Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Przegląd ROD „Wrzos”, "Aster” i „Wisienka” w Żorach - 15.06.2016

W Żorach od 07.06.2016 r. realizowany jest program „Powszechny przegląd zagospodarowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych i działek”. Prezesi żorskich ogrodów w sobotę 04.06.2016 roku zostali zapoznani z ideą przeglądu.  Komisja w trzy osobowym składzie każdego dnia wyrusza do ogrodów. Zaczęła od trzech  ROD „ Wrzos”, Aster” i „Wisienka” w piękny słoneczny dzień. Przeglądy przebiegają sprawnie. Na komisję  zawsze czekają prezesi z przygotowaną dokumentacją. Nie wydarzyło się nic nieoczekiwanego. Wspólnie ustalano ocenę poszczególnych zagadnień.

W żorskich ogrodach od kilku lat trwa modernizacja infrastruktury ogrodowej. Każdy ROD otrzymał dotacje z OZ SL w Katowicach na swoje zadania inwestycyjne. Dzięki temu do każdego ogrodu jest podłączona sieć energetyczna, liczniki są wyprowadzone z altan do szafek licznikowych. Każdy ogród posiada sieć wodną z ujęcia miejskiego lub z własnych ujęć głębinowych. Każda droga, alejka, ogrodzenie, Domy Działkowca zostały objęte przeglądem. Oceniano ich stan, szerokość, możliwość przejazdu służb ratowniczych: straży pożarnej, karetki pogotowia do każdej działki.

Zostały ocenione potrzeby ogrodów w zakresie zagospodarowanie ROD oraz działek. Komisja stwierdziła, że Zarządy posiadają biura mieszczące się w Domach Działkowca a najmniejszy ROD „Irys” w naszym mieście, który liczy 23 działki posiada estetyczną altankę, w której znajduje się biura Zarządu. W nowo powstałym ogrodzie „ Stokrotka, w Żorach Baranowicach, który powstał w miejsce zlikwidowanej „ Stokrotki „przy ulicy Osińskiej, jeszcze nie dorobił się Domu Działkowca, lecz może poszczycić się pięknie zagospodarowanym działkami, na których stoją nowoczesne, estetyczne altany. Ogród ma wykonane nowe ogrodzenie z siatki . Do ogrodu doprowadzono już wodę, rozpoczęto inwestycję związaną z siecią energetyczną. Zarząd w tym ogrodzie urzęduje w altance prezesa.

Komisja stwierdza, że żorskie ogrody posiadają  specyficzny klimat i urok.  Zarządy starają się by w ogrodzie następowały zmiany, które działkowców wprowadzają w XXI wiek. Domy Działkowca w większości są po remontach i modernizacji. Służą do spotkań działkowców i ich rodzin.

W ROD „Jutrzenka” komisję spotkała niespodzianka na jednej z działek podziwiała wystawę rzeźb wykonanych z surowców wtórnych, artysta  z opon, puszek kawałków deseczek wyczarować cudeńka. Działkę ozdabiają ptaki, zwierzęta i postacie z bajek. Z daleka przyciąga wzrok i zaprasza gości kolorowy płotek. Użytkownik działki tworzy  fantazyjne postacie a  żona przy pomocy pędzla i farby nadaje im  bajeczne kolory. Działka jest zadbana w otoczeniu warzyw, krzewów stoją czarodziejskie postacie. Gratulujemy działkowcom inwencji twórczej.

W nadchodzącym tygodniu Komisja zakończy pracę. W nogach poczuje kilometry, które musiała pokonać. Na najbliższym kolegium prezesów przekaże swoje refleksje z rzetelnie dokonanych przeglądów.

Irena Fijałkowska członek Komisji  

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio