Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ogrodach - 24.02.2016

Opłaty za wywóz odpadów z terenu ROD

 • Strzegomiak.pl w dn. 1.02 br. w artykule „Sesja o wielkich pieniądzach unijnych i…” informuje o zmianach dotyczących gospodarki odpadami z terenów ROD w Gminie Strzegom. Zmiana dotyczy obniżenia normy ilości produkowanych odpadów na ogrodach działkowych. Zmiana ta uwzględnia deklarację zarządów ROD.
 • GazetaCodzienna.pl w dn. 4.02 br. w artykule „Cieszyn: Kolejna śmieciowa rewolucja” informuje o wzroście opłaty za wywóz odpadów z terenów ROD. Od 1 stycznia br. opłata ta wynosi 46 zł za rok za wywóz odpadów segregowanych i 59,80 zł za wywóz odpadów niesegregowanych od działki w ROD.
 • Dzień Szamotulski w dn. 19.02 br.  w artykule „Działkowcy ostro do rajców” pisali o protestach działkowców przeciwko styczniowej uchwale Rady Miasta Szamotuły podnoszącej cenę wywozu odpadów z terenu ROD. Urzędnicy narzucili działkowcom zryczałtowaną stawkę roczną od działki w ROD - 69,75 zł. Do tej pory działkowcy byli z tego obowiązku zwolnieni, gdyż sami odpowiadali za czystość na terenie ogrodu. Działkowcy zarzucają radnym przede wszystkim brak przeprowadzenia konsultacji w tej sprawie.
 • WartoWiedzieć.org w dn. 5.02 br. w artykule „Opłata za śmieci, wystarczy obiektywny fakt zamieszkiwania” informuje o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. WSA uznał, że z punktu widzenia przepisu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach znaczenie ma faktyczne zamieszkiwanie na nieruchomości, czego skutkiem jest generowanie odpadów komunalnych, bez znaczenia natomiast pozostaje to, że inne ustawy zakazują zamieszkiwania na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Jest to odpowiedź na zaskarżoną interpretację, w której wnioskodawca zapytał czy zamieszkanie na terenie rodzinnego ogrodu działkowego oprócz uiszczania opłaty ogrodowej do Zarządu ROD za wywóz odpadów, będzie zobowiązywało także do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6h ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Koniecznie zapoznaj się także z Komunikatem Prezydium KR PZD w sprawie zasad rozliczania wywozu śmieci przez działkowców zamieszkujących na terenie ROD. (zobacz komunikat)

 

Mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego

 • Życie Częstochowy i Powiatu w dn. 10.02 w artykule „Powstaną mapy zagrożeń” informuje, że jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji, jak również resortu spraw wewnętrznych i administracji, jest utworzenie w całej Polsce krajowej mapy zagrożeń i bezpieczeństwa. Powinna ona zawierać, poza danymi statystycznymi i wynikami badań opinii społecznej, wnioski z debat i konsultacji społecznych. Z tego też powodu mundurowi zapraszają do konsultacji mieszkańców oraz przedstawicieli różnych instytucji. Uczestnicy dyskusji dzielą się doświadczeniami płynącymi z dotychczasowego funkcjonowania lokalnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Do dyskusji zostali także zaproszeni działkowcy z terenu Częstochowy.
 • Gazeta Pomorska – Toruń w dn. 9.02 br. w artykule „Wspólnie stwórzmy mapy zagrożeń” pisze o przeprowadzanych konsultacjach społecznych w tym zakresie. Konsultacje takie odbyły się już m.in. w Grudziądzu, gdzie społeczność działkową reprezentował   Wiceprezes OZ Toruńsko - Włocławskiego Mieczysław Chrapiński, o czym można przeczytać na stronie pzd.pl w artykule „Mapa zagrożeń miasta Grudziądza współtworzona przez środowisko działkowców”. (czytaj artykuł)
 • Tydzień Obornicki w dn. 19.02 br. w artykule „Gdzie może na nas czyhać zagrożenie?” pisze o konsultacjach w sprawie stworzenia mapy zagrożeń na terenie gminy Oborniki. Największe sygnalizowane problemy ROD dotyczyły pojawiania się na ich terenie bezdomnych i osób nadużywających alkoholu.
 • Gazeta Lubuska w dn. 1.02 br. w artykule „Podpowiedz, gdzie czai się zło” informuje o konsultacjach społecznych przy opracowywaniu Mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego w Województwie Lubuskim, na której mają być oznaczone najbardziej niebezpieczne miejsca w miastach, które wymagają dodatkowych patroli służb. Takie konsultacje miały już miejsce na terenie Gorzowa Wielkopolskiego, w którym aktywny udział wziął OZ w Gorzowie Wielkopolskim, który reprezentował  prezes OZ Piotr Wilms oraz członek OZ Robert Kowalski. Relację z tego wydarzenia można przeczytać na stronie pzd.pl w artykule „Konsultacje społeczne w celu pozyskania i zdiagnozowania stanu bezpieczeństwa w okręgu gorzowskim”. (zobacz artykuł)

