Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przegląd mediów - 23.06.2016

 • NaszGłosPoznański.pl w dn. 19 maja br. w artykule „Piknik działkowych seniorów” opisuje przebieg imprezy ogrodowej w ROD im. Henryka Dąbrowskiego w Poznaniu. Dofinansowanie na piknik zostało pozyskane z budżetu miasta w ramach tzw. małych grantów. Relację z imprezy możesz przeczytać na stronie pzd.pl w artykule „Piknik działkowych seniorów w Poznaniu”.
 • Istotne.pl w dn. 19 maja br. w artykule „Nadal spalają śmieci, m.in. obuwie i plastikowe butelki” informuje, że przypadki niezgodnego z prawem spalania odpadów, a także resztek roślinnych, występują również na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Przypomnijmy, że na terenie ROD obowiązuje całkowity zakaz spalania, a także palenia ognisk rekreacyjnych. Więcej przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Spalanie w ROD surowo zabronione!”.
 • Polska – Dziennik Zachodni w dn. 19 maja br. w artykule „Znakowanie sprzętu na działkach” informuje, że działkowcy z Jaworzna mieli możliwość oznakowania sprzętu, który trzymają na działkach, m.in. kosiarek, narzędzi ogrodowych, urządzeń AGD. Znakowanie odbyło się pod hasłem „Bezpieczny Ogród” w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa Miasta Jaworzna.
 • Polska - Gazeta Wrocławska w dn. 19 maja br. w artykule „Działkowcy boją się o swoje ogródki. Chcą odpowiedzi prezydenta” informuje, że w studium zagospodarowania Wrocławia większość terenów, na których są ROD, przeznaczono na działalność gospodarczą lub budownictwo. Rodzi to niepokój wrocławskich działkowców o przyszłości ich ogrodów. Domagają się oni uwzględnienia ich ROD w planach zagospodarowania.
 • Bielsko.info w dn. 21 maja br. w artykule „Ogrody Daisy, czyli pszczyński rynek w zieleni i kwiatach” relacjonuje  piątą edycję Daisy Days. Księżna Daisy była najsłynniejszą mieszkanką pszczyńskiego zamku, a obecnie stała się ikoną miasta. W planie imprezy były liczne wystawy i prelekcje na temat urządzania balkonów i działek. Wystawa ogrodów pokazowych „Ogrody Daisy” była objęta honorowym patronatem Polskiego Związku Działkowców.
 • WyspiarzNiebieski.pl w dn. 21 maja br. w artykule „Działki w miejscowościach wypoczynkowych tylko dla mieszkańców” przypomina, że przy ustanawianiu prawa do działki w ROD brane jest pod uwagę  miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w Komunikacie KR PZD w sprawie przydziału działek na terenach atrakcyjnych wypoczynkowo dla mieszkańców innych regionów kraju.
 • Finanse.wp.pl w dn. 22 maja br. w artykule „Kary dla działkowców. Zobacz za jakie przewinienia można dostać grzywnę” wylicza, że na działkowca kara może zostać nałożona m.in. za spalanie czy wycinkę drzew niezgodną z przepisami. Ze szczegółami można zapoznać się w wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej TV przez prawnika PZD, który jest dostępny na stronie pzd.pl „Jak zgodnie z prawem tępić krety na działce?”.
 • WiadomościSąsiedzkie.pl w dn. 23 maja br. w artykule „Uroczysta sesja Rady Dzielnicy Praga – Południe” informuje, że działkowcy zebrali 600 podpisów w ramach akcji mającej na celu zachowanie kompleksu ogrodów działkowych, w których skład wchodzi  ROD Energetyk – Górnik – Nauczyciel, ROD Kolejarz, ROD Waszyngtona i ROD Kinowa. Działkowcy chcą, aby teren ten w planie przestrzennego zagospodarowania był określony jako zieleń działkowa, a nie zieleń parkowa.
