Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Deficyt wody w ogrodach - 23.05.2016

Dla każdego działkowca nie ma większego problemu niż brak wody. Przecież nie jest tajemnicą, że wszystko to co uprawiamy na działce, począwszy od trawnika po warzywa a skończywszy na drzewach, potrzebuje życiodajnej wody. Opady deszczu z roku na rok są coraz skromniejsze a i zimą opady śniegu są znikome. Wszystko to procentuje w negatywny rzecz jasna sposób na poziom wód głębinowych. Co by nie mówić nie jest za dobrze, a gdy do tego rękę przyłoży sam człowiek i technologie przez niego stosowane to mamy niebagatelny problem natury gospodarki wodnej.

Brak wody głębinowej szczególnie doskwiera działkowcom z kilku rodzinnych ogrodów działkowych położonych po lewej stronie Wisły. Niski poziom wód gruntowych pogłębił się jeszcze bardziej gdy ogrody zostały przecięte przeprawą mostową, spinającą dwa brzegi Torunia. Wskutek prac ziemnych, w tym także melioracyjnych, poziom wód spadł poniżej stanu alarmowego dla działkowców. Ogrody stanęły przed koniecznością podjęcia decyzji o podłączeniu się do miejskiej sieci wodociągowej.

Uchwały w tej sprawie podjęli działkowcu podczas walnych zebrań kilku ogrodów, w tym ROD: „Koło Kani”, „Relaks”, „Metron” i „Św. Krzysztofa”. Działkowcy zdając sobie sprawę, że nie ma nic za darmo podjęli decyzję o zbiórce pieniędzy na przeprowadzenie inwestycji budowy wodociągu, ale też liczą na pomoc organów wyższych. Dlatego, kilka ogrodów, podczas tych samych zebrań walnych podjęło uchwały o wystąpieniu do Krajowej Rady PZD o możliwość zaciągnięcia pożyczki z Funduszu Samopomocowego. Wybranie takiej drogi wydaje się jedynym możliwym rozwiązaniem, bo ogrody potrzebują wody i to pilnie. W rozmowach z Wodociągami Miejskimi w Toruniu aktywnie udział biorą przedstawiciele Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD oraz reprezentanci działkowców zainteresowanych ogrodów.

 
Teresa Podlas-Kozłowska, Wiceprezes OZ Toruńsko - Włocławskiego

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio