Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Ekologicznie, czyli zdrowo i oszczędnie - 02.06.2016

Ogród ekologiczny, to przede wszystkim ogród naturalny. Wielkie trawniki, kilka iglaków, szare ścieżki brukowe i wysokie żywopłoty odchodzą do lamusa. Każdy działkowiec pragnie mieć swoją niepowtarzalną działkę, a nie lustrzane odbicie ogródka sąsiada. 

Czy jedynym rozwiązaniem jest pozbycie się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z działki wynosząc je na wspólny kontener w ROD i kupując nowe rzeczy w marketach ogrodniczych i budowlanych? Najprostsze i najtańsze rozwiązania często okazują się strzałem w dziesiątkę.

Odpady zielone

Rozpoczął się sezon ogrodniczy. Każdy z nas przycina i formuje swoje drzewa i krzewy, kosi trawę oraz sadzi rośliny. Od czasu kiedy nie możemy spalać na działkach, powstał poważny problem co z tym wszystkim robić. Najprostszym rozwiązaniem oraz zgodnym z regulaminem ROD jest posiadanie na działkach kompostownika. Powinny znaleźć się w nim wszystkie odpady biodegradowalne z których w późniejszym czasie otrzymamy kompost, który jest najlepszym nawozem ogrodniczym.

Dobrym rozwiązaniem jest również zakup małej ogrodowej rozdrabniarki. Dla zmniejszenia kosztów możemy zakupić ją wspólnie z sąsiadami. Dzięki temu urządzeniu rozdrobnimy drobne gałęzie, które będzie można zmieszać z kompostem.

Z doświadczenia jednak wiemy, że w rodzinnych ogrodach działkowych zalegają skupiska gałęzi. Zarządy ROD nie nadążają z ich wywożeniem. W taki przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup rębarki do gałęzi, która będzie służyła wszystkim działkowcom oraz uchroni nas od złego wizerunku Ogrodu.

Bardzo dobrym przykładem jest ROD "Podzamcze" w Wałbrzychu (największy ogród działkowy w Polsce). Przy ilości ponad 2500 działek powstawały i zalegały w niemal nieskończoność ogromne sterty gałęzi z którymi Zarząd ROD nie mógłby się uporać. Dzięki trafnej decyzji o zakupie takiego sprzętu problem zalegających gałęzi został rozwiązany.

Po rozdrobnieniu gałęzi otrzymujemy ekologiczny nawóz, który działkowcy z chęcią wykorzystują na swoich działkach jako materiał okrywowy, a także do kompostowników ponieważ rozdrobnione gałęzie wzbogacają kompost będący najlepszym ekologicznym nawozem na działkach.

Jaki zatem mamy pożytek z posiadania rębaka do gałęzi? Otóż rozdrobnione gałęzie z działek wracają w innej postaci na działki w tym jako wzbogacony w różne mikroelementy kompost. W ten sposób dzięki rębakowi w Ogrodzie dokonuje się ekologicznie zamknięty obieg materii w przyrodzie.

Odpady budowlane

Kiedy zalegają nam pod płotem stare cegły i krawężniki możemy stworzyć z nich coś co przyciągnie oko niejednego przechodnia. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tych materiałów do budowy ścieżki prowadzącej do naszej altanki lub kompostownika. 

Możemy również zbudować samodzielnie hotel dla owadów. Użytecznym materiałem w tym przypadku będą kamienie, stare kafle cegły dziurawki, pnie drzewa i gałęzie. Nie tylko zagospodarujemy kawałek działki, ale przyczynimy się do poprawy zapylenia kwiatów owoców i warzyw.

Oszczędzajmy wodę

W rodzinnych ogrodach działkowych możemy spotkać się z różnymi rozwiązaniami dającymi możliwość dostępu do wody. Najpewniejszym rozwiązaniem jest podłączenie do sieci miejskiej, ale wcale nie oznacza to niskich kosztów poboru wody oraz łatwości w rozliczaniu się zarządu ROD z podlicznikami działkowców. 

Korzystanie ze studni głębinowych, abisynek i pobliskich cieków wodnych również nie daje stuprocentowej pewności, że mamy wody pod dostatkiem. Patrząc na poprzednie lata i występujące susze wiemy, że na takie rozwiązania nie możemy zawsze liczyć. Bardzo często działkowiec wychodzi z założenia, że płaci za wodę to nie musi się o nic martwić. Niestety w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Jak uchronić się od braku wody spowodowanej awarią rurociągu, kradzieżą instalacji wodnej lub przed suszami?

Najprostszym rozwiązaniem jest gromadzenie wody opadowej zbieranej z dachów altanek i szklarni w plastikowych beczkach lub wannach. Mamy wtedy pewność, że woda jest czysta i nadaje się do podlewania naszych upraw.

Segregacja opadów

W ostatnich miesiącach jest głośno w temacie wprowadzenia przez gminy opłaty pobieranej za gospodarowanie odpadami komunalnymi od terenów niezamieszkałych w tym ogrodów działkowych. W licznych rodzinnych ogrodach działkowych nigdy nie było problemu z odpadami i nie zachodziła potrzeba pobierania opłat od działkowców na ten cel.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zarządy ROD zostały zobligowane do wyposażenia terenów ROD w pojemniki na odpady oraz do ponoszenia opłat za ich gospodarowanie. Jeśli chcemy płacić mniej za usuwanie śmieci z terenu ROD, to jest tylko jedna rada – nie wynosimy na śmietnik z naszych działek wszystkiego, co uważamy za niepotrzebne.

Jeśli w naszym Ogrodzie założymy za cel świadomą segregację, to powinniśmy przede wszystkim kompostować wszystkie materiały zielone, nawet wysuszone. Resztę odpadów posegregujmy na tworzywa z papieru, plastiku, szkła i inne materiały, tak jak to czynimy w swoich domowych gospodarstwach, w workach wynieśmy je na wyznaczone miejsce zbiórki odpadów. 

 

Piotr Piątek

Inspektor ds. inwestycyjnych

PZD - Okręg Sudecki

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.