Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Bioróżnorodność gatunkowa w ROD - 12.02.2016

W okręgu lubelskim nadal mówimy o ekologii. Kolejne szkolenie promujące ogrodnictwo działkowe i jego rolę w zachowaniu bioróżnorodności gatunkowej w środowisku miejskim spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

W tym tygodniu na „spotkaniu z ogrodem” gościliśmy Panią mgr inż. Marię Grabowską, byłą nauczycielkę w technikum pszczelarstwa, która przybliżyła uczestnikom tajemnicze zwyczaje pszczół miodnych i ich rolę w zapylaniu roślin. Opowiedziała też o miodach gatunkowych i  innych produktach pszczelich oraz ich korzystnym wpływie na zdrowie człowieka.

Ważnym elementem wykładu była propozycja doboru gatunków roślin miododajnych, które stanowią pożytek nie tylko dla pszczół miodnych, ale i pszczół samotnic oraz trzmieli.

Pszczoły samotnice zakładają osobne gniazda w pustych łodygach roślin lub ziemi, są bezpieczne dla człowieka ze względu na zredukowane żądło. Najczęściej spotykaną w ogrodach pszczołą samotnicą jest murarka ogrodowa z charakterystycznymi ciemno-rudymi włoskami na tułowiu. Można ułatwić jej znalezienie miejsca na założenie gniazda wieszając pod zadaszeniem kilka związanych pustych łodyg trzcinowych. Oprócz murarek na terenie naszego kraju występują również pszczolinki, kornutki, smukliki i miesierki. Szczególnie interesujące są zwyczaje miesierek, które potrafią wycinać fragmenty liści i zwijać je w tzw. tutki, w których po umieszczeniu w ziemi składają jaja.

Rośliny obfitujące w nektar, szczególnie polecane dla ogrodów działkowych to m. in. borówka czernica, facelia błękitna, gryka zwyczajna, kolendra siewna,  malina ogrodowa, nawłocie, nostrzyk biały i żółty, ogórecznik lekarski, pszczelnik mołdawski, przegorzan kulisty i rzepak ozimy.  Ważnym dla pszczół zwyczajem, do którego zachęcaliśmy działkowców, jest pozostawianie części nieskoszonego trawnika, tak aby mogły na nim zakwitnąć różne gatunki koniczyny i mniszki lekarskie.

Działkowcy ceniący różnorodność gatunkową nie powinni być pedantami. Organizmy pożyteczne tj. jeże, jaszczurki czy żaby szukają kryjówek wśród skalników, pozostawionych gałązek, suchych liści  czy szyszek. Nieodzownym elementem działek ogrodniczych powinny być budki lęgowe dla ptaków i karmniki uzupełniane pożywieniem szczególnie w czasie śnieżnej zimy.

 Rodzinne ogrody działkowe sprzyjają bioróżnorodności gatunkowej i są enklawą dla wielu organizmów, które nie znajdą dla siebie lepszego schronienia w środowisku miejskim.

Anna Ewa Michowska

Instruktor ds. ogrodnictwa, OZ Lublin 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio