Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Ogrody działkowe na rzecz schroniska dla zwierząt - 25.03.2016

Pierwszy dzień wiosny był okazją do spotkania się mieszkańców Świnoujścia w pięknie udekorowanym schronisku dla zwierząt. Dość łaskawa pogoda sprawiła, że kilkadziesiąt osób – dorosłych i dzieci postanowiło w ten sposób spędzić niedzielne popołudnie. Fundacja Animals Przystań Świnoujście – główny organizator spotkania, przygotowała wiele atrakcji dla dzieci i także dla dorosłych.

Fundację organizacyjnie wspierali: Rodzinny Ogród Działkowy „Olszynka”, instruktor ogrodowy Wera Stroczyńska, mająca swoją działkę w ROD „Nad Zalewem”, świnoujska Fundacja Hipoterapia „Koniczynka”. Tematem przewodnim spotkania były zwierzęta i rośliny naszych wysp. Rośliny obrazowała niewielka wystawa przygotowana przez prezes ROD „Olszynka” Krystynę Otokę  i Werę Stroczyńską. 

K. Otoka barwnie opowiadała o roślinach chętnie uprawianych przez działkowiczów od chwili siewu do momentu zbiorów. Prezes „Olszynki” znana jest w Świnoujściu między innymi z tego, że prowadzi na terenie swoich ogrodów żywe lekcje przyrody dla dzieci ze świnoujskich szkół. Najbliższą taką lekcje zaplanowała na maj br. 

Informacje dotyczące zwierząt zamieszkujących lasy na wyspach przekazywał Zbigniew Kimel, znany świnoujski leśnik. Wiele informacji dotyczyło orłów bielików, saren, jeleni a także dzików, tych żyjących tylko w lesie i tych miejskich, tak chętnie dokarmianych przez mieszkańców miasta i turystów. Leśnik wspominał też o bobrach, które niedawno upodobały sobie nasze wyspy i czynią tutaj wiele szkód. Na spotkaniu nie można było pominąć zwierząt domowych. O ich wychowaniu i pielęgnacji opowiadał weterynarz Maciej Kolanek, który jest także lekarzem zwierząt przebywających w schronisku.

Garść informacji na temat, popularnie przyjętych za szkodniki, kretów, myszy polnych i innych gryzoni oraz turkuci i ślimaków przekazała Wera Stroczyńska instruktor ogrodowy. Apelowała, do dzieci i dorosłych, aby nie niszczyć tych stworzeń, ponieważ one też spełniają swoją pozytywną role w środowisku.

Atrakcją było też spotkanie z psami aktualnie przebywającym w schronisku. Prezentowała je kierownik schroniska Beata Kastrau. Pani Beata zachęcała do adopcji psów i kotów będących pod opieką schroniska. Powodzeniem u dzieci cieszył się konkurs rysunkowy przygotowany przez prezes Krystynę Otokę. Rysunki ozdobić mają hol schroniska a także świetlicę ogrodu „Olszynka”. Atrakcją dla dzieci była też możliwość pomalowania buzi w różne wzory roślinne, zwierzęce i postaci z bajek. Swoje zdolności zaprezentowała tu Agnieszka Bartczak z Gimnazjum Publicznego nr 2.

Nie małą atrakcją, nie tylko dla dzieci, było pojawienie się pięciu koni z opiekunami. Chętni mogli je dosiąść i pod czujnym okiem opiekunów spróbować małego spaceru na końskim grzbiecie. Odwiedzający tego dnia schronisko nie przyszli z pustymi rękoma. Schronisko wzbogaciło się o kolejne kilogramy paszy. 

eska

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio