Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Stanowisko OZ Mazowieckiego w sprawie powszechnego przeglądu ROD i działek w 2016 roku - 28.06.2016

Powszechny przegląd ROD i działek, który w 2016 roku zobowiązane są przeprowadzić na terenie całego kraju Okręgowe Zarządy PZD, to zadanie trudne i wymagające czasu, ale z pewnością godne podjęcia wysiłku dla wspólnego dobra. Aby kompleksowo ocenić braki, potrzeby i nieprawidłowości w zagospodarowaniu ROD potrzebne jest dotarcie do nich wszystkich i wykonanie przeglądów, traktowanych nie jako kontrole, ale raczej jako inwentaryzacje, co też jest głównym przesłaniem uchwały nr 145/2016 Prezydium Krajowej Rady PZD z dnia 11 maja 2016 r.

Pamiętać musimy, że wiele ogrodów powstało kilkadziesiąt lat temu, ich infrastruktura jest wysłużona, bardzo dużo ogrodów nie posiada sieci elektrycznej, ani wodociągowej, w wielu przypadkach zarządy nie mają nawet budynku, w którym mogłyby  wykonywać swoje funkcje.  Dodać należy do tego, że w przypadku wielu ogrodów ich zarządy nie radzą sobie same z administrowaniem ROD i potrzebują pomocy.

Ponadto, faktem przemawiającym za potrzebą przeprowadzenia przeglądów jest również niezwykle ważny problem altan „ponadnormatywnych” (samowoli budowlanych) i zamieszkiwania na działkach, który jest wykorzystywany do prywatnych interesów, nie do końca uczciwych działkowców lub do kreowania żądań wobec PZD, aby wyręczał administrację państwową w realizacji potrzeb socjalnych i mieszkaniowych obywateli. Najwyższy czas rzetelnie ocenić sytuację, uporządkować ogrody i stworzyć z nich w końcu „ROD XXI wieku”.

Niewątpliwie zadanie jest skomplikowane pod względem organizacyjnym i logistycznym, ale bez podjęcia tego wysiłku działkowcy będą tkwić w przeszłości i tylko obserwować, jak władze miast, deweloperzy i przeciwnicy ogrodnictwa działkowego wskazują kiepski stan zagospodarowania jako argument przeciwko istnieniu ROD. Nierzadko słyszymy przecież głosy, że skoro działkowcy nie dbają o swoje ogrody, które w wielu przypadkach straszą swoim wyglądem, to po co mają one istnieć? Warto zdawać sobie sprawę, że żyjemy obecnie w czasach cywilizacji obrazkowej, więc pierwsze wrażenie, spojrzenie często jest oceną wartości obiektu, i tworzy opinię o potrzebie jego funkcjonowania. Przeglądy muszą być pierwszym krokiem do poprawy wizerunku „obrazka”, którym jest ROD i każda pojedyncza działka.

Okręgowy Zarząd Mazowiecki PZD wyraża opinię, iż koniecznym jest podjęcie trudu przeprowadzenia powszechnego przeglądu ROD i działek w 2016 roku wszystkimi możliwymi siłami, aby działkowcy mogli śmiało powiedzieć, że dbają o swoje ogrody i wprowadzają je w nową erę, stwarzając ich nową jakość.

 

Warszawa, 23 czerwca 2016 roku

 

Okręgowy Zarząd Mazowiecki

Polskiego Związku Działkowców

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio