Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Informacja ze szkolenia instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej w Kielcach - 03.03.2016

W dniu 1 marca br. w biurze Okręgu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach odbyło się szkolenie dla instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej z terenu całego województwa. Udział w nim wzięli zarówno instruktorzy krajowi, okręgowi jak i ogrodowi. Blisko 50 osób przyjechało, aby posłuchać wykładów i obejrzeć prezentacje, przygotowane przez przedstawicielki Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – Panią Wiesławę Kaczorek i Małgorzatę Miłek oraz Prezesa Okręgu Świętokrzyskiego PZD Pana Edwarda Galusa.

Główne tematy poruszone na szkoleniu to dobór odmian roślin warzywnych dla działkowców, aktualnie polecany dobór gatunków i odmian krzewów sadowniczych, wpływ nawożenia na wartości odżywcze i smakowe warzyw i owoców oraz wykaz aktualnie zarejestrowanych i dostępnych środków chemicznej ochrony roślin zalecanych do stosowania na działkach. Każdy z nich został szczegółowo omówiony przez prelegentów i nad każdym rozgorzała długa dyskusja – instruktorzy zadawali wiele pytań, chcąc jeszcze bardziej zgłębić wiedzę, by następnie móc przekazywać ją innym działkowcom w swoich ogrodach. W ramach prezentacji powyższych tematów zebranym instruktorom przedstawiono również m.in. sadownicze nowości w postaci różnych odmian truskawek, czarnych porzeczek, malin, winorośli czy jeżyn. Można było też zakupić cebule, sadzonki i świeże kwiaty w doniczkach na zorganizowanym stoisku Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach oraz Kieleckiej Centrali Nasiennej. W ofercie znalazły się także różnorodne nasiona z uwzględnieniem obecnych na rynku nowości.

Każdy z instruktorów otrzymał do swej dyspozycji szereg materiałów, np. wykaz konfekcjonowanych środków ochrony roślin do stosowania na działkach o działaniu grzybobójczym, owadobójczymi chwastobójczym czy też wykaz symboli najczęściej stosowanych w nazwach środków ochrony roślin. Można było również zapoznać się z Katalogiem sprzedaży wysyłkowej wydawnictwa „działkowiec” na rok bieżący oraz ofertą towarową na wiosnę 2016 udostępnioną przez licencjonowane gospodarstwa szkółkarskie.

Dużą pomocą dla każdego z instruktorów w codziennej pracy społecznej w ROD będzie z pewnością „Ekologiczna ochrona roślin na działce”, która to pozycja przewidziana została dla każdego z obecnych na szkoleniu instruktorów.

Jan Stańczyk

Dyrekto Biura Okręgu Świętokrzyskiego PZD

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio