Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Lekcja przyrody w ROD "Olszynka" w Świnoujściu - 16.05.2016

Tradycją Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Olszynka” w Świnoujściu są żywe lekcje przyrody dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. Ostatnia taka lekcja przeprowadzona została 11 maja. br. Uczestniczyły w niej dzieci z klasy II a, której wychowawczynią jest pani Małgorzata Komorowska. Dodatkową opiekę dzieciom zapewniały mamy - Edyta Król i Aneta Stokowska. Prezes ogrodu Krystyna Otoka zaprosiła do uczestnictwa w lekcji Werę Stroczyńską, która pełni w ogrodach działkowych funkcję krajowego instruktora ogrodowego oraz Jerzego Czobodzińskiego z Koła Łowieckiego „Orzeł”.  Dzieci przebywały na terenie ogrodu kilka godzin. Był czas na naukę, poczęstunek i zabawę.

Tematem zajęć były przygotowania wiosenne do przyszłych zbiorów. Dzieci oglądały różne nasiona. Potem zapoznały się z budową poszczególnych roślin, wysiewanych na działkach. Określały które posiadają jadalne korzenie a których owoce zawiązują się w części nadziemnej. Uczestnicy lekcji wykazali się dużą znajomością tych zagadnień. Na terenie ogrodów oglądały kwitnące w tym czasie drzewa, truskawki. Przyglądały się też tym roślinom, które już rosły na działce a jeszcze niedawno były nasionami – pomidorom, ogórkom.

Na jednej z działek dzieci dostały swoją grządkę i każde z nich zasadziło na niej po kilka ziaren fasoli. Garść informacji na temat ekologii na terenie ogrodów działkowych przekazała dzieciom Wera Stroczyńska. Natomiast Jerzy Czobodziński opowiedział jak wiosną opiekować się zwierzętami i o wiosennym wylęgu ptaków. 

Drugoklasiści mieli też okazję zwiedzić ogrody „Olszynka”.  Wizyta w ogrodach była doskonałym przygotowaniem do klasówki, którą pisały następnego dnia w szkole. Na zakończenie dzieci uczestniczyły w konkursie rysunkowym. Tematem była wiosna. Rysowały kwiaty, owady, warzywa, ptaki, także na płytkach chodnikowych wokół świetlicy ogrodów „Olszynka”. Trzy rysunki, wykonane na papierze, zostaną przesłane do Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

Było bardzo sympatycznie. Dzieci już policzyły kiedy do mnie do ogrodów przyjdą. Zaplanowaliśmy następną wizytę na wrzesień, kiedy będą już owoce  i warzywa – mówi Krystyna Otoka.

Rodzinny Ogród Działkowy „Olszynka” to jeden z mniejszych ogrodów działkowych na terenie Świnoujścia. Liczy 43 działki. Ogród powstał w 1983 r. jako ogród nauczycielski. Jest bardzo zadbany i panuje tu przyjazna rodzinna atmosfera.

eska

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio