Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Rozstrzygnięty został krajowy konkurs na "Wzorową Altanę" - 20.07.2016

Ogrody działkowe składają się z wielu działek, ale i z altan, które są ich nieodłączną częścią. Altany są tak różnorodne i barwne, jak ich właściciele, którzy tworzą przyjazną i solidarną społeczność skupioną wokół ogrodnictwa działkowego. Dlatego w  tym roku Krajowa Rada po raz pierwszy ogłosiła także konkurs „Wzorowa Altana”, by pokazać wszystkim, że altany to coś więcej niż tylko wiata czy mały działkowy domek, że są one nieodłącznym elementem ogrodowego krajobrazu, a często wizytówką działki i dumą ich właścicieli. 14 lipca Prezydium KR PZD podjęło uchwałę, w której znajduje się rozstrzygnięcie tego konkursu.


Na zdj. altana Doroty i Wiesława Kucyj z ROD im. Obrońców Westerplatte w Świdniku

Altany są dla działkowców nie tylko elementem infrastruktury, ale często sercem całej działki. Bywają murowane, drewniane, porośnięte bluszczem, kolorowe, a czasem małe i skromne, jednak często mają w sobie to „coś”, co każe nam przystanąć, by podziwiać ich piękno.


Zdj. altany Haliny Nowak z ROD "Źródełko" w Skarżysku-Kamiennej

W ogrodach działkowych w całej Polsce coraz bardziej zauważalne staje się zainteresowanie poprawą , estetyki i funkcjonalności ogrodowych altan. Projekty działkowych domków są przedmiotem uwagi i prac architektów, a nawet zespołów naukowych. Najbardziej znaną publikacją pokazującą działkowe altany i ich piękno jest książka wydana przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie pt. „Dzieło działka”, w której w sposób szczególny zostały docenione altany, jako miejsca integracji, wypoczynku i inspiracji, a także pomysłowości.


Na zdj. altana Genowefy o Józefa Strzałkowckich z ROD "Wodnik" w Chełmży

14 lipca br. Prezydium KR PZD wybrało spośród 41 zgłoszeń te, które są najlepsze, najbardziej funkcjonalne, estetyczne, pomysłowe i urokliwe.

Z wynikami konkursu można zapoznać się w dziale KONKURSY KRAJOWE, gdzie zamieszczona została treść uchwały informująca o wynikach tego konkursu (tutaj).

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio