Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Media o działkowcach i ogrodach - 28.06.2016

 • ExpressIlustrowany.pl w dn. 10 czerwca br. w artykule „Lustracja na działkach! Milion ogrodów do skontrolowania” informuje, że 1 czerwca ruszył w Polskim Związku Działkowców „Powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek”. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Komunikacie KR PZD w sprawie powszechnego przeglądu zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku.
 • Rzeczpospolita w dn. 9 czerwca br. w artykule „Domek na działce służy rekreacji, a nie do mieszkania” opisuje orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że nie wolno mieszkać na stałe na działce w ROD. Więcej o tej sprawie przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Ku przestrodze! Czym grozi nielegalne budownictwo w ROD?”.
 • Ziemia Kaliska w dn. 10 czerwca br. w artykule „Ostrowscy działkowcy ostatecznie postanowili pożegnać się z 22 lipca” informuje, ze działkowcy  z ROD im. 22 lipca w Ostrowie postanowili zmienić nazwę swojego ogrodu na „Relaks”. Decyzja został podjęta, gdyż poprzednia nazwa ROD upamiętniała komunistyczne święto.
 • Polska – Gazeta Wrocławska w dn. 10 czerwca br. w artykule „Uwaga na barszcz Sosnowskiego!” ostrzega prze tą trująca rośliną, która pojawia się także na terenach ogrodów działkowych. Barszcz Sosnowskiego był także utrapieniem działkowców w ubiegłym roku. Koniecznie zapoznaj się ze Specjalnym Komunikatem Krajowej Rady PZD: uwaga na barszcz Sosnowskiego. Zobacz także broszurę wydaną przez KR PZD „Uwaga na barszcz Sosnowskiego”, która dostępna jest TUTAJ.
 • Kobieta.interia.pl w dn. 10 czerwca br. w artykule „Prawa i… obowiązki na działce, tarasie, balkonie” informuje o najważniejszych przepisach prawnych dotyczących uprawy działki w ROD. Ze szczegółowym omówieniem przepisów możesz zapoznać się na stronie pzd.pl w zakładce „Prawo – Działkowcy pytają”.
 • Roztocze.net w dn. 15 czerwca br. w artykule „Działki, śmieci i opłaty” informuje o opłatach naliczanych za wywóz odpadów z terenów ROD w Zamościu. Działkowcy zapłacą od działki rocznie 11 zł za odpady segregowane i 16 zł w przypadku odpadów niesegregowanych. Krajowa Rada PZD prosi, aby w przypadku wszelkich kłopotów z opłatami za wywóz odpadów z ogrodów, a w szczególności z ich wysokością, zarządy ROD niezwłocznie zgłaszały je do okręgowych zarządów i KR PZD.
 • Krn.pl w dn. 15 czerwca br. w artykule „Altanom działkowym znowu grozi rozbiórka” informuje o wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA ma rozstrzygnąć czy altany wznoszone przez działkowców powinny zostać objęte nadzorem budowlanym. Jeśli Naczelny Sąd Administracyjny uzna, że nadzór budowlany powinien objąć również obiekty, których wznoszenie nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia budowy, większości altan działkowych może grozić rozbiórka. Ze wszystkimi dokumentami w tej sprawie zapoznasz się na stronie pzd.pl – patrz: „Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich - dokumenty i informacje”.
 • ŁadnyDom.pl w dn. 15 czerwca br. w artykule „Jak prawnie przejąć działkę” wyjaśnia przepisy dotyczące przeniesienia prawa do działki w ROD. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie pzd.pl w zakładce „Prawo – Działkowcy pytają – Przeniesienie prawa do działki”.
 • DziennikZachodni.pl w dn. 16 czerwca br. w artykule „Jak wycinać drzewa i krzewy, by nie popaść w konflikt z prawem? Legalna wycinka drzew” informuje o przepisach w tym zakresie. Jak wyglądają zasady wycinki drzew i krzewów w ROD dowiesz się czytając Komunikat KR PZD: zmieniają się zasady wycinki drzew i krzewów.
 • Nowości.com.pl w dn. 19 czerwca br. w artykule „Przedszkolaki z Tęczowej Krainy Zabaw w Chełmży gościły na działce u Józefa Strzałkowskiego” informuje o wizycie przedszkolaków w ROD „Wodnik” w Chełmży. Z relacjami z lekcji przyrody także z  innych ogrodów działkowych zapoznasz się na stronie pzd.pl w zakładce „Aktualności – Z Życia ROD”. Należy również wspomnieć, że  edukacja ekologiczna jest częścią Otwartego Programu Społecznego Rozwoju ROD, z którym możesz zapoznać się na stronie pzd.pl – „KR PZD uchwaliła Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD”.
 • InfromacjeLokalne.pl w dn. 19 czerwca br. w artykule „Gród Lecha najlepszy w pojedynku ogrodów działkowych” informuje o IX Pojedynku Sportowo – Rekreacyjnym Rodzinnych Ogrodów Działkowych Miasta Gniezna i Powiatu o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. O zwycięstwo walczyło 13 reprezentacji działkowców, którzy zmierzyli się w następujących dyscyplinach: w strzelaniu z wiatrówki, w rzucie beretem, w rzucie damską torebką, w rzucie woreczkami do okręgów, w konkursie wiedzy, w skokach na gumowej piłce, w przeciąganiu liny oraz w toczeniu beczki. Zwycięzcy konkurencji indywidualnych i zespołowych otrzymali pamiątkowe medale. W konkursie wiedzy zwycięzca otrzymał także statuetkę OZ w Poznaniu.
 • Biznesistyl.pl w dn. 20 czerwca br. w artykule „Jak wykorzystać w ogrodzie skoszoną trawę” radzi m.in. jak założyć kompostownik. Z dokładnymi poradami na ten temat możesz zapoznać się w broszurze wydanej przez KR PZD „Jak wytwarzać i stosować kompost?”, którą znajdziesz na stronie pzd.pl w zakładce „Wydawnictwa – Broszury”.

 

AD


Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio