Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Stanowiska i listy

"Dlaczego samowola paru osób ma zniszczyć to na co latami pracowaliśmy?" - 16.05.2016

 

11.05.2016

Jestem działkowcem od wielu lat. Każdą wolna chwilę spędzam na mojej działce w rodzinnym ogrodzie działkowym. Moja altana jest zgodna z obowiązującymi przepisami oraz nie zamieszkuję na działce.

Co to za wypoczynek, gdy obok ktoś prowadzi "działalność mieszkaniową". Ogród to nie miejsce do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych - altany to nie domy mieszkalne. Infrastruktura ogrodu nie jest przystosowana do stałego jeżdżenia samochodami. Kto będzie finansował remonty? Ogrody zakładano w innym celu. Dlaczego teraz samowola paru osób ma zniszczyć to na co latami pracowaliśmy?

Kilka osób z Poznania zorganizowało manifestację, w której wykrzykiwało, że się ich gnębi. Napisali także do Rzecznika Praw Obywatelskich, co wywołało "burzę medialną". Natomiast władze PZD próbowały jedynie wyegzekwować przestrzeganie obowiązujących przepisów. Nie rozumiem też argumentów typu - "mieszkam na działce, bo nie mam gdzie". Domy tych ludzi to kilkopiętrowe wille, a nie tymczasowe miejsca pobytu ludzi prawdziwie bezdomnych. Ci ludzie robią z ogrodów osiedla mieszkaniowe. Nie zgadzam się na to.

Mam swoją ukochaną działkę i na niej najlepiej wypoczywam, a nie mieszkam na stałe. Na szczęście w moim ogrodzie nikt nie mieszka na stałe na działce. Ale jeśli nie będzie stanowczego sprzeciwu to może się to wkrótce zmienić. Na szczęście jak czytam na stronie internetowej Krajowej Rady, jak i okręgów Polskiego Związku Działkowców w Związku nie ma przyzwolenia na łamanie prawa, na wypaczanie idei ogrodnictwa działkowego. Dlatego też i ja pisze ten list czy stanowisko. Chcę zabrać głos w tak ważnej sprawie. Chcę dalej odpoczywać na działce bez obaw, że następnego lata zamiast działek zastanę osiedle mieszkaniowe. Nie może być tak, że za sprawą kilku osób świadomie łamiących prawo cierpieć będą wszyscy. Tak się może stać, już pojawiają się głosy podważające zasadność ustawy o rod. Dziś ustawa, a jutro pod znakiem zapytania stanie zasadność istnienia ogrodów w ogóle. Nie godzę się na to. Zbyt dużo dobrego dzieje się na ogrodach by tak łatwo to zaprzepaścić.

Danuta Różańska ROD "Perkuna" w Mrągowie

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio