczęśliwi, że razem spędziliśmy urocze popołudnie z zapewnieniem, że znów się spotkamy.

  


Opr. Honorowa Przewodnicząca Koła
Alicja Dolecka

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio