Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

"Ogródkowe czytanki" - działkowcy z Zielonej Góry czytają dzieciom - 19.07.2016

Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu, a korzyści, jak wszyscy wiemy, są nieocenione. W świecie telewizji, komórek i tabletów coraz mniej jest miejsca na dobrą książkę i wspólne czytanie. Dlatego głośne czytanie dzieciom jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości. "Ogrodowe czytanki" to inicjatywa, która w ROD "Związkowiec" w Zielonej Górze odbywa się już od kilku lat. Następne spotkania zaplanowano na 30 lipca br. i 13 sierpnia br.

Co dwa tygodnie w domu działkowca lub na wspólnym terenie (w zależności od pogody) zarząd ROD wspólnie z przedstawicielką pracowni "Kreatywne i Pożyteczne", która jest działkowiczką, organizuje wspólne czytanie książek dzieciom.

Cel czytanek jest jasny: zintegrowanie społeczności działkowców poprzez spotkania dzieci z dobrą lekturą połączone z zabawą i działaniami artystycznymi na świeżym powietrzu. Podjadając marchewkę i czytając albo opowiadając sobie różne historie, działkowcy i wszyscy zainteresowani taką formą wypoczynku i integracji spędzają swój wolny czas razem z dziećmi. Biletem wstępu na Czytanki jest jedzenie dla kotów działkowych.

Spotkania przewidziane są w odstępie dwutygodniowym i trwają ok. 2 godziny, choć to czas umowny, bo sa one zawsze przedłużane. To dlatego, że nie sposób oderwać dzieci od zwykłych prostych zabaw (czytanie książki, zgadywanki, piaskownica, kolorowa kreda) i przede wszystkim od dorosłych którzy wciągnięci we wspólną zabawę stają się najlepszymi kompanami swoich dzieci/wnuków. Jest jeszcze jeden warunek dobrej zabawy - zawsze pod ręką są smakołyki. Nie słodycze/chipsy ale zwykłe warzywa i owoce. Niepostrzeżenie znikają w oczach podczas zabawy!

Zarząd ROD przyjął założenie że jest to akcja nie na rok, dwa, ale na dłużej. W zeszłym roku na pierwszym spotkaniu byli tylko organizatorzy ;-) Na spotkaniu kilka dni temu było kilkanaścioro dzieci i drugie tyle dorosłych. Pojawia się coraz więcej dzieci z rodzicami i dziadkami, więc inicjatywa zyskuje rozgłos, co oznacza, że zaczyna się  rozkręcać. W tym roku Zarząd ROD zaplanował dodatkowo wspólnie z fundacją organizującą kolonie letnie w mieście, że  turnusy będą się kończyć na terenie ROD.

Z zarządem ROD współpracują: OTOZ Animals - Inspektorat Zielona Góra, Miejskie Przedszkole nr 3 im. Misia Uszatka w Zielonej Górze, Biblioteka Piotrusia Pana (Filia nr 11 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze), Fundacja Otwarte Drzwi.


Leszek Łozicki
ROD "Związkowiec"
Zielona Góra

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio