Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

ROD im. A. Mickiewicza w Jarocinie dba o pszczoły - 21.06.2016

Co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy, zależy od aktywności owadów zapylających między innymi od pszczół. To owadom zapylającym zawdzięczamy warzywa takie jak pomidory czy cukinia, owoce takie jak jabłka, czy zioła służące nam za przyprawy; Dotyczy to także olejów jadalnych – na przykład oleju rzepakowego. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Jesteśmy od nich uzależnieni, a one umierają – w coraz większej skali. Śmierć pszczół to nasz ludzki problem. Nasze życie zależy od ich istnienia. Nadszedł czas rojenia pszczół.

Wylatujący z ula rój osiada niedaleko rodzinnego gniazda, jako tzw. grono rojowe, często na drzewie. Stąd robotnice-zwiadowcy wylatują w poszukiwaniu miejsca na założenie nowego gniazda. W obecnych czasach, w naszym klimacie, raczej nie spotyka się pszczół dziko żyjących. Te, które opuszczą ul i pszczelarz ich nie odnajdzie, najczęściej nie przeżywają zimy.

Pszczoły, które przyleciały do ROD im. A. Mickiewicza w Jarocinie i usiadły na śliwie na jednej z działek miały szczęście, zaprzyjaźniony pszczelarz zebrał rój i przeniósł do nowego domu, a my mamy nadzieję, że pszczoły wrócą do nas i będą zapylać kwiaty w naszym ogrodzie. 

 

Prezes ROD

Przemysław Krzyżaniak


Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.