Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Uwaga działkowcy! Bielenie drzew - 15.01.2016

Bielenie drzew wykonujemy z nastaniem zimy, ale nie później, niż w połowie stycznia. Drzewa bielimy po to, żeby zapobiegać powstawaniu uszkodzeń mrozowych. Nocami temperatura spada grubo poniżej 0°C, a w dzień słońce świeci coraz mocniej, nagrzewając pędy.  Doprowadza to do powstawania ran zgorzelinowych, pękania pni i przemarzania pędów.

Uszkodzenia drzew powstają również po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna. Dawniej mówiono o trzaskających nocach - podczas bardzo mroźnych nocy, słychać było pękające w sadach konary drzew. Niektórzy twierdzą, że wapnowanie zabija szkodniki, które zimują w zagłębieniach kory.  Ale zabieg ten nie ma wpływu na ilość szkodników. 

Najbardziej wrażliwe na powstawanie ran zgorzelinowych są jabłonie, śliwy i czereśnie, szczególnie szczepione na wysokim pniu. Krzewy owocowe również powinniśmy chronić przed mrozem. Drzewa i krzewy malujemy tzw. mlekiem wapiennym. Do przygotowania tego płynu potrzeba 2 kg wapna, 10 l wody i odrobinę gliny lub krowieńca, który zapobiegnie spłukiwaniu wapna przez deszcz. Mleko nakładamy pędzlem malarskim z miękkim włosiem. Malujemy południową stronę pni oraz grube konary do wysokości 2m. Jeżeli deszcz spłucze nam wapno, zabieg powtarzamy ponownie, aż do początku marca.

Zamiast malowania pni mlekiem wapiennym możemy owijać je białym papierem lub słomą albo specjalnymi osłonkami sadowniczymi. Zapobiegają one obgryzaniu pni drzewek przez zające i gryzonie, które o tej porze roku szukają pożywienia w naszych ogrodach.

Jadwiga Brzozowska
instruktor ogrodnictwa OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.