Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Idą święta! Pora na choinki! - 23.12.2015

Nieodzownym atrybutem Świąt jest choinka. Najlepiej, gdy jest żywa i pachnąca i nie ważne, że gubi igły. Ważne, że pachnie świętami i jest ekologiczna: dopóki nie zostanie ścięta przez szkółkarzy produkuje tlen  i oczyszcza powietrze. 

Na rynku mamy zatrzęsienie sztucznych choinek: są mniej lub bardziej zielone, puszyste lub w miarę normalne, białe a nawet już ubrane. Ale to jednak plastik – niepachnący, na którym szybko osiada kurz. Jedyną zaletą jest cena – to tylko jednorazowy wydatek na wiele lat. I to kusi.
Na rynku mamy bogatą ofertę drzewek: są świerki pospolite, serbskie, kłujące zielone i srebrne oraz sosna zwyczajna, a także jodły: kaukaska, pospolita, szlachetna i koreańska.  Pamiętajmy, że igły świerków kłują, a jodłowe i sosnowe są miękkie. Jeśli mamy dzieci, to wybierzmy jodłę lub sosnę. 
 
 
Żywe drzewka są pachnące, gęste, rozłożyste i w pięknych odcieniach zieleni. Cena choinek jest zróżnicowana i zależy od tego, jakie wysokie jest drzewko i czy  jest cięte, czy kopane i zapakowane w doniczkę. Im wyższe drzewko, tym droższe. Droższe są również drzewka w doniczkach. Przed zakupem takich choinek koniecznie sprawdźmy i dopytajmy kiedy zostały wykopane i podlane, żeby korzenie drzew nie były przeschnięte i za bardzo okrojone, bo inaczej choinka szybciej nam uschnie.
 
 
Drzewka cięte najlepiej jest ustawić z dala od źródeł ciepła. Koniecznie trzeba włożyć je w donicę z mokrym piaskiem i systematycznie dolewać wody – wtedy dłużej postoją. Drzewka w doniczkach też ustawiamy dalej od źródła ciepła i również systematycznie podlewamy. Nie zraszamy igieł wodą, aby uniknąć zwarcia instalacji elektrycznej – na każdym drzewku zawieszamy przecież lampki. Nie zaleca się mocowania świeczek do drzewek, jak w dawnych czasach, bo zwiększy się zgrożenie pożarem.

Po świętach cięte drzewka doniczkowe wystawiamy na balkon – jeśli nie ma dużego mrozu i pamiętamy o podlewaniu.

Jeśli jest mroźno, wystawmy drzewko do chłodnego ganka lub piwnicy lub na korytarz w bloku, żeby nie doznało szoku termicznego i nie przemarzło na balkonie. Z nastraniem wiosny choinki możemy posadzić na działce lub w ogrodzie.
Kupujmy żywe choinki! Boże Narodzenie jest raz do roku i naprawdę warto w to Święto zainwestować.
 
Jadwiga Brzozowska
Instruktor Ogrodnictwa 
OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio