Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Szkolenie instruktorów SSI w Nysie - 25.02.2016

W dniu 23 lutego 2016 r. w ROD im. Andrzejewskiego w Nysie odbyło się już ostatnie, z sześciu zaplanowanych na luty 2016 r., rejonowe szkolenie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej (SSI). W szkoleniu uczestniczyli instruktorzy SSI i kandydaci na instruktorów z rejonu Nysy i Prudnika.

Pierwszy wykład przeprowadzony przez mgr Elżbietę Bień z Zespołu Szkół Rolniczych
im. E. Godlewskiego w Nysie dotyczył działań ekologicznych na działce. Dokonany został przegląd organizmów pożytecznych na działce ich rola w przyrodzie i metody zwiększeniach występowania populacji w ogrodach, sposoby na utrzymanie gleby na działce w dobrej strukturze, przegląd gatunków roślin przeznaczonych na nawozy zielone wraz z ich charakterystyką i możliwością zastosowania. Wykład był uatrakcyjniany slajdami.

Drugi wykład z zakresu sadownictwa przeprowadził mgr inż. Zbigniew Sokołowski z Gospodarstwa    Sadowniczego  w Domaszkowicach. Dotyczył on cięcia i  formowania drzew i krzewów owocowych, terminów cięć  oraz odmian polecanych do uprawy. Uczestnicy szkolenia  zadawali liczne pytania dotyczące m.in. zwalczania chorób i szkodników drzew owocowych, cięcia pnączy, terminów  wykonania szczepienia i okulizacji oraz zabezpieczania spękań na korze drzew powstałych na skutek uszkodzeń mrozowych.

Po wykładach teoretycznych pomimo nie ustającego opadu deszczu uczestnicy szkolenia ochoczo wyszli na zewnątrz, aby omówić na przykładzie jabłoni, śliwy i brzoskwini jak należy prawidłowo ciąć drzewa.  Była to okazja do sprawdzenia swojej wiedzy przez instruktorów SSI.

Każdy uczestnik szkolenia otrzymał książkę „Ekologiczna ochrona roślin na działkach” sfinansowaną ze środków Krajowej Rady PZD.

Ewa Majewska
Instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.