Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Media o działkowcach i ogrodach - 12.04.2016

 • Super Nowości w dn. 31 marca br. w artykule „Działkowcom zostały dwa sezony” informuje, że ustalono termin budowy obwodnicy S19 na Podkarpaciu. Trasa ma być gotowa za cztery lata. W związku z tym działkowcy z ROD „Hutnik I” i z ROD „Energetyk” w Stalowej Woli na swoich działkach spędzą ostatnie dwa sezony, bowiem ogrody te zostaną zlikwidowane pod budowę drogi. Aby dowiedzieć się więcej o likwidacji ROD w takich sytuacjach przeczytaj artykuł na stronie pzd.pl pt. „Likwidacje ROD na podstawie specustawy drogowej”. (zobacz artykuł)
 • Białystok.jard.pl w dn. 31 marca br. w artykule „Działkowcy uwaga na złodziei” wraz z policją ostrzega działkowców przed kradzieżami na terenie ROD. „Widzisz obcych, którzy kręcą się po terenie ogrodów bez wyraźnego celu – dzwoń na numer alarmowy Policji 997 lub 112. Funkcjonariusze z pewnością sprawdzą, kto i w jakim celu tam się znalazł. Tylko ostrożność, wzajemna czujność i odpowiednie zabezpieczanie przedmiotów wartościowych pozostawianych w altanach pozwoli uchronić mienie przed kradzieżą” – czytamy w artykule. Garść porad jak zabezpieczyć swoje mienie na działce w ROD znajdziesz na stronie pzd.pl w artykule „Złapać złodzieja”. (zobacz artykuł)
 • Wychowanie w Przedszkolu w dn. 1 kwietnia br. w artykule „Coraz lepiej rysuje, wycinam… kreślę po śladzie” poleca spacer po ogrodzie działkowym i lekcję przyrody w ROD jako świetną alternatywę dla typowych zajęć szkolnych. Taka forma edukacji najmłodszych doskonale wpisuje się w uchwalony przez KR PZD „Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD”. (zobacz program)
 • Radio.Opole.pl w dn. 1 kwietnia br. w artykule „Marginalny problem z bezdomnymi mieszkającymi w ogrodach działkowych” prezes OZ w Opolu Bartłomiej Kozera wypowiada się na temat osób zamieszkujących na terenie ROD.  Z wywiadu dowiadujemy się, że problem ten jest znacznie mniejszy niż jak do tej pory kreowały to media. Warto przypomnieć, że zamieszkiwania w ROD zabraniają przepisy prawa powszechnego i związkowego oraz nie godzą się na nie działkowcy ani opinia społeczna. Koniecznie zapoznaj się ze stanowiskiem KR PZD w sprawie ponadnormatywnych altan i zamieszkiwania w ROD. (zobacz stanowisko)
 • Nowa Trybuna Opolska w dn.  1 kwietnia br. w artykule „Na działkach dużo się dzieje. Rośnie nie tylko pietruszka, namiętne spory też” pisze o zaniepokojeniu wśród działkowców w całej Polsce jakie wywołało wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich przeciwko ustawie o ROD. Z listami pełnymi oburzenia słanymi przez działkowców do RPO możesz zapoznać się na stronie pzd.pl. Czytaj także Stanowisko Prezydium KR PZD w sprawie stosunku rzecznika Praw Obywatelskich do problemu zamieszkiwania i ponadnormatywnego budownictwa w ROD. (zobacz stanowisko)
 • Asib.pl w dn. 4 kwietnia br. w artykule „Sezon kleszczy właśnie się zaczął. Każdy z nas jest dla kleszczy potencjalnym żywicielem” ostrzega przed niebezpieczeństwem kontaktu z kleszczem, jednocześnie przypominając, że łatwo jest „złapać” kleszcza także na terenie rodzinnych ogrodów działkowych.
 • DziennikPolski24.pl w dn. 2 kwietnia br. w artykule „Kopalnia pomysłów nad Wisłą. Działkowcy pracują i inspirują” informuje o wspaniałej inicjatywie Zarządu ROD „Wisła” w Nowej Hucie. Z racji, że ogród ten położony jest przy samej Wiśle, działkowcy chcą zabrać radnych miejskich i dzielnicowych na wyprawę po rzece. Działkowcom gratulujemy pomysłu! To świetny sposób na promocję ogrodu.
