Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Uwaga Wrocław i Leszno. Można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego - 27.01.2016

Uwaga Zarządy ROD z Wrocławia i Leszna! Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego 2016. W Wrocławiu nabór potrwa do 2 marca włącznie. Jest o co walczyć, bowiem do rozdysponowanie jest 25 milionów złotych! Z kolei w Lesznie mieszkańcy będą mogli zdecydować o wydaniu 700 tys. zł. Propozycje będą tam przyjmowane jedynie do 12 lutego.

Po Warszawie, która jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczęła nabór wniosków do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego na 2017 rok, przyszedł czas na kolejne miasta. Budżet partycypacyjny to doskonała okazja do zyskania środków finansowych na potrzebne inwestycje, które przyczynią się do rozwoju ogrodów, a które są praktycznie na wyciągnięcie ręki jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Zmiana zasad we Wrocławiu

W tym roku zmieniły się zasady Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Podczas tegorocznej edycji miasto zostało podzielone na 14 rejonów, a w każdym z nich rozdysponowane będzie po 1,5 mln zł. Każdy rejon skupia po kilka osiedli. Mieszkańcy mogą zgłaszać zarówno projekty małe (max. kwota inwestycji do 250 tys. zł), jak i duże (inwestycje do 750 tys. zł). Ponadto na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które realizowane będą na przynajmniej dwóch rejonach, albo takie, których charakter będzie ponad lokalny, zarezerwowano dodatkowe 4 mln złotych.

Zmieniły się też zasady głosowania. Swój głos będą mogli oddać mieszkańcy Wrocławia od 16. roku życia. W głosowaniu mieszkańcy będą mogli wybierać po dwa projekty rejonowe [bez względu na miejsce zamieszkania]: mały i duży oraz dwa projekty ogólnomiejskie. Głosowanie w formie elektronicznej będzie potwierdzane za pomocą adresu e-mail. Projekty można składać w wersji elektronicznej poprzez stronę internetową:  www.wroclaw.pl/wbo. Jeśli ktoś miałby dodatkowe pytania i wątpliwości, można się kontaktować poprzez adres budzetobywatelski@um.wroc.pl lub infolinię +48 71 777 77 77. Na stronie internetowej można także sprawdzać listę zgłoszonych dotychczas projektów – jest ich już ponad 80 (zobacz zgłoszone projekty link)

Szansa dla małych projektów w Lesznie

W Lesznie choć do wydania będzie znacznie mniej, to jednak kwota ta jest wyższa o 200 tys. w stosunku do ubiegłego roku. Dodatkowo pozytywnym aspektem są deklaracje władz Leszna, które chcą premiować mniejsze projekty. Szacunkowa wartość zadania nie może przekraczać kwoty 140.000 zł.

- Chcemy, aby budżet obywatelski był jeszcze bardziej obywatelski. Nie chcemy, żeby budżet był zdominowany przez większe projekty, które zabiorą większość pieniędzy z puli 700 tysięcy, która jest do dyspozycji. Dajemy szansę projektom małym, chcemy zrealizować więcej projektów – mówił w Radiu Merkury rzecznik prasowy prezydenta Rafał Kotomski. Głosowanie nad zgłoszonymi i zweryfikowanymi projektami odbędzie się w Lesznie pomiędzy 18 a 31 marca br.. Zadania do budżetu obywatelskiego zgłaszać mogą wyłącznie osoby pełnoletnie i tylko takie mogą też brać udział w głosowaniu. Poza tym muszą to być osoby na stałe zameldowane na terenie Miasta Leszna. Będzie to weryfikowane w czasie liczenia głosów. Zadania zgłaszane do budżetu obywatelskiego muszą być ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców i muszą mieć poparcie co najmniej 20 dorosłych leszczynian. Zapis mówiący o tym, że szacunkowy koszt zgłaszanego zadania nie może przekraczać 20% ogólnej kwoty przeznaczonej na budżet obywatelski ma nie dopuścić do sytuacji, w której realizacja 1 zadania pochłonie cały budżet obywatelski.

Więcej informacji: http://www.leszno.pl/Budzet_Obywatelski_2016.html

Warszawa nie skorzystała ze swojej szansy

Niestety Zarządy ROD w Warszawie nie skorzystały z tej ogromnej szansy na zyskanie dodatkowych źródeł finansowania rozwoju dla warszawskich ogrodów. Spośród 2649 zgłoszonych w stolicy projektów w ramach budżetu partycypacyjnego zaledwie 2 dotyczą bezpośrednio ogrodu działkowego. Jedynie ROD Waszyngtona zdecydował się powalczyć o realizację dwóch inwestycji: zamontowania oświetlenie solarnego w alejkach oraz modernizacja oświetlenia w głównej alei. Pozostałe ogrody nie wykazały swojej aktywności obywatelskiej, ale mogą za to wspomóc w głosowaniu projekty ROD Waszyngtona.

- Solarne latarnie ogrodowe byłyby doskonałym, ekologicznym rozwiązaniem problemu – uważają pomysłodawcy. Jak wskazują, już od dłuższego czasu mieszkańcy dzielnicy oraz działkowicze i ich rodziny skarżą się na panujące w ROD Waszyngtona w godzinach wieczornych egipskie ciemności. Kiedy wiosną i jesienią, gdy dni są krótsze, a pracy na działkach najwięcej, kiedy wieczorem w alejkach stale widać sporą liczbę spacerowiczów, osoby uprawiające sporty biegowe, matki z dziećmi, działkowców i ich rodziny, po zapadnięciu zmroku rosną obawy o bezpieczeństwo. Szczególnie dotyczy to osób starszych i kobiet. Stąd zrodził się pomysł zamontowania lamp solarnych, które doświetlą uczęszczane i zaciemnione miejsca bez konieczności podłączenia do sieci energetycznej i związanych z tym kosztów.

ROD Waszyngtona jest rozpoznawalną częścią Dzielnicy Praga Południe. Ogród jest otwartym, uczęszczanym terenem zieleni, zaś setki działkowców, ich rodziny, tysiące spacerowiczów są częścią lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że projekty zyskają szerokie poparcie, dzięki któremu możliwa będzie realizacja tych pomysłów, a tym samym poprawa infrastruktury jednego z największych stołecznych ogrodów.

Ponadto kilka złożonych do warszawskiego budżetu obywatelskiego projektów, choć nie zgłoszonych przez zarządy, wiąże się z inwestycjami około ogrodowymi. Tak jest m.in. w przypadku wniosku 505 dotyczącego dojścia do stacji PKP Zacisze Wilno wraz z łącznikiem rowerowym, które miałyby być zbudowane przez mieszczące się tam tereny ogrodów działkowych. Przejście znacznie poprawiłoby sytuację okolicznych mieszkańców, którzy chcąc skorzystać z pociągu muszą dość mocno nadrabiać drogę, by dojść do położonej tuż za ROD stacji kolejowej. 

Skrót pieszy i rowerowy biegnący przez ROD „Park Dolny”, to także kolejny zgłoszony przez mieszkańców Żoliborza projekt, który ma ułatwić zarówno okolicznym mieszkańcom, jak i samym działkowcom poruszanie się między Kępą Potocką a ul. Bohomolca na Żoliborzu. Infrastrukturę ogrodową z pewnością poprawiłby także projekt 466, którego celem jest ustawienie latarni wzdłuż ogrodzenia ogrodów działkowych ROD „Obrońców Pokoju” w Warszawie.

Głosowanie nad wszystkimi zweryfikowanymi projektami będzie trwało pomiędzy 14 a 24 czerwca 2016 r. Głosy będzie można oddawać na trzy sposoby: przez Internet, pocztą lub osobiście w urzędzie dzielnicy.

 

AH

 

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.