Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Pokazy cięcia drzew i krzewów owocowych w ROD w okręgu zielonogórskim - 08.04.2016

W ubiegłym oraz w bieżącym tygodniu, zgodnie z decyzją Prezydium OZ w Zielonej Górze, odbyły się otwarte szkolenia dla działkowców oraz instruktorów ogrodowych z zakresu cięcia drzew i krzewów owocowych. Szkolenia odbywały się w Rodzinnych Ogrodach Działkowych w Lubsku, Szprotawie, Szlichtyngowej, Nowej Soli, Zielonej Górze, Sulechowie, Świebodzinie i w Żarach.

Pokazy organizowane były przez Okręgowy Zarząd PZD w Zielonej Górze przy współudziale zarządów ROD. Wszystkie szkolenia prowadził instruktor OZ PZD - inż. Rafał Hawryluk. Osoby uczestniczące w pokazach otrzymały książki z wydawnictwa działkowiec.

Na szczególną uwagę i pochwałę zasługuje Prezes oraz Zarząd ROD „Oaza" w Żarach. Pokaz cięcia drzew owocowych zorganizowany w tym ogrodzie przyciągnął dużą grupę działkowców (50 osób). W trakcie szkolenia, które było połączone z prezentacją zakupionej przez zarząd rozdrabniarki do gałęzi, działkowcy mieli okazję przekonać się jak szybko i w zgodzie z naturą można przetworzyć i wykorzystać odpady zielone, które powstają w trakcie cięcia drzew i krzewów.

Zarząd ROD „Oaza" dla wszystkich uczestników szkolenia przygotował drobny poczęstunek .

W szkoleniu uczestniczyła Pani Danuta Made j- Burmistrz Żar, która wsparła to wydarzenie, przyznając Zarządowi ROD „Oaza" „MikroDotacje-Wspieram lokalnie".

Pani Burmistrz w swoim wystąpieniu podczas szkolenia omówiła dalsze działania jakie zamierza organizować Miasto Żary przy udziale Rodzinnych Ogrodów Działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. Już niebawem rusza kolejna edycja akcji „Drzewko za makulaturę", punkty odbioru makulatury zlokalizowane będą w ROD w Żarach. Następnie Pani Burmistrz poinformowała, iż Miasto Żary zorganizowało konkurs na najlepszy Ogród Działkowy w Żarach. Regulaminy konkursowy trafił już do zarządów ROD. Ponadto Miasto Żary będzie współorganizatorem Okręgowych Obchodów Dni Działkowca w 2016 r. Okręgowy Zarząd PZD w Zielonej Górze jest w stałym kontakcie z Panią Burmistrz. Impreza odbędzie się w trakcie „Dni Żar" w ostatnim tygodniu sierpnia.

W szkoleniu w ROD „Oaza" w Żarach wzięli również udział przedstawiciele zarządów pozostałych żarskich ogrodów, którzy pozytywnie ocenili to wydarzenie i przekonali się na własne oczy, iż przy odrobinie wysiłku, inwencji i pozytywnym nastawieniu można zorganizować ciekawą i atrakcyjną dla działkowców akcję.

Okręgowy Zarząd PZD w Zielonej Górze dziękuje Pani Burmistrz Żar oraz wszystkim prezesom i zarządom ROD za współorganizację szkoleń, licząc iż przyczynią się one do poprawy stanu drzew i krzewów owocowych na działkach.

Rafał Hawryluk

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.