 • Dtp-24.pl w dn. 5 kwietnia br. w artykule „Bezpłatne kontenery na odpady dla działkowców” informuje o dobrej współpracy władz Bielawy z ogrodami z terenu miasta. Decyzją urzędników na terenie bielawskich ROD zostaną umieszczone bezpłatne kontenery, do których działkowcy będą mogli wyrzucać gałęzie i konary drzew. Więcej przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Bezpłatne kontenery na odpady w bielawskich ogrodach działkowych”. (zobacz artykuł)
 • RudaŚląska.pl w dn. 5 kwietnia br. w artykule „Spotkanie w Bielszowicach” pokazuje przykład dobrej współpracy Prezydenta Bielszowic z tamtejszymi ogrodami. W ramach wiosennego cyklu spotkań z władzami miasta Prezydent Bielszowic rozmawia z mieszkańcami i działkowcami o ich potrzebach, problemach i kierunkach rozwoju miasta. Jedno  ze spotkań odbyło się na ternie ROD „Sielanka” w Bykowinie.
 • Gazeta Wyborcza – Lublin w dn. 4 kwietnia br. w artykule „Bałagan w ogrodach działkowych” zwraca uwagę, że nie wszystkie działki na terenie ogrodów działkowych są uporządkowane. Dlatego przypominamy, że każdy działkowiec ma obowiązek zachowywania porządku na terenie działki, a zarząd ROD na częściach wspólnych ogrodu. W wiosennych porządkach może pomóc lektura miesięcznika „Działkowiec” i „Mój ogródek”, które podpowiedzą jak w szybki i łatwy sposób zadbać o swój ogród.
 • Mrs.poznań.pl w dn. 6 kwietnia br. w artykule „Dostęp seniorów do kultury w poznańskich rodzinnych ogrodach działkowych” pisze o tym, że Miejska Rada Seniorów docenia inicjatywy podejmowane przez działkowców na rzecz seniorów na terenie ROD w Poznaniu, wśród nich są m.in. piknik seniora, piknik dla osób chorych na Alzhaimera czy działalność Klubu Seniora „Działkowiec”. Więcej o tym czym w ogóle jest Rada Seniorów i dlaczego aktywność działkowców na tym polu jest bardzo ważna przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Gminne rady seniorów: potrzebujemy ogrodów działkowych”. (zobacz artykuł)
 • Gazeta Krakowska Nowosądecka w dn. 7 kwietnia br. w artykule „Wiosna w pełni, więc czas zacząć sezon działkowy”  informuje, ze w ogrodach działkowych zaczął się większy ruch. W związku z nowym sezonem działkowym warto zadbać o swoją działkę, a ułatwić to mogą porady ogrodnicze dostępne na stronie pzd.pl w zakładce „aktualności – porady ogrodnicze”. (zobacz zakładkę)
 • Powiat-ostrowski.pl w dn. 7 kwietnia br. w artykule „Azbest – ogłoszenie naboru zgłoszeń na rok 2016”” informuje o naborze wniosków o dofinansowanie na usunięcie azbestu w Powiecie Ostrowskim, także z terenu ROD. Przypominamy, że o gminne dofinansowanie na ten cel można ubiegać się we wszystkich rejonach kraju. Czytaj Komunikat KR PZD w sprawie usuwania azbestu z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. (zobacz komunikat)
 • Kurier TV w dn. 11 kwietnia br. w artykule „Prawo dla działkowców i rolników” informuje o przepisach prawa w zakresie parametrów jakie powinna spełniać altana w ROD oraz kwestiach „sprzedaży” i nabycia działki w ROD. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w Komunikacie KR PZD w sprawie sprzedaży działek z ponadnormatywną altana (zobacz komunikat) oraz w artykule „Altana na działce w ROD. Co każdy działkowiec wiedzieć powinien?” (zobacz artykuł).

 

 

Opr. AD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.