Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Obiektywny sposób oceny ogrodów, czyli powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku - 25.05.2016

Działka w naszej rodzinie była od zawsze. Co prawda, zmieniały się ogrody ale działka zawsze był tym czymś, co integrowało rodzinę. Pamiętam jak rodzice z mozołem remontowali, przebudowywali kolejne altanki w kolejnych ogrodach, ale jaka była radość gdy już było wszystko gotowe. Tata i ja zawsze zajmowaliśmy się na działce sprawami technicznymi a mama z siostrą kwiatami i warzywami. Żaden kupiony w sklepie owoc czy warzywo nie smakowało tak jak te z własnej działki. A te urodziny, imieniny czy inne uroczystości rodzinne wyprawiane na działce. Ale dość sentymentów. Nie o uroczystościach chcę napisać, chociaż w sumie one będą przewijać się przez ten tekst…

Otóż, od kilku lat sprawuję funkcję prezesa zarządu rodzinnego ogrodu działkowego „Prząśniczka” w Toruniu. Z racji pełnionej funkcji, ale co chyba najważniejsze - zamiłowania do działek i ogrodów, bardzo interesuję się wszystkim co związane jest z Polskim Związkiem Działkowców oraz tym co dzieje się wokół ogrodów. Serfując po Internecie i zaglądając na witryny Krajowej Rady oraz naszego okręgu, mój wzrok przykuła informacja o podjętej uchwale numer 145/2016 Prezydium KR PZD, dotyczącej powszechnego przeglądu zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku. Im bardziej zagłębiałem się w tekst uchwały i treść komunikatu odnośnie tej sprawy tym bardziej dojrzewała we mnie myśl, że to super inicjatywa. Nie dość, że na chłopską logikę wpisuje się ona w dwa rozpoczęte programy, a więc „Unowocześnianie Infrastruktury ROD – ROD XXI wieku” i „Otwartego Programu Rozwoju Społecznego ROD”, to w dodatku pozwoli aby ogrody i altany w danym rod ocenił ktoś spoza danego rod. Przecież, nie odkryję tu drugiej Ameryki jeśli stwierdzę, że coś co ogląda się na co dzień po prostu staje się oklepaną normą. Przedyskutowałem temat z sąsiadami oraz pozostałymi członkami zarządu ogrodu. Wnioski, które nam się nasunęły można opisać krótkimi słowami: taki przegląd jest wręcz konieczny! Każdy z nas bywa na swojej działce prawie codziennie. Idąc do niej mijamy działki naszych sąsiadów i przyjaciół. Ta rutyn powoduje, że nie jesteśmy w stanie obiektywnie ich ocenić. Zespół komisji, który dokona przeglądu ogrodu i działek spojrzy chłodnym okiem na wszystko. Liczę w duchu, że usłyszę słowa pochwały ale też może trafią mi się gorzkie słowa krytyki połączone zapewne z uwagą co powinienem uczynić by naprawić niezamierzony błąd. Od dziecka uważam, że konstruktywna krytyka służy poprawie. Nikt z nas nie jest Alfą i Omegą. Odrębną sprawą jest to, że będę oczekiwać podsumowania, wyników ogłoszonego przeglądu i to na każdym szczeblu. Jak prezentuje się Toruń a jak Grudziądz, Chełmża czy Włocławek o Brodnicy, Chełmnie i pozostałych miejscowościach gdzie są ogrody w naszym okręgu. No i oczywiście jak to się odnosi do skali kraju. Pamiętam wspaniałą rzecz, jaką było wydanie przez Krajową Radę PZD takiego zestawienia w formie broszury A4, pod tytułem „Kim są polscy działkowcy”. To był i w sumie jest nadal świetny materiał pomocniczy. Liczę, że podobnie będzie w przypadku opublikowania informacji na temat „Powszechnego przeglądu zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku”.

Jest jeszcze ważny aspekt tego przeglądu. Przecież i tak corocznie w sierpniu dokonuje się lustracji ogrodu, co jest niezbędne chociażby przy konkursie w naszym ogrodzie na „Najbardziej zadbaną działkę”. Ocena zewnętrznej komisji, w skład której będą wchodzić ludzie posiadający ogromną wiedzę, w tym przypadku będzie dosłownie na wagę złota!

Kończąc ten mój wywód, będę chyba wyrazicielem tysięcy działkowców, pisząc, że takie działania są potrzebne i dobrze, że mamy tak sprawny organ zarządzający jakim jest Prezydium Krajowej Rady PZD.


Andrzej Ciechomski

Prezes ROD „Prząśniczka”

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.