Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Uwaga Zarządy ROD w Warszawie! - 11.01.2016

Ostatnie dni na złożenie wniosku w ramach stołecznego budżetu obywatelskiego 2017.  Jeszcze tylko przez 4 dni można zgłaszać swoje projekty w III edycji warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Ostateczny termin na złożenie wniosku to 15 styczeń br. Każda z 18 dzielnic Warszawy przekazała na ten cel od 1% do2 % swoich przychodów, stąd Warszawiacy będą mieli w tym roku do rozdysponowania w sumie ponad 58 mln zł. Najwięcej pieniędzy do wydania będą miały dzielnice: Bielany - 7,5 mln zł, w Śródmieście - 6,2 mln zł i Ursynów - 6,2 mln zł, a najmniej Wesoła- 653 tys. zł, Rembertów - 694 tys. zł oraz Wilanów - 1,2 mln zł.

Budżet partycypacyjny, czyli inaczej obywatelski, ma na celu zaangażowanie społeczności lokalnej w miejskie inwestycje. Poprzez składanie wniosków, a następnie wybór tych najlepszych, mieszkańcy wskazują swoje priorytety, a więc, co jest dla nich ważne i jakich inwestycji potrzebują.  Powinny być to inicjatywy przyczyniające się do rozwoju miasta, polegające na budowie, modernizacji, przebudowie lub rozbudowie elementu infrastruktury miejskiej, dzięki czemu podniesie się komfort i jakość życia jego mieszkańców. W tej sferze mieszczą się więc nie tylko remonty ulic, wyposażanie szkół, szpitali, budowy ścieżek rowerowych, basenów czy parków, ale też inwestycje w infrastrukturę ogrodów działkowych, które są przecież miejscami użyteczności publicznej.

Budżet partycypacyjny to doskonała okazja do zyskania środków finansowych na potrzebne inwestycje, które przyczynią się do rozwoju ogrodów, a które są praktycznie na wyciągnięcie ręki jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.

 Projekty można składać przez Internet: www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Można też złożyć go osobiście w urzędzie dzielnicy, której dotyczy projekt, bądź też listownie (wskazówki, formularze i niezbędne informacje dostępne na stronie internetowej wskazanej powyżej). Do projektów musi być załączony szacunkowy kosztorys inwestycji i listę z podpisami co najmniej 30 osób, które popierają nasz pomysł i są mieszkańcami stolicy. Aby złożyć swój wniosek z propozycją, a w czerwcu wziąć udział w głosowaniu nie trzeba mieć meldunku w Warszawie, wystarczy zamieszkanie.

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego pozwala, by projekt miał więcej niż jednego autora. To szansa dla ogrodów działkowych, które mogą łączyć proponowane przez siebie inicjatywy - dotyczące np. 3 ogrodów - w jeden projekt. W tej edycji nie będzie także preselekcji, a to oznacza, że każdy złożony projekt, który przejdzie pozytywną weryfikację, trafi pod głosowanie obywatelskie. Weryfikacja projektów potrwa od 14 marca do 31 maja 2016 r. Jeśli autor będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do weryfikacji, może wystąpić o jej powtórzenie, bowiem po raz pierwszy wprowadzono procedurę odwoławczą. Niezwykle ważne jest też to, że można przygotować i poprzeć więcej niż jeden projekt!

Głosowanie nad wszystkimi zweryfikowanymi projektami będzie trwało pomiędzy 14 a 24 czerwca 2016 r. Głosy będzie można oddawać na trzy sposoby: przez Internet, pocztą lub osobiście w urzędzie dzielnicy. Zwycięskie pomysły będą realizowane w 2017 r.

Masz pomysł, co chciałbyś zrobić w ROD? Nie czekaj!

Jak poinformował PAP rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, do wtorku 5 stycznia do miasta wpłynęły zaledwie 52 kompletne projekty, a nad ponad 500 projektami jeszcze pracują wnioskodawcy (w chwili obecnej są kopiami roboczymi). W ubiegłym roku w ramach II budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2 tys. 326 projektów, z czego zrealizowane mają być w tym roku 622 projekty.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.