 • Polska – Dziennik Bałtycki w dn. 23 maja br. w artykule „Tani domek działkowy? Uważaj!” ostrzega przed kupnem ponadnormatywnych altan wybudowanych niezgodnie z przepisami na terenie ROD. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie pzd.pl w Komunikacie KR PZD w sprawie sprzedaży działek z ponadnormatywną altaną.
 • Polska – Dziennik Bałtycki w dn. 24 maja br. w artykule „Altana w ogródku działkowym musi mieć przepisowe wymiary” informuje o uregulowaniach prawnych w tym zakresie. Obszerny artykuł na ten temat można przeczytać także na stronie pzd.pl „Altana na działce w ROD. Co każdy działkowiec wiedzieć powinien”.
 • Tina w dn. 24 maja br. w artykule „Eksperci odpowiadają. Prawa i… obowiązki na działce tarasie, balkonie” przestawia wyjaśnienia podstawowych kwestii prawnych dotyczących użytkowania działki. Z radami ekspertów PZD oraz wyjaśnieniem ogrodowych przepisów można zapoznać się na stronie pzd.pl w zakładce „Prawo – Działkowcy pytają”.
 • Podkarpacka.policja.gov.pl w dn. 24 maja br. w artykule „Spotkanie z działkowcami” informuje o spotkaniu policjantów z działkowcami z terenu gminy Kolbuszowa. „Spotkanie miało na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa, które pomogą właścicielom działek uniknąć strat. Przypomniano również główne założenia programu prewencyjnego „Bezpieczny Ogród” i rozmawiano o wzajemnej współpracy oraz o tym jak ograniczyć i wyeliminować zagrożenia oraz czynniki mające wpływ na poczucie bezpieczeństwa działkowców” – czytamy w relacji.
 • Dzieńdobry.Białystok.pl w dn. 28 maja br. w artykule „Wraca moda na działki, bo potrzebujemy takiej przestrzeni” opisuje wzmożone zainteresowanie ogrodnictwem działkowym w ROD. To trend zauważalny nie tylko na Podlasiu, ale także w innych rejonach Polski. Świetnie to widać na przykładzie warszawskiego ROD „Pratulińska”, gdzie podczas Dnia Otwartego zgłosiło się wielu chętnych, aby zostać działkowcem. Czytaj na stronie pzd.pl: „Tłumy zainteresowanych działkami na Dniu Otwartym w ROD Pratulińska w Warszawie”.
 • Rzecz Krotoszyńska w dn. 31 maja br. w artykule „Wiosna na najstarszych działkach Europy” prezentuje reportaż o Państwu Kaźmierczakach, uprawiających swoją działkę w ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie. Tymczasem zachęcamy do lektury równie ciekawego artykułu na stronie pzd.pl o działce, która jest w rękach jednej rodziny aż od 117 lat (!). Czytaj na stronie pzd.pl: „Rodzina Paczkowskich z Grudziądza już od 117 lat uprawia działkę w ROD Agromet Unia”.
 • WyspiarzNiebieski.pl w dn. 1 czerwca br. w artykule „W maju szkolili się nowi działkowcy” informuje o szkoleniu kandydatów na działkowców ze Świnoujścia, Międzyzdrojów i Wolina, które odbyło się w okręgu szczecińskim. Podobne szkolenia odbywają się w całym kraju, a jego przejście jest jednym z warunków zastania działkowcem.
 • Gazeta Pomorska – Grudziądz w dn. 2 czerwca br. w artykule „Działkowcy mają nową świetlicę” informuje o otworzeniu świetlicy w ROD „Zjednoczeni” w Wąbrzeźnie. Inwestycja kosztowała 65 tys. zł i została pokryta ze środków z budżetu obywatelskiego. Podobnym sukcesem mogą pochwalić się działkowcy z ROD „Źródełko” w Oleśnie, w którym właśnie oddano do użytku Dom Działkowca. Czytaj: „Otwarcie Domu Działkowca w ROD Źródełko w Oleśnie”.
 • Kurier Szczeciński  w dn. 2 czerwca br. w artykule „Jeszcze altana czy już dom?” publikuje skargę jednego z działkowców z ROD „Skarbówka” w Szczecinie na ponadnormatywne budownictwo w ogrodach działkowych. Z opinią działkowców z całego kraju możesz zapoznać się czytając listy publikowane na stronie pzd.pl w zakładce „Aktualności – Stanowiska i listy”.
 • Rp.pl w dn. 2 czerwca br. w artykule „Działkowcy chcą prawa do dofinansowania na kolektory i ogniwa fotowoltaiczne” pisze o skardze działkowców na brak możliwości skorzystania z unijnego dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Z niniejszym pismem można zapoznać się na stronie pzd.pl: „List działkowców z ROD "Stoczniowiec" w Szczecinie do Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie pozyskiwania środków unijnych dla ogrodów”.
 • Głos Pomorza – Słupsk w dn. 4 czerwca br. w artykule „Biorą się za porządek na działkach” pisze o współpracy władz Słupska i tamtejszych ogrodów działkowych w celu zachowania porządku i czystości w ROD oraz w jego okolicach.
 • Polska – Dziennik Bałtycki w dn. 6 czerwca br. w artykule „Co zrobić by zostać działkowcom” podaje garść najważniejszych informacji prawnych potrzebnych poczatkującemu działkowcowi. Znajdziesz je także na stronie pzd.pl w zakładce „Prawo – Działkowcy pytają – Członkostwo w PZD” oraz w zakładce „Prawo – Uchwały – Członkostwo w PZD i składka”.
 • Grudziądz.twoje-miasto.pl w dn. 6 czerwca br. w artykule „Dzień Dziecka w ROD Niezapominajka” relacjonuje uroczystości z tej okazji w grudziądzkim ogrodzie Niezapominajka. Jak wyglądał ten dzień w innych ogrodach w całym kraju możesz przekonać się czytając relacje w imprez, które znajdziesz na stronie pzd.pl w zakładce „Aktualności – Z życia ROD”.
 • Zielonanews.pl w dn. 6 czerwca br. w artykule „Młodzi szukają wolnych działek”  opisuje duże zainteresowanie wolnymi działkami w ROD w Zielonej Górze. Rosnący trend działkowania przez młode pokolenie zauważalny jest w całej Polsce. Polecamy lekturze artykuł na stronie pzd.pl „Młodzi lgną na działki”.
 • Biznesistyl.pl w dn. 6 czerwca br. w artykule „Żywokost lekarski przyciąga pszczoły. Warto go mieć w ogrodzie” pisze o zaletach posiadania tej rośliny na działce. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule na stronie pzd.pl „Żywokost lekarski”. Zachęcamy także do zapoznania się z innymi poradami ogrodniczymi, które można znaleźć w zakładce  „Aktualności – Porady ogrodnicze”.
 • EchoDnia.eu w dn. 7 czerwca br. w artykule „Wybrali członków sandomierskiej Rady Seniorów” informuje, że w skład Rady Seniorów w Sandomierzu wszedł Józef Rękas Prezes ROD im. T. Kościuszki w Sandomierzu. Czym są Rady Seniorów i dlaczego obecność działkowców jest w nich tak ważna dowiesz się czytając artykuł na stronie pzd.pl „Gminne rady seniorów: potrzebujemy ogrodów działkowych”.
 • Kurier Szczeciński w dn. 8 czerwca br. w artykule „Pszczele hotele” informuje o akcji Greenpeace na terenie wybranych ROD w Szczecinie, polegającej na budowie hoteli dla dzikich zapylaczy. O nowej akcji tej organizacji, czyli Wielkim Spisie Zapylaczy, przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule: „Naukowcy liczą na wsparcie działkowców w liczeniu pszczół. Pomożecie?”.

AD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.