Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Stanowiska i listy

"Czy znowu będziemy musieli się organizować i szykować do obrony dobrej ustawy?" - 17.03.2016

W naszym ogrodzie działkowym „Bukowina” w Szczecinie zamieszkują dwie rodziny na 140 działek. Niepokoi nas wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Infrastruktury aby badając problem zamieszkiwania w ogrodach podjąć kroki legislacyjne do zmiany ustawy o ROD. Zastanawiającym jest fakt, że na sygnały grupy lokatorów z Poznania i niektórych działkowców z ROD „Forsycja” Rzecznik Praw Obywatelskich podjął temat, zmierzający tak głęboko aż do zmian przepisów ustawy.

Obowiązującą obecnie ustawę o ROD, wywalczyliśmy prawie w dwuletnim zmaganiu. Do dzisiaj na wielu odcinkach nie została jeszcze ona całkowicie zrealizowana a dotyczy  to głównie wydania decyzji przez samorządy o potwierdzeniu prawa użytkowania.

Czy znowu będziemy musieli się organizować i szykować do obrony dobrej ustawy?

W jakim kierunku miały by zmierzać nowe rozwiązania, bo jeżeli do zezwolenia na zamieszkiwanie w altanach, bez przygotowania odpowiedniego ogrodów pod kontem gospodarki sanitarnej i ochrony środowiska, ogrody utracą swój sens jaki przyświeca ich funkcji na całym świecie.

Problem zamieszkujących jest złożony i należy zmierzać do jego rozwiązania stopniowo i z rozsądkiem gdyż samą zmianą przepisów nie rozwiąże się problemu.

W aktualnych warunkach, wykorzystywanie altany do zamieszkiwania jest i zawsze było sprzeczne z prawem, gdyż altana nie jest do tego przystosowana, natomiast rozwiania prowizoryczne tj. odprowadzanie ścieków do gruntu powoduje zagrożenie dla wszystkich pozostałych działkowców w ogrodzie i otoczenia ogrodu.

Apelujemy, aby ustawy o ROD nie ruszać, gdyż została ona od strony prawnej w czasie debaty parlamentarnej i sporządzania wszystkich opinii tak ukształtowana, by służyć przede wszystkim rodzinom działkowców ale również i całemu społeczeństwu.

Z doświadczenia wiemy, że każde grzebanie przy ustawie, kończy się dla nas zagrożeniem.

Drogi wyjścia z istniejącej sytuacji należy szukać, tworząc warunki dla tych, którzy ze względów losowych sobie nie poradzili a nie przez zmianę profilu ogrodów działkowych, które stały by się slumsami.

Stanowisko kierujemy do Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Infrastruktury i Krajowej Rady PZD.

 

Zarząd ROD "Bukowina" w Szczecinie

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.