Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Otwarcie Domu Działkowca w ROD "Źródełko" w Oleśnie - 21.06.2016

Dzień 18 czerwca 2016 roku ROD „Źródełko” w Oleśnie wpisze do swoich kronik wielkimi literami. Tego dnia bowiem otwarto nowy Dom Działkowca. Zbudowany został całkowicie siłami własnymi i to w tak zwanym czynie społecznym. Wielka zasługa w tym babskiego zarządu na czele z niestrudzoną prezeską Brygidą Pulką. „Gdzie diabeł nie może, tam pośle kobietę” – mówi złośliwe przysłowie. W jakiejś mierze tak właśnie było. Pomocną dłoń, jako pierwsza wyciągnęła była prezes Okręgu Opolskiego PZD Antonina Boroń. Do tego dołączyła się Krajowa Rada PZD, potem pomógł burmistrz, ale te pierwsze ruchy były dla ogrodu bardzo ważne.

W uroczystym otwarciu Domu Działkowca wzięli udział przedstawiciele władz Polskiego Związku Działkowców – prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego reprezentował członek Prezydium PZD, prezes Okręgu Śląskiego Józef Noski. Był także prezes Okręgu Opolskiego Bartłomiej Kozera. Na uroczystość przybył Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz miejscowy proboszcz ks. Walter Lenart. Przybyli też prezesi zaprzyjaźnionych ze Źródełkiem ogrodów z Olesna i Praszki.

Uroczystość składała się z trzech części: oficjalnego otwarcia, konsumpcji i zabawy. Pierwszą część zainicjowała Brygida Pulka,  odtwarzając historię powstawania Domu Działkowca, złożyła podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Zostali oni uhonorowani pięknymi dyplomami. Została im zaśpiewana dziękczynna piosenka, specjalnie napisana przez miejscowych artystów na tę okoliczność. Burmistrz otworzył listę mówców, po nim przemawiali przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców. Wszyscy podkreślali trzy rzeczy: niezwykłość wydarzenia, mianowicie zbudowanie dużego obiektu głównie siłami własnymi działkowców. Niezmierną ofiarność działkowców. A także to, że prócz Domu zbudowali coś jeszcze, mianowicie wspaniałą wspólnotę działkową. Wszyscy serdecznie gratulowali urzeczywistnienia idei domu działkowca.

Następnym punktem programu było uroczyste otwarcie Domu Działkowca. Ksiądz proboszcz Walter Lenart poświęcił Dom, a zaproszeni goście przecięli żółto – zieloną wstęgę. Zwiedzając zwracano uwagę na przestronność Domu, znakomite wnętrza oraz jeszcze raz na ofiarność wykonawców.

Pod specjalnie przygotowanym namiotem za stołami usiedli działkowcy Źródełka i rozpoczęła się druga część uroczystości, mianowicie konsumpcja. Podano zupę gulaszową z kluseczkami, potem bigos i desery – ciasta. Na „sto lat” pito oleską śmietankówkę. Nie trzeba zaznaczać, że wszystkie dania to dzieło pań z Ogrodu. Serdecznie im za to dziękowano, bo jedzenie było naprawdę przednie.

Piękny, słoneczny dzień zakończony został zabawą, też nie było zajęcie tuzinkowe – to pieśni biesiadne i gawędy. Gdy zapadł zmierzch pokazano na dużym ekranie historię Domu Działkowca, od fundamentów po wiechę. Nawet to, jak po zamurowaniu drzwi wchodziło się do środka oknem.

Bartłomiej Kozera 
Prezes OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.