Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Uczestnicy szkolenia dla początkujących działkowców w Kielcach w sprawie zamieszkiwania na działkach w ROD - 23.03.2016

Jesteśmy działkowcami od niedawna, choć niektórzy z nas styczność z ogrodnictwem działkowym mają już od wielu lat. Często działki uprawiali już nasi rodzice, a nawet dziadkowie. Wiemy też, że nie raz polscy działkowcy borykali się z problemami dotyczącymi przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie ROD. Obecnie o ogrodach znów jest głośno – tym razem za sprawą osób budujących ponadnormatywne altany, które następnie traktowane są jako domy do całorocznego zamieszkiwania. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który zasugerował również pojawiającą się potrzebę zmiany przepisów.

Jako nowi działkowcy, którzy chcą w pełni wykorzystać pozytywy, jakie niesie ze sobą posiadanie działkowego ogródka – chcielibyśmy przyłączyć się do głosów poparcia dla wszelkich działań mających zapobiegać zjawisku zamieszkiwania na działkach i jawnego łamania przepisów. Nie chcemy, by rodzinne ogrody działkowe zamieniły się w dzikie osiedla czy slumsy. Chcemy, by były one takie, jakie znamy od lat – jako miejsca wypoczynku, rekreacji, spędzania wolnych chwil z rodziną.

Rozumiemy, że są ludzie, którzy borykają się z ogromnymi problemami, którym życie nie ułożyło się tak, jak sobie to wymarzyli. Takim ludziom trzeba pomagać i wiemy, że działkowcy nie pozostawiają ich samym sobie. Sprzeciwiamy się jedynie praktykom budowania w ROD domów i wprowadzania się do nich osób, które czynią z tego dochodowy biznes. Wynajmują swoje mieszkania zarabiając na tym pieniądze, sami zaś cieszą się przywilejami działkowców, choć tak naprawdę z działkowcami mają niewiele wspólnego.

Mamy nadzieję, że ogrodnictwo działkowe oprze się wszelkiego typu manipulacjom i atakom i pozostanie ideą, jaką znamy od dziesięcioleci. Historia już nie raz pokazała, że środowisko działkowców jest bardzo solidarne i potrafi się zmobilizować w obronie swoich praw. Jako nowi jego członkowie przyłączamy się do głosu w obronie rodzinnych ogrodów działkowych w kształcie, jaki podkreślony został w aktualnie obowiązującej ustawie o ROD.


Uczestnicy szkolenia dla początkujących działkowców

 

Kielce, dn. 18.03.2016r.


Załącznik plikowy do pobrania

pismo_-_Kielce.pdf

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio