Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Media o działkowcach i ogrodach - 11.01.2016

  • Gazeta Pomorska w dn. 11.01 br. w artykule „Policja kontroluje pustostany i działki. By nikt nie zamarzł”  pisze o akcji policji w całej Polsce, która nakłania bezdomnych do udania się do noclegowni. W tym roku z powodu mrozów zamarzło w Polsce już 60 osób. O tym, jak uchronić przed zamarznięciem spotkane przez nas osoby bezdomne przeczytasz na stronie PZD.PL w artykule „Nie bądźmy obojętni. Obok nas zamarzają ludzie”. (Czytaj artykuł).

Temat zamarznięć osób bezdomnych poruszany był w ostatnich dniach przez prasę, telewizję, radio i serwisy online.  O problemie bezdomności zimą można również przeczytać m.in. w Tygodniku Wałbrzyskim z dn. 11.01 br. w artykule „Bezdomni – walka o życie”, który informuje, że w samym Wałbrzychu jest około 300 bezdomnych, którzy nierzadko koczują w altanach na terenach ogrodów działkowych. Niektórzy z nich niestety nie przyjmują oferowanej pomocy. To jednak nie zniechęca stróżów prawa do dalszego prowadzenia ogólnopolskiej akcji mającej na celu odnajdywania osób bezdomnych i oferowania im noclegowni. Głos Pomorza w dn. 09.01 br. w artykule „Policja uratowała bezdomnych przed śmiercią” pisze o wzmożonych patrolach słupskich stróżów prawa, którzy w ramach wsparcia miejskich pracowników socjalnych, odwiedzają pustostany, ogrody działkowe, parki i kanały ciepłownicze.

Zamarznąć można nie tylko wtedy, gdy na termometrach pojawiają się minusowe temperatury, oscylujące między minus 10, a minus 20 stopni Celsjusza. Skrajne wyziębienie i hipotermia możliwa jest także wtedy, gdy człowiek długo przebywa w chłodzie, mimo, iż temperatura jest dodatnia. Należy pamiętać, że osoba mocno wychłodzona nie zawsze reaguje na pytania i komunikaty, dlatego niezwłocznie należy wówczas  zadzwonić po odpowiednią pomoc. Serwis PowiatWolsztyn.pl w dn. 08.01 br. w artykule „Wsparcie dla osób bezdomnych” pisze o apelu Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wolsztynie, który proponuje wykorzystywanie numeru alarmowego „112” w celu skutecznej ochrony i wsparcia osób potrzebujących pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, w okresie długotrwałych niskich temperatur i obfitych opadów śniegu.

Bezdomnym pomocy udzielą  także Miejskie Ośrodki  Pomocy Społecznej. W większości miast funkcjonują schroniska, które przyjmują bezdomnych niezależnie od ilości miejsca. Głos Koszaliński w dn. 07.01 br. w artykule „W trosce o życie bezdomnych” informuje o akcji koszalińskich policjantów, którzy wraz ze Strażą Miejską i pracownikami MOPS sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni narażeni na zamarznięcie. Takie osoby najczęściej szukają schronienia w opuszczonych budynkach oraz w altanach. Ponadto strona PZD.PL informuje, że osobom pozbawionym dachu nad głową pomogą również wolontariusze z organizacji pozarządowej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które prowadzi 130 placówek w 61 miejscowościach w całej Polsce. Adresy placówek dostępne są TUTAJ.

 

  • Express Ilustrowany w dn. 09.01 br. w artykule „Okradli sześć altanek” informuje o włamaniach do sześciu altan, do których doszło na terenie ogrodów działkowych „Olimpijka” przy ul. Nowe Sady w Łodzi. Łupem złodziei padły butle gazowe, elektronarzędzia, przedłużacze, kosy, szpadle, grabie, a nawet kołdra. Porady, jak ochronić altanę przed włamywaczem można znaleźć na stronie PZD.PL w artykule „Działkowcu, czy potrafisz skutecznie zabezpieczyć swoje mienie?” (Zobacz artykuł).

 

  • Portal Wiadomosci24.pl w dn. 09.01 br. w artykule „Noworoczne zebranie zarządu ROD Niedźwiadek” pisze o noworocznym spotkaniu zarządu ROD „Niedźwiadek” w Łukowie, podczas którego dyskutowano m.in. o planach związanych z modernizacją ogrodu działkowego i potrzebnych inwestycjach. Zebranie zakończyło się dzieleniem opłatkiem i składaniem noworocznych życzeń.

 

  • Serwis Wiadomosci.Krn.pl w dn. 08.01 br. w artykule „Prawie 4 mln zł dotacji dla działkowców” pisze o dofinansowaniu, które w ubiegłym roku działkowcy otrzymali od Polskiego Związku Działkowców na modernizację i budowę infrastruktury ogrodowej. Kwota 3,6 mln zł pokryła wydatki związane z poprawą stanu 540 ROD.

 

  • Portal RudaSlaska.com.pl w dn. 08.01 br. w artykule „Opłata śmieciowa” informuje, że od 1 stycznia br. zmianie uległo naliczanie stawki za odbiór odpadów z ogrodów działkowych w Rudzie Śląskiej.  Opłata ma stawkę ryczałtową, która wynosi 42 zł jeśli odpady są segregowane, i 84 zł dla odpadów niesegregowanych. Opłaty będą pobierane w dwóch różnych ratach w terminie do 30 czerwca oraz do 31 października (2x21 zł za śmieci segregowane lub 2x42 zł za śmieci niesegregowane).

 

  • Strzelec Opolski w dn. 05.01 br. w artykule „Wyburzają działki. Będzie  wiadukt” pisze o rozpoczęciu prac związanych z budową nowego wiaduktu w Strzelcach Opolskich. Jest to równoznaczne ze zlikwidowaniem kilkunastu tamtejszych działek. Wszystko odbywa się w porozumieniu ze Związkiem i działkowcami, którzy otrzymali stosowne odszkodowania. 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.