Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Szkolenie instruktorów SSI w Kędzierzynie - Koźlu - 23.02.2016

W dniu 19 lutego 2016 r. w ROD „Synteza” w Kędzierzynie – Koźlu  odbyło się rejonowe szkolenie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej (SSI)  z rejonu Głubczyc i Kędzierzyna – Koźla.

Pierwszy wykład przeprowadzony przez mgr Elżbietę Bień z Zespołu Szkół Rolniczych im. E. Godlewskiego w Nysie dotyczył działań ekologicznych na działce. Dokonany został przegląd organizmów pożytecznych na działce ich rola w przyrodzie i metody zwiększeniach występowania populacji w ogrodach, sposoby na utrzymanie gleby na działce w dobrej strukturze, przegląd gatunków roślin przeznaczonych na nawozy zielone wraz z ich charakterystyką i możliwością zastosowania. Wykład był uatrakcyjniany slajdami.

DSC_0026

Drugi wykład z zakresu sadownictwa przeprowadził mgr Grzegorz Karaś z PHU OGRODNIK. Dotyczył on cięcia i formowania drzew i krzewów owocowych – na przykładzie pobranych ze szkółki drzewek jabłoni odmian Pinova i Idared oraz krzewu porzeczki czarnej, terminy cięć, cechy dobrego materiału szkółkarskiego, odmiany polecane do uprawy, nowości na rynku sadowniczym.

DSC_0032

Miłą niespodzianką był przeprowadzony wśród uczestników szkolenia konkurs w wyniku, którego induktor ogrodowy z ROD „Huta Miedarska” w K-Koźlu wygrała krzew czarnej porzeczki a  instruktor ogrodowy z ROD „Energetyk” w K-Koźlu wiaderko wapna. Ponadto oba drzewka jabłoni zostały podarowane dla ROD „Synteza” i zostaną zasadzone na terenie ogólnym ROD, aby mogły służyć przyszłym pokoleniom w celach szkoleniowych. Nagrody sponsorowane były przez firmę PHU OGRODNIK.

DSC_0061

Po wykładach teoretycznych pomimo niskiej temperatury i nie ustających opadów śniegu uczestnicy szkolenia ochoczo wyszli na zewnątrz, aby omówić na przykładzie jabłoni oraz śliwy jak należy prawidłowo ciąć drzewa.  Była to okazja do sprawdzenia swojej wiedzy przez instruktorów SSI, a także na liczne pytania dotyczące rozpoznawania chorób i szkodników drzew owocowych oraz metody ich zwalczania.

DSC_0045 

Każdy uczestnik szkolenia otrzymał książkę „Ekologiczna ochrona roślin na działkach” sfinansowaną ze środków Krajowej Rady PZD oraz kupon rabatowy na cały asortyment ogrodniczy do zrealizowania w sklepie firmy PHU OGRODNIK w Opolu.

 

Ewa Majewska
Instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.