 

Usuwanie azbestu z terenu ROD

 • Samorząd.lex.pl w dn. 1.02 br. w artykule „Warmia i Mazury: 4 miliony złotych na usuwanie azbestu w 2016 roku” informuje, że na prace związane z usuwaniem azbestu dofinansowanie mogą otrzymać także działkowcy posiadający swoje działki w ROD prowadzonych przez Polski Związek Działkowców. Koniecznie zapoznaj się z Komunikatem KR PZD w sprawie usuwania azbestu z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. (zobacz komunikat)
 • Bydgoszcz.twoje-miasto.pl w dn. 2.02 br. w artykule „Azbest pozbądź się go” informuje, że do miasta Bydgoszczy wpłynęło już 31 wniosków o dofinansowanie na usunięcie azbestu. Nabór wniosków trwa. Składać wnioski o dotacje na usunięcie azbestu ze sowich działek mogą także działkowcy. O szczegółach można przeczytać w artykule na stronie pzd.pl „Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie na usuwanie azbestu z terenów ROD”. (zobacz artykuł)
 • Wiadomości.krn.pl w dn. 9.02 br. w artykule „Inwestujesz w ekologię? Możesz liczyć na zwrot kosztów” informuje o możliwości dofinansowania działań z zakresu ekologii w gdańskich ROD z budżetu miasta. Wśród nich są: instalacja kolektorów słonecznych, likwidacja zbiorników bezodpływowych, utylizacja odpadów zawierających azbest, inwestycje dotyczące wymiany dachów. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Gdzie jeszcze? Gdańsk – dotacje z Ochrony Środowiska”. (czytaj artykuł)

 

Budżet obywatelski

 • Tygodnik Dzierżoniowski w dn. 9.02 br. w artykule „Na co pójdzie milion?” pisze o tegorocznych propozycjach inwestycji złożonych w ramach budżetu obywatelskiego Gminy Dzierżoniów. Jedną z propozycji jest budowa zbiornika rekreacyjno – wędkarskiego w sąsiedztwie ROD „Jar”, na czym z pewnością skorzystaliby także działkowcy. Jednocześnie przypominamy, że działkowcy w całej Polsce w ramach budżetów obywatelskich mogą zgłaszać własne pomysły na inwestycje w ROD. Nabór wniosków rozpoczął się już chociażby we Wrocławiu i Lesznie. Patrz artykuł na stronie pzd.pl „Uwaga Wrocław i Leszno. Można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego”. (zobacz artykuł)

 

Sprawy gospodarki gruntami

 • Nowiny w dn. 8.02 br. w artykule „Budujcie obwodnicę, ale nie naszym kosztem” piszą o planach budowy obwodnicy Dynowa w powiecie rzeszowskim. Jej budowa wiązałaby się z likwidacją ROD „Stokrotka” w Dynowie, z czego niezadowoleni są działkowcy, bowiem istnieją dwa inne warianty poprowadzenia tej trasy, które byłyby także mniej kosztowne. Więcej o likwidacji ogrodów działkowych ze względu na budowę dróg publicznych czytaj na stronie pzd.pl w artykule „Likwidacje ROD na podstawie specustawy drogowej”. (czytaj artykuł)
 • Gazeta Lubuska w dn. 13.02 br. w artykule „Działkowcy szykują się do sezonu” opisuje przygotowania gorzowskich działkowców do rozpoczęcia sezonu działkowego. Tymczasem sprawdź co należy zrobić na działce o tej porze roku na stronie pzd.pl w artykule „Porady ogrodnicze na przedwiośnie” . (zobacz artykuł)
 • Transport-Publiczny.pl w dn. 15.02 br. w artykule „Tramwajem z Gocławia w 17 minut do centrum” pisze o planach władz Warszawy na budowę linii tramwajowej, która wiązałaby się z częściową likwidacją ROD „Waszyngtona” w Warszawie. Realizacja inwestycji ma przypaść na lata 2020 – 2022.
 • Kurier Gdyński z dn. 16.02 br. w artykule „Plany czekają na opinie” informuje, że władze Gdyni czekają na uwagi do wyłożonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wyznaczenia obszarów rewitalizacji. Kością niezgody stało się jednak utworzenie traktu nad rzeką Kaczą, ponieważ realizacja tej inwestycji wiązałaby się ze zwężaniem o kilka metrów ogrodu działkowego. Uwagi do planów zagospodarowania przestrzennego Gdyni można składać do 29 lutego br.
 • Fakt – Warszawa w dn. 16.02 br. w artykule „Batalia mieszkańców Mokotowa. Nie chcą więcej biurowców!” pisze o planach władz dzielnicy Mokotów w Warszawie dotyczących likwidacji  ROD przy ul. Woronicza na poczet budowy biurowców. Na takie plany nie zgadzają się mieszkańcy i działkowcy.
 • Gazeta Lubuska w dn. 17.02 br. w artykule „Działkowcy: Odcinają nas od ogródków!” pisze o problemie działkowców z ROD przy ul. Pomorskiej w Zielonej Górze. W związku z budową trasy w sąsiedztwie ROD, działkowcom znacznie zostały ograniczone możliwości dojazdu do działek. Martwią się, ze już wkrótce stanie się on zupełnie niemożliwy. Dodatkową niedogodnością jest częściowa likwidacja ROD pod budowę drogi.
 • Stw24.pl w dn. 18.02 br. w artykule „1/10 wszystkich działek w mieście zostanie zlikwidowana” opisuje likwidację około 300 działek w ROD w Stalowej Woli pod budowę obwodnicy miasta. Działkowcy mogą być spokojni. Inwestor zobowiązał się spełnić wszystkie warunki likwidacji ROD jakie narzuca mu ustawa o ROD z 13 grudnia 2013 roku. (zobacz ustawę o ROD)

 

Spotkania

 • Trzcianka.pl w dn. 11.02 br. w artykule „Burmistrz spotkał się z działkowcami” opisuje owo spotkanie, którego głównym tematem był problem wywozu śmieci, naprawy dróg prowadzących do ogrodów, wycinki drzew oraz możliwość wsparcia przez gminę działań podejmowanych w ROD. W spotkaniu wziął udział Prezes OZ w Pile Marian Praczyk.
 • Um.ostrowiec.pl w dn. 16.02 br. w artykule „Wizyta przedstawicieli ostrowieckich ogrodów działkowych” opisuje owo spotkanie, które głównie dotyczyło wypracowania najlepszych form współpracy na linii Urząd Miasta Kielce i PZD, przejawiających się chociażby w możliwości finansowego wsparcia i pomocy dla rodzinnych ogrodów działkowych w zakresie remontów i budowy nowej infrastruktury ogrodowej. Relację z tego spotkania można przeczytać na stronie pzd.pl w artykule „Spotkanie przedstawicieli ostrowieckich ogrodów działkowych z Prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego”. (zobacz artykuł)

Nagrody i wyróżnienia

 • Tcz.pl w dn. 1.02 br. w artykule „Dzień Tczewa – historycznie i z nagrodami” informuje, że tytuł „Tczewianina 2015 Roku” przypadł Klausowi Kosowskiemu – prezesowi ROD im. Witosa w Tczewie. Serdecznie gratulujemy! Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać na stronie pzd.pl w artykule „Klaus Kosowski – Tczewianinem Roku 2015”. (zobacz artykuł)
 • FaktyKaliskie.pl w dn. 9.02 br. w artykule „Zasłużeni dla Pleszewa” informuje, że tytuł Pleszewianina Roku trafił do Teofila Fengiera. Pan Fengier ma duże zasługi dla swojego ROD im. Ks. Kazimierza Niesiołowskiego i PZD, którego członkiem jest od 40 lat. Jest on także członkiem Zarządu ROD, pełniąc funkcję sekretarza. Ponadto jest inicjatorem i wykonawcą kroniki ogrodu, w której odtworzył jego historię od powstania, czyli roku 1924 do chwili obecnej. W 4 tomach zebrał materiały, zdjęcia i oryginalne dokumenty, za co uzyskał szczególne wyróżnienie w krajowym konkursie kronik ogrodów działkowych. Dzięki jego inicjatywie i osobistemu zaangażowaniu, w roku 2015 Dom Działkowca został wyposażony w centralne ogrzewanie gazowe. Teofil Fengier uczestniczy aktywnie w pracach Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej. Za swoje zasługi otrzymał liczne odznaczenia, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, a w ubiegłym roku odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” nadawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Warto wiedzieć

 • Polska – Gazeta Wrocławska w dn. 9.02 br. w artykule „Zakup działki na terenie ROD. Ile to kosztuje?” sprawdzała cenę za przejęcie nasadzeń i naniesień na działce w ROD na terenie Wrocławia. Cena ta zależy od tego co znajduje się na działce, a także od pory roku kiedy dokonuje się jej przejęcia. Z koli o cenach ogrodowych altan można przeczytać na stronie pzd.pl w artykule „Altana w ROD – duma każdego działkowca”. (zobacz artykuł)
 • Kurier Szczeciński w dn. 11.02 br. w artykule „Kupowanie (nie)zgodne z prawem” informuje, że nie ma możliwości zakupu działki w ROD, a jedynie jej dzierżawy. Z kolei w przypadku kiedy na działce znajduje się ponadnormatywna altana, czyli mająca powyżej 35 m kw., jej nabywca będzie zobowiązany do doprowadzenia jej do parametrów zgodnych z prawem. Koniecznie zapoznaj się z Komunikatem KR PZD w sprawie sprzedaży działek z ponadnormatywną altaną. (zobacz komunikat)
 • Dziennik Gazeta Prawna w dn. 3.02 br. w artykule „Ze sprzedaży ogródka działkowego trzeba rozliczyć się z fiskusem” przypominam, że w przypadku sprzedaży nasadzeń i naniesień na działce w ROD sprzedający ma obowiązek odprowadzić od tego podatek.
 • Polska Agencja Prasowa w dn. 4.02 br. w artykule „Warszawa: Około 100 dzików do odłowu, a 80 odstrzału” informuje o planowanych działaniach w celu zmniejszenia populacji dzików na terenie stolicy. Jest to istotna informacja dla warszawskich działkowców, gdyż dziki podchodzą także pod rodzinne ogrody działkowe.
 • PoskaTheTimes.pl w dn. 16.02 br. w artykule „Pożar w ogrodach działkowych w Kielcach. Podpalenie?” informuje o spaleniu się altany w ROD przy ul. Popiełuszki w Kielcach. To nie jest jedyny taki przypadek w ogrodach rodzinnych na terenie Polski. Polecamy zatem lekturze artykuł na stronie pzd.pl „Uwaga! Płoną altany”. (zobacz artykuł)
 • NowaDęba.pl w dn. 17.02 br. w artykule „Ogłoszenie o naborze na realizację zadań własnych gminy przez podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych” informuje, że o dotacje gminne na mocy art. 17 ustawy o ROD mogą wnioskować także rodzinne ogrody działkowe prowadzone przez PZD. Koniecznie zapoznaj się z Komunikatem KR PZD w sprawie pozyskiwania środków z budżetu gminy. (zobacz komunikat)
 • Tcz.pl w dn. 1.02 br. w artykule „Ponad 90 bezdomnych na terenie Tczewa. Nie zawsze chcą pomocy…” przypomina, aby interweniować w przypadku napotkania bezdomnych na terenie ROD.  Ich obecność można zgłaszać na numery telefonów alarmowych. Należy pamiętać, że chodzi nie tylko o utrzymanie porządku na terenie ROD, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo tych osób.
 • Nowości w dn. 1.02 br. w artykule „Kradł wszystko co mu wpadło w ręce” informuje o serii włamań w ROD na terenie Kikoła. Aby ustrzec się podobnych nieprzyjemności polecamy uwadze artykuł ze strony pzd.pl „Złapać złodzieja”. (zobacz artykuł)
 • TuStolica.pl w dn. 1.02 br. w artykule „Tak umierają ogrody działkowe przy Górczewskiej” z nutką nostalgii opisuje rodzinne ogrody działkowe położone niegdyś w Warszawie. Autorzy wskazują na nieocenioną wartość społeczną istnienia ROD w miastach i ze smutkiem zauważają trend wypierania ogrodnictwa działkowego przez agresywne działania deweloperów.

 

 

Opr. AD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.