Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Spotkanie Okręgu Świętokrzyskiego PZD z Posłem Arturem Gieradą (PO) - 25.04.2016

W ramach cyklu spotkań przedstawicieli Okręgu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach z parlamentarzystami ziemi świętokrzyskiej w dniu 20 kwietnia br. odbyło się spotkanie z Panem Arturem Gieradą – Posłem Platformy Obywatelskiej.

Głównym tematem rozmów była aktualna sytuacja polskich ogrodów działkowych w obliczu inicjatyw grupy poznańskich działkowców oraz wystąpień w niniejszej sprawie ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pan Poseł po zapoznaniu się ze szczegółami powyższych działań wskazał, iż sam Rzecznik zwrócił się do niego w rozmowie o stanowisko w zakresie zamieszkiwania w ROD i budownictwa ponadnormatywnego.

Poseł A. Gierada przekazał Panu Rzecznikowi swoje jasne a zarazem krytyczne zdanie w zakresie jakiejkolwiek możliwości zalegalizowania zjawiska zamieszkiwania w ogrodach działkowych. Stwierdził jednoznacznie, że kwestia stałego zamieszkiwania w ROD i związanej z tym często zabudowy ponadnormatywnej, stoi w jaskrawej sprzeczności z fundamentalną funkcją ogrodów. W perspektywie prowadzić może wręcz do ich likwidacji.

Zdaniem Pana Posła, który od zawsze prezentował stanowiska wspierające środowisko działkowców i PZD, obowiązująca ustawa o ROD bardzo dobrze spełnia swoją funkcję. Sugestie o jej nowelizacji, jako lekarstwa na zjawisko zamieszkiwania w ogrodach, są zdaniem Posła Gierady pomyłką – ewentualne problemy mieszkaniowe osób na terenie danego samorządu winno rozwiązywać się innymi sposobami, nie zaś poprzez zrzucenie tej kwestii na Związek i społeczne zarządy ROD.

Za budownictwo komunalne i socjalne w naszym kraju odpowiadają gminy, ogrody działkowe nie mogą być dla nich alternatywą. Zdjęcie tego problemu z samorządów kosztem ogrodów działkowych jest niedopuszczalne.

 

Jan Stańczyk

Dyrektor biura

Okręgu Świętokrzyskiego PZD


Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio