Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie na usuwanie azbestu z terenów ROD - 29.01.2016

W całej Polsce samorządy prowadzą intensywne działania w celu usunięcia szkodliwego dla zdrowia i życia ludzi azbestu z przestrzeni publicznej. Umożliwić ma to dofinansowanie o jakie można ubiegać się na demontaż, pakowanie i transport/przekazanie materiałów zawierających azbest na składowisko odpadów niebezpiecznych. O dofinansowanie mogą ubiegać się także działkowcy w celu usunięcia azbestu z terenu ROD. Dlatego informujemy, że w wielu gminach na terenie Polski rozpoczął się właśnie nabór wniosków o dotacje na ten cel.

Do 2032 roku Polska zobowiązała się do całkowitego usunięcia azbestu ze swojego terenu. Tymczasem w całym kraju zalega jeszcze jego tysiące ton. Tylko w latach  2010 – 2013 wydano aż 38 mln zł na usunięcie azbestu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wciąż zostało jednak jeszcze wiele do zrobienia.

W tym roku na terenie Warmii i Mazur na usunięcie azbestu przeznaczono blisko 4 mln zł.  Te pieniądze mogą być znacznym wsparciem także dla działkowców, którzy chcą pozbyć się tych szkodliwych materiałów ze swoich działek. Bowiem 18 stycznia w Olsztynie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie działań związanych  z ochroną środowiska, wśród których są także dotacje na usunięcie azbestu. W ramach programu przewidziano dofinansowanie aż do 85 proc.  kosztów kwalifikowanych inwestycji. Nabór wniosków w Olsztynie potrwa do 30 listopada 2016 roku.

Z kolei w Toruniu nabór wniosków o dofinansowanie na usunięcie azbestu już trwa i zakończy się 15 lutego br. Działkowcy z terenu Torunia mają zatem jeszcze pół miesiąca, aby dopełnić wszelkich formalności związanych z wnioskowaniem o dofinansowanie. Natomiast w przypadku Warszawy nabór wniosków odbywa się pomiędzy 2 stycznia a 31 marca br. roku.

Zachęcamy zatem wszystkich działkowców do zapoznania się ze szczegółami procedury dofinansowania na usunięcie azbestu oraz terminarzem naboru wniosków w gminie, w której położony jest użytkowany przez nich ogród. Szczegółowe informacje można uzyskać za pośrednictwem stron internetowych urzędu bądź bezpośrednio w placówce.

W rodzinnych ogrodach działkowych najczęściej źródłem azbestu są dachy eternitowe, którymi pokrytych jest wiele altanek. Działkowiec musi w takim przypadku mieć świadomość, że dofinansowanie z gminnych środków nie pokryje kosztów położenia nowego poszycia dachowego. Przedsięwzięcie to wymaga zatem także wkładu własnego działkowca. Wydatek ten nie jest jednak tak duży, gdy przeliczymy korzyści płynące z usunięcia azbestu ze swojego otoczenia. Azbest jest bowiem silenie trujący i jest przyczyną wielu chorób układu oddechowego oraz raka.

Ze stanowiskiem Krajowej Rady PZD w sprawie usuwania azbestu z terenów rodzinnych ogrodów działkowych można zapoznać się TUTAJ.

AD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.