Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Rodzina Paczkowskich z Grudziądza już od 117 lat uprawia działkę w ROD „Agromet Unia” - 21.04.2016

Rodzinny Ogród Działkowy „Agromet Unia” w Grudziądzu jest jednym z najstarszych ogrodów przyzakładowych w Polsce. Historia ogrodu jest ściśle związana z Fabryką Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która powstała w naszym mieście, w drugiej połowie XIX wieku i nosiła nazwę "Herzfelda i Victoriusa Odlewnia Żeliwa i Emaliernia w Grudziądzu Sp. A". Właściciele fabryki w trosce o warunki  bytowe robotników swojej fabryki, z części własnych gruntów, postanowili przydzielić im ziemię pod działki ogrodnicze z przeznaczeniem do uprawy owoców i warzyw dla potrzeb domowych kuchni.

 

 

WW początkowym okresie, działki były uprawiane systemem centralnym, to znaczy, że nawożony i orany był cały teren, a umowne części gruntu zasiewali poszczególni robotnicy, korzystający z danego im dobrodziejstwa.
            W kolejnych latach funkcjonowania ogród ewaluował i zmieniał się, dostosowując do potrzeb jego użytkowników. Zrezygnowano z centralnego systemu nawożenia i orki, wytyczając poszczególne działki dla konkretnych rodzin. Następnym krokiem było ogrodzenie całego ogrodu i wytyczenie alejek. Z racji, że bez wody nic nie urośnie koniecznym było zbudowanie studni. Po tym zaczęły pojawiać pierwsze altanki, które były skromne ale dawały schronienie przed nagłym deszczem i niezwykle pomocne jeśli chodzi o możliwość przechowywania podstawowych narzędzi ogrodniczych.
            Pierwsze działki, które wówczas bardziej przypominały zwykłe zagony do uprawy, robotnicy Fabryki Herzfeld & Victorius otrzymali w 1899 roku. Przez okres Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej oraz późniejsze czasy zmian ustrojowych ogród pozostawał w pełnym władaniu fabryki. Dopiero w 1981 roku, dawne „HV” (potoczna nazwa fabryki używana przez grudziądzan), czyli „Pomorska Odlewnia i Emaliernia” zrezygnowała z prowadzenia ogrodu przekazując go we władanie Polskiego Związku Działkowców. Tradycja ogrodu przyzakładowego (działkę w nim mogli mieć jedynie członkowie załogi fabryki), przyczyniła się do tego, ze nasz ogród ma pełne prawo nosić dumnie nazwę „Rodzinnego Ogrodu Działkowego”.
 
 
            Dla potwierdzenia tej tezy, ewidentnym przykładem może być rodzina Państwa Paczkowskich.
Obecnym użytkownikiem działki numer 36 jest Jerzy Paczkowski, który jest wnukiem Jana Paczkowskiego, który pracując w fabryce w 1899 roku otrzymał działkę pod uprawę warzyw i owoców, by móc podreperować domowy budżet i był jej użytkownikiem aż do 1944 roku. Po nim działkę przejął syn Władysław, a po Jego śmierci w  1965 roku działką zaopiekowała się żona Władysława z synem Jerzym, który na niej gospodarzy do dnia dzisiejszego. O dalsze losy historii rodzinnej działki, nie musimy się martwić do końca obecnego wieku, bo rosną wnuki i prawnuki, którzy bardzo chętnie przebywają na działce i gotowi są kontynuować rodzinne tradycje działkowe. 117 lat uprawiania działki przez jedną rodzinę jest czymś co zasługuje na szczególne wyróżnienie i uznanie. Tym bardziej, że obecny użytkownik, działkowiec tej rodzinnej działki, czyli wspomniany wcześniej Pan Jerzy Paczkowski bierze wyjątkowo aktywny udział w życiu społecznym ogrodu.
 
 
Aktualnie jest członkiem Zarządu ROD „Agromet Unia” a w poprzednich dwóch kadencjach był członkiem Komisji Rozjemczej Ogrodu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podczas akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ROD oraz późniejszej akcji zbierania podpisów w sprawie altan, zebrał osobiście po 450 podpisów pod każdym z projektów. O tym, że wzorowo użytkuje i uprawia działkę nie musimy zapewniać. Aczkolwiek dla zobrazowania, jakim działkowcem i o jak bogatej wiedzy jest Pan Jerzy może świadczyć wynik plonów zebranych z blisko czterystu metrowej działki w 2015 roku. Pan Jerzy Paczkowski zebrał:
a)     55 kg truskawek;
b)    8 kg czerwonej porzeczki;
c)     16 kg czarnej porzeczki;
d)    28 kg wiśni;
e)     5 kg borówki amerykańskiej;
f)      2 kg agrestu;
g)     26 kg malin;
h)    59 kg winogron;
i)       10 kg selera;
j)       52 kg ogórków;
k)     165 kg pomidorów;
l)       11 kg fasoli;
m) 54 kg cukinii;
n)    4 kg zielonego groszku;
o)    3 kg marchwi;
p)    Po 2 kg papryki i pietruszki;
 
 
Niestety nie wiemy jakie plony zbierali z działki poprzednicy czyli ojciec i dziadek Pana Jerzego, który jest bezdyskusyjnym „Mistrzem Działkowych Plonów” naszego ogrodu. W ocenie działkowców Pan Jerzy zasługuje na wyjątkowy „Laur zwycięstwa”.
 
Opracował:
Tadeusz Nowak – Kronikarz ROD „Agromet Unia”

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio