Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Media o działkowcach i ogrodach - 22.03.2016


SPRAWY GOSPODARKI GRUNTAMI

 • Gazeta Wyborcza – Warszawa w dn. 20.02 br. w artykule „Wyględów nie chce drugiego Mordoru” pisze o planach urzędników dotyczących likwidacji ROD „Spartański” na Mokotowie w Warszawie. W ich miejscu miałyby powstać biurowce. Na realizację tych planów nie zgadzają się zarówno mieszkańcy, jak i działkowcy. Więcej przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „ROD Spartański w Warszawie a plan zagospodarowania przestrzennego tematem posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego Rady Dzielnicy Mokotów”. (czytaj artykuł)
 • Tygodnik Nadwiślański w dn. 25.02 br. w artykule „Działki od generalnej” pisze o likwidacjach ROD związanych z budową obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Z tego powodu zlikwidowany zostanie ROD „Energetyk” w Stalowej Woli, a ROD „Hutnik I” zostanie przecięty przez obwodnicę na pół.
 • Gazeta Wyborcza – Warszawa w dn. 8 marca br. w artykule „Gocław zajeży się wieżami” pisze o planach zagospodarowania rejonu ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Zgodnie z nimi przez ROD „Perkun” zostaną poprowadzone aleje pieszo – rowerowe. Niestety obrzeża ROD „Perkun” i tereny ROD „Kolonii Gocławskiej” zostaną przeznaczone pod zabudowę oraz budowę węzła Trasy Olszynki Grochowskiej.
 • Gazeta Wyborcza – Warszawa w dn. 14 marca br. w artykule „Inwestor kupił ogród za 80 mln zł. Działki na ostrym wirażu” pisze o dalszych losach ROD „Wiraż” w Warszawie, którego tereny zostały przejęte pod rozbudowę lotniska, która nigdy nie doszła do skutku. Nie patrząc na krzywdę działkowców planowana jest w miejscu ogrodu budowa kompleksu biurowców. Więcej o oszustwach przy przejmowaniu terenu ROD „Wiraż” w Warszawie przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Państwo sprzedało swoich obywateli”. (zobacz artykuł)
 • Polska - Głos Wielkopolski w dn. 19 marca br. w artykule „Będą nowe ogródki działkowe” informuje o przetargu ogłoszonym przez Poznańskie Inwestycje Miejskie na zagospodarowanie terenu pod nowy ROD. Ogród powstanie na Naramowicach przy ul. Czarnucha w Poznaniu. Działki w nowym ROD otrzymają działkowcy ze zlikwidowanych ogrodów. Nowy ogród będzie mieć 3 ha powierzchni i 76 działek.

PRAWO

 • Twoje Imperium w dn. 22.02 br. w artykule „Czy od sprzedaży działki trzeba zapłacić podatek?” informuje o regulacjach prawnych w tym zakresie. Sprzedaż altany podlega opodatkowaniu. Więcej odpowiedzi na pytania prawne znajdziesz na stronie pzd.pl w zakładce „prawo – działkowcy pytają”. (zobacz zakładkę)
 • Super Express – Warszawa w dn. 14 marca br. w artykule „Poznaj swoje prawa” daje garść porad dotyczących prawa związkowego. Przypominamy, że z wyjaśnieniem związkowych przepisów można zapoznać się również na stronie pzd.pl w zakładce „prawo – porady prawne”. (zobacz zakładkę)
 • Bankier.pl w dn. 8 marca br. w artykule „Łatwo naciąć się na działkę rekreacyjną” ostrzega przed ogłoszeniami o sprzedaży ponadnormatywnych altan w rodzinnych ogrodach działkowych. Szerzej o tym jak nie dać się oszukać przeczytasz w Komunikacie KR PZD w sprawie sprzedaży działek z ponadnormatywną altaną. (zobacz komunikat)

SPRAWY GOSPODARKI ODPADAMI W ROD

 • Polska - Głos Wielkopolski  w dn. 22.02 br. w artykule „Działkowcy boją się wyższych opłat za śmieci, chcą rozliczeń po staremu” informuje o drastycznych podwyżkach za wywóz odpadów z terenu poznańskich ROD. O problemach działkowców w Poznaniu czytaj na stronie pzd.pl w  artykule „Uwaga! Horrendalne opłaty za wywóz śmieci w Poznaniu”. (zobacz artykuł)
 • StrefaAgro.GłosWielkopolski.pl w dn. 11 marca br. w artykule „Za wywóz śmieci zapłacą… tysiąc procent więcej?” pisze o wysokich stawkach za wywóz odpadów z terenu ROD w Obornikach. „W 2015 ogród zapłacił za śmieci zmieszane 5.340 zł. Wg nowych cen ma płacić GOAP 61.812 zł. To wzrost o 1158 procent!” - mówi Jan Molski, prezes ROD Dobrzyckiego w Obornikach.

SPOTKANIA DZIAŁKOWCÓW

 • Wiadomości Świętokrzyskie w dn. 22.02 br. w artykule „Działkowcy u prezydenta” opisuje niniejsze spotkanie. Podczas niego podjęto rozmowy na temat wypracowania jak najlepszych form współpracy pomiędzy miastem a działkowcami. Jednym z jej przejawów miałaby być pomoc rzeczowa i finansowa miasta dla ROD. Więcej o tym spotkaniu można przeczytać na stronie pzd.pl w artykule „Spotkanie przedstawicieli PZD z Zastępca Prezydenta Kielc”. (zobacz artykuł)
 • Zpleszewa.pl w dn. 25.02 br. w artykule „Na działkach o bezpieczeństwie” opisuje zebranie Kolegium Prezesów ROD z rejonu Pleszewa. Podczas zebrania poruszono temat bezpieczeństwa w ogrodzie i przypadkach kradzieży. Aby dowiedzieć się jak ustrzec się kradzieży na terenie ROD polecamy lekturze artykuł ze strony pzd.pl „Złapać złodzieja”. (czytaj artykuł)
 • TerazGrodkowo24.pl w dn. 15 marca br. w artykule „Grodkowscy działkowcy świętowali swój jubileusz” zrelacjonował obchody 60 – lecia ROD „Przyszłość” w Grodkowie. Życzenia solenizantom złożyły władze miasta i OZ w Opolu.
 • Dziennik Polski w dn. 15 marca br. w artykule „Aktywny wypoczynek w ogrodzie i na wodzie na 50 – lecie ROD Wisła” opisuje intensywne przygotowania działkowców do obchodów okrągłego jubileuszu istnienia ogrodu „Wisła” w Krakowie. Relacje z „urodzin” ogrodów działkowych możesz znaleźć na stronie pzd.pl w zakładce „aktualności – z życia ROD”. (zobacz zakładkę)

WARTO WIEDZIEĆ

 • GazetaCodzienna.pl w dn. 20.02 br. w artykule „Fundacja Wskazówka dla seniorów i działkowców” informuje o nowym projekcie fundacji skierowanym m.in. do działkowców z Cieszyna i okolic. W tym roku fundacja zorganizowała cykl warsztatów i wykładów połączonych z dyskusją, których tematami przewodnimi będzie szeroko rozumiana edukacja ekologiczna: zrównoważone rolnictwo i ogrodnictwo, rola owadów zapylających w gospodarstwach ogrodniczych i w ogrodach działkowych oraz bioregionalizm. Zachęcamy do udziału. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie wkazowka.org.pl. (zobacz stronę)
 • Polska – Gazeta Wrocławska w dn. 23.02 br. w artykule „Czyj jest dzik we Wrocławiu? Władza: to Wasz problem!” pisze o dzikach grasujących na terenie wrocławskich rodzinnych ogrodów działkowych. Działkowcy liczą na pomoc miasta, tymczasem urzędnicy przekonują, że na terenach zamkniętych, niebędących miejskimi terenami ogólnodostępnymi, poniesienie kosztów związanych z odłowem leży po stronie działkowców. O tym jak zachować się w przypadku spotkania z dzikiem na terenie ROD przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Dziki w ogrodzie”. (czytaj artykuł)
 • AbcTygodnik.pl w dn. 2 marca br. w artykule „Branża ogrodnicza notuje ożywienie” pisze o rozkwicie mody na ogrodnictwo działkowe. „Branża ogrodnicza ma przed sobą dobre perspektywy. Coraz więcej ludzi przeprowadza się do domów jednorodzinnych i dba o przydomowe ogródki. Ważnym klientem są także działkowcy. Pod względem wielkości ogrodów działkowych Polska jest w czołówce europejskiej – tak wynika z badań prof. Andrzeja Mizgajskiego z Zakładu Geografii Kompleksowej UAM w Poznaniu”.
 • Fakt w dn. 17 marca br. w artykule „Zadbaj o ogród po zimie” informuje o koniecznych pracach jakie trzeba wykonać na działce wraz z nadejściem wiosny. Szczegółowe informacje na ten temat przeczytasz na stronie pzd.pl w zakładce „aktualności – porady ogrodnicze”. (zobacz zakładkę)
 • Mrs.poznan.pl w dn. 17 marca br. w artykule „Zaproszenie do projektu – Dziadek do gramofonu 2” informuje, że ruszył nabór do niniejszego programu na terenie Poznania. „Dziadek do gramofonu” to projekt aktywizujący osoby powyżej 50. roku życia, mający na celu stworzenie warunków do rozwijania osobistych zainteresowań w obszarze płyty winylowej oraz naukę miksowania muzyki czyli dopasowywania dwóch utworów muzycznych pod względem ich tempa i charakteru tak, aby przejścia między nimi były jak najbardziej płynne i przyjemne dla słuchacza. Prezentacja nabytych umiejętności będzie możliwa, m.in. podczas III edycji wydarzenia “Kultura w ROD” organizowanego latem przez Komisję Społeczną Stowarzyszenia PZD OZ w wybranym poznańskim ROD.
 • Express Bydgoski w dn. 21 marca br. w artykule „Szamba odpłyną z miejskich działek” informuje o planach wykonania kanalizacji na terenie ROD w Bydgoszczy, która ma zastąpić obecnie znajdujące się tam szamba. Na te inwestycje działkowcy mogą starać się o dofinansowanie z budżetu miasta, jednak każdy z nich będzie musiał na ten cel wyłożyć z własnej kieszeni ok. 3 tys. zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 czerwca br.

 

Opr. AD

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio