Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Mamy nadzieję, że ogrodnictwo działkowe oprze się wszelkiego typu manipulacjom" - 27.04.2016

Ostatnio znowu zrobiło się głośno o rodzinnych ogrodach działkowych - tym razem za sprawą osób, które z łamania prawa zrobiły dla siebie sposób na życie. Pobudowali ponadnormatywne altany do całorocznego zamieszkiwania, a następnie wprowadziły się do nich, zupełnie lekceważąc przepisy prawa jak i pozostałych działkowców ze swych ogrodów. Najczęściej wynajmują oni swoje pozostawione w blokach mieszkania, dodatkowo na tym zarabiając, a w ROD ciesząc się wszelkimi podatkowymi zwolnieniami. Ludzie ci stawiają się jednak w roli ofiar, prześladowanych przez PZD, ubogich, których altana w ROD chroni przed bezdomnością. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który zasugerował pojawiającą się potrzebę zmiany przepisów.

Jako wieloletni działkowcy chcielibyśmy przyłączyć się do głosów poparcia dla wszelkich działań mających zapobiegać zamieszkiwaniu na działkach, budownictwu ponadnormatywnemu i łamaniu przepisów w ogóle. Nie chcemy, by ogrody przemieniły się w dzikie i hałaśliwe osiedla. Chcemy, by pozostały one takie, jakie znamy od zawsze - jako miejsca wypoczynku, dbania o rośliny, spędzania wolnego czasu z rodziną. Uważamy, że przepisy ustawy o ROD są takie, jak być powinny i we właściwy sposób chronią prawa działkowców oraz istnienie rodzinnych ogrodów działkowych w kształcie, jaki chcemy zachować.

Mamy nadzieję, że ogrodnictwo działkowe oprze się wszelkiego typu manipulacjom i pozostanie takie, jakie znamy od dziesięcioleci. Działkowcy nie raz już pokazali jak solidarni potrafią być gdy zajdzie taka potrzeba. Tak jest i tym razem, gdy pojawiają się nowe pomysły zagrażające ogrodom.

Uczestnicy walnego zebrania ROD „Pod Czubatką" w Małogoszczy, dn. 22.04.20i6r.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio