Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy i ogrody w centrum zainteresowania mediów - 19.05.2016

 • Kurier Szczeciński w dn. 28 kwietnia br. w artykule „Działkowcy piszą” informuje o licznych listach wysyłanych przez działkowców z okręgu szczecińskiego i nie tylko, w obronie ustawy o ROD. To odpowiedź na wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelski do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w których sugeruje podjęcie ponownych prac legislacyjnych nad ustawą o ROD. Z listami działkowców oraz organów PZD w tej sprawie możesz zapoznać się na stronie pzd.pl w zakładce „Stanowiska i listy”.
 • Nto.pl w dn. 27 kwietnia br. w artykule „Na działce dla każdego coś ciekawego” pisze o urokach uprawiania i odpoczywania na działce w okręgu opolskim. Z treścią całego artykułu można zapoznać się na stronie pzd.pl  - kliknij, aby zobaczyć artykuł.
 • NoweMiasto.com.pl w dn. 27 kwietnia br. w artykule „Aktywni rządzą” opisuje przebieg Walnego Zebrania w ROD „Witaminy” w Nowym Mieście Lubawskim. Z relacjami z walnych zebrań w ROD z całej Polski możesz zapoznać się na stronie pzd.pl w zakładce „Z życia ROD”.
 • Głos Koszaliński w dn. 30 kwietnia br. w artykule „Bój się kleszcza! To niezwykle sprytny i groźny pasożyt” pisze o tegorocznej pladze kleszczy. Narażone na „złapanie” kleszcza są także osoby przebywające na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Jak się przed nim ustrzec oraz co zrobić w przypadku, gdy zostaniemy przez niego ukąszeni można dowiedzieć się czytając artykuł na stronie pzd.pl „Uwaga na kleszcze!”.
 • Culture.pl w dn. 29 kwietnia br. w artykule „Nie ma jak działka, czyli narodowe hobby Polaków” przytacza historię ogrodów działkowych w Polsce. Z historią rozwoju ROD można zapoznać się także na stronie pzd.pl w artykule „Ogrody działkowe w Polsce”.
 • EchoDnia.eu w dn. 30 kwietnia br. w artykule „Działkowcy z Powiatu Tarnobrzeskiego boją się podpaleń, kradzieży, niszczenia ich dorobku” opisuje spotkanie działkowców z tarnobrzeskich ROD z policjantami. W spotkaniu tym uczestniczył Wiceprezes OZ Podkarpackiego i Kierownik Delegatury Rejonowej w Tarnobrzegu. Do najczęściej popełnianych przestępstw i wykroczeń, w których poszkodowanymi są działkowcy należą włamania, dewastacje altanek i działek, kradzieże, pożary czy uszkodzenia mienia. Jak ustrzec się przed kradzieżą dowiesz się czytając artykuł na stronie pzd.pl „Złapać złodzieja”.
 • Gazeta Wyborcza w dn. 30 kwietnia br. w artykule „Mordowanie rzodkiewek” opisuje początek sezonu działkowego i związane z tym prace ogrodnicze. Z poradami w tym zakresie można zapoznać się na stronie pzd.pl w zakładce „Porady ogrodnicze” oraz czytając miesięcznik „działkowiec” i „Mój ogródek”, których lekturę serdecznie polecamy.
 • RynekSeniora.pl w dn. 2 maja br. w artykule „Transformacja ogródków działkowych. To już nie źródło żywności, a wypoczynku” pisze o ewolucji jaką przeszły ogrody działkowe w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Dziś są to przede wszystkim miejsca wypoczynku i rekreacji oraz integracji pokoleniowej i lokalnej społeczności.
 • Polska Agencja Prasowa w dn. 2 maja br. w artykule "Ogródek działkowy kiedyś głównie źródło żywności, dziś wypoczynku" podaje że „przeciętny działkowiec to zazwyczaj pracująca fizycznie osoba w średnim wieku i o średnim wykształceniu. Ponadto z roku na rok polski działkowiec ma statystycznie mniej lat, co spowodowane jest zainteresowaniem działkami przez młodych ludzi oraz przekazywaniem tych terenów z pokolenia na pokolenie”. Z pełną treścią artykułu zapoznasz się na stronie pzd.pl TUTAJ.
 • Gazeta Lubuska w dn. 4 maja br. w artykule „Tani domek działkowy? Uważaj!” ostrzega przed kupnem altany ponadnormatywnej w ROD. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie pzd.pl w Komunikacie KR w sprawie sprzedaży działek z ponadnormatywną altaną.
 • mPolska24.pl w dn. 3 maja br. w artykule „Dla kogo opłata audiowizualana?” informuje, że ogrody działkowe mają być wyłączone z pobierania opłaty audiowizualnej. Koniecznie zapoznaj się z Komunikatem KR PZD w sprawie opłaty audiwizualnej.
 • Wyborcza.pl w dn. 2 maja br. w artykule „PZD: Rodziny w trudnej sytuacji finansowej nie są eksmitowane z działek” informuje, że „Nie ma w Polsce przypadku, by rodzina w trudnej sytuacji finansowej była eksmitowana z altany działkowej; często osoby takie otaczane są szczególną opieką przez zarządy ROD, a nawet dostają możliwość pracy zarobkowej w ogrodzie”. Z pełną treścią artykułu zapoznasz się na stronie pzd.pl TUTAJ.
 • Dziennik Wschodni w dn. 5 maja br. w artykule „Są pieniądze dla działkowców” informuje, że zarządy ROD z Puław mogą ubiegać się o gminne dotacje dla puławskich ogrodów. Do ogrodu może trafić nawet aż 15 tys. zł. Przypominamy, że o gminne dotacje można ubiegać się na podstawie art. 17 ustawy o ROD – zobacz ustawę o ROD.
 • Wrocław.doba.pl w dn. 6 maja br. w artykule „Wrocławianie znów palą śmieci. Posypały się wysokie mandaty” informuje o mandacie jaki nałożyła we Wrocławiu Straż Miejska na działkowca, który spalał śmieci na terenie działki w ROD. Przypomnijmy, że spalanie na terenie ROD, w tym palenie ognisk rekreacyjnych, jest surowo zabronione. Polecamy lekturze artykuł na stronie pzd.pl „Spalanie w ROD surowo zabronione!”.
 • iSzczecienk.pl w dn. 10 maja br. w artykule „Kamping zamiast działek? Działkowcy wygrali w sądzie z miastem” opisuje spór działkowców z ROD „Przyjaźń” z władzami Szczecinka. Przypomnijmy, burmistrz Szczecinka wkroczył na drogę sądową z działkowcami po tym jak część z nich odmówiła zatwierdzenia porozumienia likwidacyjnego ogrodu. Działkowcy w zamian za to mieli otrzymać odszkodowania i teren pod działki na obrzeżach miasta, kilka kilometrów dalej od obecnego miejsca. To wyjaśnia sprzeciw działkowców, których większość zamieszkuje tuż obok obecnego ogrodu. Na obecnym terenie miasto chciało wybudować kamping, co jest zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Sprawa trafiła do sądu. Sąd Apelacyjny przyznał rację działkowcom.
 • GazetaSenior.pl w dn. 11 maja br. w artykule „Spotkanie Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu” relacjonuje wspomniane zebranie. W spotkaniu uczestniczył także Prezes PZD Zdzisław Śliwa, który przedstawił pozytywną rolę ogrodnictwa działkowego. Relację z tego wydarzenia przeczytasz także na stronie pzd.pl w artykule „Spotkanie seniorów w Sali Błękitnej UM w Poznaniu”.
 • Gazeta Wyborcza – Kraków w dn. 11 maja br. w artykule „Ogródku działkowy – otwórz się dla nas!” informuje o planach władz Krakowa, które w przyszłym roku chce przeznaczyć na wyposażenie ROD m.in. w ławki, kosze i oświetlenie. Inwestycje te maja pomóc w szerszym otwarciu ogrodów działkowych na społeczność lokalną.
 • Wiadomości Wrzesińskie w dn. 13 maja br. w artykule „Ogrody jak zielone miasta” podają, że ROD są miejscami rodzinnej i przyjacielskiej integracji. W samej Wrześni użytkowanych jest aż 1.735 działek w 13 rodzinnych ogrodach działkowych i są dumą miasta.
 • Wiadomości Wrzesińskie w dn. 13 maja br. w artykule „Ozdoby ogrodu” radzą w zakresie wyboru sadzonek na działkę w ROD. Z bogatą ofertą sadzonek i nie tylko można zapoznać się na stronie internetowej sklepu działkowiecsklep.pl.
 • RDC.pl w dn. 18 maja br. w artykule „Ostrołęka: Działkowicze płacą za podrzucane śmieci” informuje o kłopotach działkowców z ROD w Ostrołęce związanymi w płatnościami za odbiór odpadów. Od początku roku działkowcy z ROD „Bemowo” zapłacili już 10 tys. zł, podczas gdy w ubiegłym roku za cały rok było to 18 tys. zł. Śmieci są odbierane częściej niż dwa razy w miesiącu, jednak zapełnienie kontenera to kwestia kilku dni. - Większość odpadów nie pochodzi od działkowiczów, ale od mieszkańców pobliskich osiedli - wyjaśnia prezes ROD. Uwaga! Apelujemy do zarządów ROD o niezwłoczne zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości związanych z opłatami za wywóz śmieci z terenu ROD do OZ i KR PZD.

 

Opr. AD

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio