Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Ogrody działkowe przyjazne dzieciom. ROD „Malwa” w Suwałkach zawarł porozumienie o współpracy z lokalnym przedszkolem - 20.05.2016

Zarząd ROD „Malwa” w Suwałkach zawarł porozumienie z Przedszkolem nr 5 w Suwałkach w sprawie wspólnej realizacji projektu edukacyjnego „Rodzinne Ogrody Działkowe – w oczach dziecka malowane przez cztery pory roku”. To kolejna piękna inicjatywa doskonale wpisująca się w Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD (zobacz Program).

ROD „Malwa” i suwalskie przedszkole wspólnie chcą działać na rzecz przybliżania dzieciom świata przyrody, dając im możliwość bezpośredniej obserwacji i badania środowiska. Ogrody działkowe nadają się do tego celu idealnie, gdyż są zielonym zaciszem miast, w których można spotkać wiele gatunków zwierząt i roślin.

Podczas ogrodowych lekcji przyrody dzieci mogą nie tylko zobaczyć czy dotknąć roślin, ale także ze wsparciem nauczycieli i działkowcom bezpośrednio uczestniczyć w pracach ogrodowych. W ten sposób najmłodsze pokolenie uczy się szacunku do przyrody oraz buduje się w nim proekologiczną postawę. Lekcje w ogrodzie działkowym służą także rozwojowi pasji u dzieci, a niejednokrotnie nawet ich odkryciu.

Dzięki takim lekcjom dzieci nabywają szereg umiejętności i wiedzę, która będzie im przydatna w późniejszym dorosłym życiu. M.in. dowiadują się wielu cennych informacji o różnych gatunkach roślin, zjawiskach atmosferycznych związanych z porami roku czy działaniami szkodzącymi środowisku i takimi, które wpływają na poprawę jego stanu, jak również uczą się posługiwania narzędziami ogrodniczymi i wykonywania podstawowych prac ogrodniczych.

Ogromnie cieszy, że Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD jest tak chętnie realizowany przez działkowców. To kolejny dowód, że środowisko działkowe otwarte jest na podejmowanie wszelkich inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży, seniorów oraz społeczności lokalnej. Bowiem ogrody działkowe to nie zamknięte enklawy, ale miejsca przyjazne i otwarte, które służą do wspólnej integracji i spędzania czasu wolnego.

Podobne inicjatywy podejmują także inne ogrody, jak choćby ROD „Bukowina” w Szczecinie czy ROD „Kolejarz” w Wągrowcu. Relacje z takich wydarzeń możesz znaleźć na stronie pzd.pl w zakładce „Aktualności – Z życia ROD”.

Jeśli w Twoim ogrodzie organizowane są imprezy na rzecz dzieci lub inne, koniecznie daj nam o tym znać przesyłając relację i zdjęcia z tego wydarzenia na adres media@pzd.pl. Chwalmy się swoimi osiągnięciami i inspirujmy innych do działania!

 

AD

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio