Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Lekcja ekologii w ROD „Wodnik” w Chełmży - 14.06.2016

14 czerwca br. Chełmżyńscy działkowcy zorganizowali w ramach "Otwartego programu rozwoju społecznego ROD" imprezę pod nazwą: "DNI OTWARTE RODZINNYCH OGRODÓW MIASTA CHEŁMŻY", podcza których odbyła się lekcja wychowania ekologicznego, na którą zaproszone zostały dzieci z Przedszkola „Tęczowa Kraina Zabaw” w Chełmży, a także dzieci działkowców ROD „Wodnik”. W wyżej wymienionym dniu dotarły one w trzech grupach, w łącznej liczbie 30 maluchów. Prezes zarządu ogrodu Pan Józef Strzałkowski oprowadził małych gości po ogrodzie, pokazując działki typowo rekreacyjne oraz te, które uznawane są jako produkcyjne, czyli takie, na których uprawiane są warzywa i owoce.


Na działce Józefa Strzałkowskiego, którego działka jest przykładem działki produkcyjnej, mali chełmżanie uczyli się rozpoznawać warzywa, krzewy ozdobne oraz kwiaty. Z ogromnym zainteresowaniem maluchy słuchały ciekawostek o uprawie warzyw oraz jak są zdrowe i dlaczego koniecznie trzeba je spożywać.
 
 
Szczególną atrakcją dla dzieci była możliwość zabawy w piaskownicy. Tajemnice oczka wodnego oraz tego jakie znajdują się w nim rybki, a także pokazu ich połowu przedstawił gospodarz działki. Dzieci zainteresowała zółto-zielona flaga na maszcie przed działką państwa Strzałkowskich. Pan Józef wyjaśnił dzieciom, że jest to flaga Polskiego Związku Działkowców i symbolizuje, że ogród, na którym się znajdują należy do tego Związku jako jeden z prawie pięciu tysięcy ogrodów w Polsce.
 
 
Nie obyło się też bez pokazu sadzenia kwiatów i krótkiego wyjaśnienia pojęcia ekologii i uprawy warzyw na działce ekologicznej.

Organizatorzy, dla małych, może przyszłych działkowców przygotowali napoje chłodzące, owoce nie zapominając o wspólnym pieczeniu kiełbasek przy ognisku.
 
Na pożegnanie z działką, każde dziecko otrzymało w doniczce małe gazanie do przekazania swojej mamie oraz komplet zabawek do zabawy w piaskownicy.
 
 
Przyglądając się dzieciom oraz wysłuchawszy opinii opiekunek z przedszkola można śmiało powiedzieć, że dzieci były zafascynowane działką i pobytem nad jeziorem.
 
Lekcję wychowania ekologicznego zorganizowano przy aktywnym współudziale Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD. Natomiast wyjątkowe wyrazy podziękowania należą się radnemu Sejmiku Wojewódzkiego - Panu Leszkowi Plucińskiemu i Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu, za sfinansowanie imprezy.
 
 
Franciszek Kuczka  
 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.