Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy i ogrody w centrum zainteresowania mediów - 01.02.2016

 • 7 Dni Kalisza w dn. 27.01 br. w artykule „Okradali działkowców” pisze o schwytaniu przez policję dwóch mężczyzn, którzy niszczyli i okradali altany znajdujące się na terenie ogrodów działkowych w Ostrowie Wielkopolskim. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim przez ostatnie tygodnie otrzymywali zgłoszenia, które dotyczyły włamań i kradzieży na terenach ROD. Podejrzani mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów. Grozi im kara nawet 10 lat więzienia. Porady jak ochronić altanę przed włamywaczem można znaleźć na stronie pzd.pl w artykule „Działkowcu, czy potrafisz skutecznie zabezpieczyć swoje mienie?”. (zobacz artykuł)
 • Portal Brzeg24.pl w dn. 27.01 br.  w artykule „Kronika 112 – Włamania, kradzieże i jazda na podwójnym gazie” informuje o kradzieży, do której doszło w Brzegu na terenie tamtejszego ROD. Sprawca, wykorzystując brak osób postronnych i godziny nocne, włamał się do jednej z altan, z której skradł wyposażenie AGD. Straty spowodowane tym zdarzeniem pokrzywdzony wycenił na 1,3 tys. zł. Policji na razie nie udało się ustalić tożsamości złodzieja. W związku z tym polecamy zapoznanie się z artykułem ze strony pzd.pl „Złapać złodzieja” o tym jak ustrzec się kradzieży w ROD. (zobacz artykuł)
 • SerwisNowości.com.pl w dn. 26.01 br. w artykule „Odbiór odpadów z ogrodów działkowych” pisze, że zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy i miasta Grudziądz, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażenia jej w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Zapisy te dotyczą także rodzinnych ogrodów działkowych. Od 1 marca do 31 października, kiedy wytwarzana jest większa ilość odpadów, każdy ROD powinien być wyposażony w pojemniki według następującej normy: minimum 15 l na działkę na jeden tydzień.
 • Portal Debica24.eu w dn. 26.01 br. w artykule „W najnowszym obserwatorze lokalnym” pisze o spotkaniu przedstawicieli miasta Dębica z gospodarzami ROD z Dębicy i Pustkowa. Tematem konsultacji społecznych były opłaty za odbiór odpadów oraz bezpieczeństwo w rodzinnych ogrodach działkowych.
 • Serwis ekologia.pl w dn. 26.01 br. w artykule „Ekologia przez ogrodnictwo. Czy uprawa ogródka może wpłynąć na rozwój człowieka?” pisze o zbawiennym wpływie ekologii na zdrowie i rozwój człowieka. „Ogrodowa ekologia jest jedną z bardziej praktycznych metod nauki szacunku do przyrody. Aż ubolewam, że tak małą popularnością cieszy się obecnie uprawianie ogrodów działkowych” – opowiada Beata Dulko – Kaszowska  - ogrodnik, projektant zielni.
 • W Polskim Radio Merkury w dn. 27.01 br. w audycji „Rozmowy po zachodzie” dyskutowano o trudnej kwestii całorocznego zamieszkiwania na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Polski Związek Działkowców reprezentował prezes OZ w Poznaniu Zdzisław Śliwa. Z komentarzem PZD do audycji można zapoznać się TUTAJ.
 • PolskaTheTimes.pl w dn. 30.01 br. w artykule „Działkowcy: nie damy się wyrzucić na bruk” opisuje pikietę zorganizowaną przez „działkowców” z jednego z poznańskich ROD przed urzędem miasta w Poznaniu. Demonstranci domagali się zmian w prawie, które pozwoliłyby na zalegalizowanie ponadnormatywnych altan, w których zamieszkują przez cały rok wbrew przepisom prawa, i które zbudowali powyżej dopuszczalnych norm metrażowych, łamiąc tym samym ustawę o ROD i prawo związkowe.
 • Wiadomości.krn.pl w dn. 29.01 br. w artykule „Stanowcze NIE dla samowoli budowalnej działkowców” pisze o stanowisku Polskiego Związku Działkowców wobec zamieszkiwania na działkach i budowania na nich ponadnormatywnych altan. „Stanowisko Związku w tej sprawie jest jednoznaczne – już przed 2013 r. istniały dokumenty regulujące kwestię altan wznoszonych przez działkowców” – czytamy w informacji. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie pzd.pl w artykule „Altany i zamieszkiwanie w ROD według prawa działkowego. (czytaj artykuł)
 • Kurier Szczeciński w dn. 28.01 br. w artykule „Nadal jest co sprzątać” informuje, że w Świnoujściu do 29 kwietnia można wnioskować o dotacje na usunięcie azbestu, także z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. Z komunikatem Krajowej Rady PZD w sprawie usuwania azbestu z terenów ROD można zapoznać się TUTAJ.
 • Gazeta Olsztyńska w dn. 29.01 br. w artykule „Dotacje na ochronę środowiska” informuje, że w Olsztynie do 30 listopada będzie trwało przyjmowanie wniosków w sprawie dofinansowania na usunięcie azbestu, także z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. Więcej o dotacjach na usunięcie azbestu przeczytasz w artykule na stronie pzd.pl „Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie na usuwanie azbestu z terenów ROD”. (czytaj artykuł)
 • Tygodnik Śremski w dn. 29.01 br. w artykule „Działki, plac, ulice sławią ‘komunę’? Rząd chce zmian” porusza kwestię urządzeń użyteczności publicznej, w tym rodzinnych ogrodów działkowych, których nazwy nawiązują do epoki komunizmu. Dotyczy to w szczególności ROD „ 40 – lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej” w Śremie.
 • Super Nowości w dn. 29.01 br. w artykule „Skazani na mróz” przypominają, ze bezdomni na czas mrozów szukają schronienia w altanach na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Przypominamy, że Krajowa Rada PZD wielokrotnie apelowała do działkowców i zarządów ROD o zgłaszanie obecności bezdomnych w ogrodzie odpowiednim służbom. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie pzd.pl „Nie bądźmy obojętni. Obok nas zamarzają ludzie”. (czytaj artykuł)
 • Gazeta Lubuska w dn. 29.01 br. w artykule „Miejska inwestycja zje kilka ogródów” informuje o planach władz Gorzowa Wielkopolskiego likwidacji ok. 60 działek na terenie ROD pomiędzy ul. Okulickiego a ul. Szarych Szeregów z powodu przebudowy drogi. Sprawa likwidacji nie jest jednak jeszcze przesądzona.
 • Polska – Gazeta Wrocławska w dn. 1.02 br.  w artykule „Skarb z Głogowa w Muzeum Archeologicznym” informuje, że do końca lutego w Arsenale w Głogowie można oglądać średniowieczny skarb z Głogowa, który liczy sobie ponad 20 tys. monet. Skarb ten został odnaleziony na terenie ROD „Wenecja” w Głogowie w 1987 roku. Ciekawostką jest, że czasach średniowiecznych za 20 tys. monet można było kupić nawet całą wieś.

AD/ŁP

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.