Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Nowe plakaty informacyjne dla ROD - 03.06.2016

Wraz z wysyłką najnowszego numeru Biuletynu Informacyjnego (nr 3/2016) oraz Informatorem Działkowca na maj, do zarządów ROD trafi także plakat informacyjny pt. „Zadbajmy o owady zapylające”.

Wraz z wysyłką najnowszego numeru Biuletynu Informacyjnego (nr 4/2016) oraz Informatorem Działkowca na czerwiec, do zarządów ROD trafiły także plakaty informacyjny pt. „Ptaki – przyjaciele działkowców” i „Rośliny chronione”.

Krajowa Rada PZD od wielu lat aktywnie uczestniczy w propagowaniu wiedzy ekologicznej wśród zarządów ROD i działkowców. Nie ulega wątpliwości, że rodzinne ogrody działkowe to ostoja bioróżnorodności w miastach. Stanowią prawdziwy rezerwuar genów wielu roślin chronionych, a także miejsce przyjazne dla ptaków i wielu innych zwierząt.  Tworząc rabaty z rodzimych roślin chronionych działkowcy przyczyniają się do budowania i wzbogacania ekosystemu i bioróżnorodności. By mogli robić to dobrze, potrzebna jest wiedza. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom działkowców Krajowa Rada wydała plakaty, które mają przybliżyć działkowcom jakie gatunki chronione występują najczęściej w ogrodach i jakie mają wymagania, a także jak można je zdobyć. Wszystko to znajdziemy w przygotowanym przez ekspertów wydawnictwa „działkowiec” plakacie pt. „Rośliny chronione”.  Wiedza ta z pewnością pozwoli działkowcom na umiejętną uprawę gatunków chronionych. Kolekcje roślin chronionych w ROD mogą pełnić bardzo ważne funkcje społeczne i edukacyjne. Dzięki nim mogą prowadzić lekcje przyrody przedszkola, szkoły, itp..

Nieocenioną rolę w ogrodach i na działkach pełnią także ptaki. Ich obecność nie tylko umila śpiewem wypoczynek na łonie natury i wprowadza w pozytywny nastrój. Przede wszystkim gatunki żywiące się owadami i ich larwami, ale także np. ślimakami są sprzymierzeńcami działkowców, bowiem mogą one ograniczać wiele szkodników roślin. Dlatego do zarządów ROD trafił plakat informacyjny pt. „Ptaki – przyjaciele działkowców”, który objaśnia jak im pomagać, czym dokarmiać i co zrobić, by działka była przyjazna ptakom.

Koszty druku plakatów zostały pokryte ze środków Funduszu Oświatowego Krajowej Rady PZD. Zachęcamy wszystkie zarządy ROD, by rozwiesiły plakaty na tablicach informacyjnych ROD. Dzięki temu z zawartymi tam informacjami będą mogli zapoznać się wszyscy działkowcy.

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.