Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wojewódzkie Święto Ludowe w Drawsku Pomorskim - 24.05.2016

21 maja br., w Drawsku Pomorskim swoje święto ludowe obchodzili ludzie kultywujący ponad 120 letnią tradycję ruchu ludowego.

Uroczystość rozpoczęto nabożeństwem w miejscowym kościele, wprowadzeniem sztandaru powiatowych kół PSL. W homilii ks. proboszcz szeroko przybliżył tradycje ruchu ludowego, który na przestrzeni historii był jednym z trzech nurtów politycznych i wywarł największy wpływ na losy narodu.

Zawsze manifestował swój narodowy charakter, odwoływał się do tradycji niepodległościowych, demokratycznych i chrześcijańskich. Przyczynił się do wzrostu świadomości narodowej głównie na wsi.

Ruch ludowy ogniskuje wiele organizacji społecznych, gospodarczych, kulturalnych i oświatowych.

Po nabożeństwie, barwny korowód ze sztandarami wraz z dętą orkiestrą szkolną przemaszerował do parku im. Fryderyka Chopina, gdzie we wspaniałej scenerii rozpoczęła się część oficjalna.

Po przywitaniu uczestników oraz przybyłych gości i zabraniu głosu przez przedstawiciela NK PSL oraz Prezesa Zarządu Wojewódzkiego dr Jarosława Rzepy oraz gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli PZD,

wręczono zasłużonym działaczom odznaczenia - medal „Witosa” i „Zieloną Koniczynkę”. Rozpoczęła się biesiada przeplatana występami artystów estradowych, zespołów ludowych, młodzieżowych oraz koncertem zespołu Bayer Full.

Na licznych towarzyszących imprezie stoiskach, uczestnicy mieli możliwość degustować regionalne wyroby, z których słynie Województwo Zachodniopomorskie, a któremu patronuje od lat Wice Marszałek Województwa dr Jarosław Rzepa.

Uczestnicy mieli szansę raczyć się wspaniałą grochówką i smakami miejscowej polskiej kuchni. A wszystko to odbywało się na wolnym powietrzu, przy wspanialej majowej pogodzie do późnych godzin.

 

 Józef Romanowski

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio