Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Społeczny monitoring pszczół - pomagamy liczyć zapylacze - 15.07.2016

Społeczny Monitoring Pszczół" to projekt badania populacji pszczół w Polsce, prowadzony w modelu nauki obywatelskiej. Oznacza to, że każdy może dołączyć do badaczy i wesprzeć pracę naukowców - wstarczy podczas spaceru lub prac w ogrodzie zrobić zdjęcie spotkanej pszczole i zanotować czas i miejsce obserwacji, po czym dodać te informacje na stronie: www.monitoringpszczol.pl. To właśnie udział wolontaruszy z całej Polski sprawi, że badanie będzie miało zasięg niemożliwy do osiągnięcia przez wąskie grono naukowców.

Projekt realizowany jest w ramach Wielkiego Spisu Zapylaczy przez Fundację Greenpeace Polska i Stowarzyszenie "Człowiek i Przyroda". Pilotażowa część projektu zakłada przeprowadzenie inwentaryzacji pszczołowatych, ze szczególnym uwzględnieniem pszczoły miodnej i trzmieli, we wszystkich środowiskach na terenie całej Polski w sezonie 2016. Opiekunami merytorycznymi Monitoringu są dr Anna i dr Lech Krzystofiakowe, a środki na badanie zostały zebrane podczas trzeciej edycji akcji crowdfuningowej "Adoptuj Pszczołę".

Cele Monitoringu:

  • Określenie zagęszczenia pszczoły miodnej i trzmieli (wraz z trzmielcami) w różnych siedliskach przyrodniczych;
  • Oszacowanie udziału badanych grup zapylaczy występujących w badanych siedliskach przyrodniczych;
  • Ocena współwystępowania pszczoły miodnej i trzmieli (wraz z trzmielcami) w badanych siedliskach przyrodniczych.

Ze względu na duże prawdopodobieństwo pomylenia trzmieli z trzmielcami - ich pasożytami społecznymi, będą one traktowane razem (trzmielce, podobnie jak trzmiele, są bardzo wydajnymi zapylaczami). W ramach badania nie ma potrzeby identyfikacji trzmieli do gatunku. W badaniu szczególnie istotne będzie rozróżnienie pszczoły miodnej i trzmieli (i trzmielców) od innych pszczołowatych.

Podczas Monitoringu wskazać będzie można również obserwacje pozostałych, popularnych w Polsce pszczołowatych: pszczolinkowatych (Andrenidae), smuklikowatych (Halictidae), obrostek (Dasypoda altercator), porobnic włochatek (Anthophora plumipes), murarek (Osmia rufa), miesiarek (Megachilidae), makatek (Anthidium manicatum) i kornutek (Eucera longicornis).

Na podstawie wyników Monitoringu opracowany zostanie raport, który wraz z wynikami pozostałych badań Wielkiego Spisu Zapylaczy będzie niezbędną podstawą do opracowania skutecznych planów ochrony pszczół i owadów zapylających w naszym kraju.


Źródło:

http://monitoringpszczol.pl/

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio