Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
Na opracowanie wytycznych do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych oraz formularzy dokumentów na okres kadencji pozwoliło wdrożenie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych oraz zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym statutu PZD uchwalonego na XII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD.
Walne zebranie jest najwyższym organem PZD w ROD, który podejmuje najważniejsze dla funkcjonowania ROD decyzje. Zgodnie z § 56 ust. 2 statutu PZD prawo uczestniczenia w nim mają wyłącznie członkowie PZD.
Dlatego też zarządy ROD muszą bezwzględnie przygotować imienną listę członków PZD w ROD oraz dopilnować, aby w zebraniu wzięły udział wyłącznie osoby uprawnione. Niezbędne jest więc sprawdzanie dowodu tożsamości przy podpisywaniu listy obecności. Należy pamiętać, że prawa członkowskie wykonuje się osobiście (§ 14 ust. 2 statutu PZD), dlatego nie jest dopuszczalne zastępstwo członka PZD w czynnym udziale w walnym zebraniu sprawozdawczym (konferencji delegatów).
OBOWIĄZKI OKRĘGOWEGO ZARZĄDU PZD
Przed walnymi zebraniami sprawozdawczymi
OBOWIĄZKI ZARZĄDU ROD
Przed zebraniem:
Zwołanie walnego zebrania (konferencji)
1. Zawiadomienie pisemne każdego członka PZD o terminie, miejscu, porządku obrad walnego zebrania (konferencji) oraz miejscu i terminie wyłożenia do wglądu materiałów sprawozdawczych. Wyłożenie materiałów powinno nastąpić na co najmniej 7 dni przed walnym zebraniem (konferencją).
2. Zawiadomienie należy doręczyć za pośrednictwem poczty lub bezpośrednio za pokwitowaniem na co najmniej 14 dni przed terminem walnego zebrania (konferencji).
3. Zawiadomienie można wysłać pocztą elektroniczną, jeśli członek PZD wyrazi na to pisemną zgodę i poda adres poczty elektronicznej, na który ma być wysłane zawiadomienie.
WAŻNE
Jeśli w zawiadomieniu zawarta zostanie informacja o możliwości odbycia zebrania w drugim terminie oraz pouczenie o tym, że uchwały podjęte w drugim terminie są ważne i obowiązują bez względu na liczbę obecnych na zebraniu – walne zebranie może się odbyć w drugim terminie (co najmniej pół godziny po wyznaczonej godzinie rozpoczęcia w pierwszym terminie).
4. Przygotowanie materiałów niezbędnych w czasie trwania walnego zebrania (konferencji):
5. W ROD, w których będą odbywać się konferencje delegatów:
WAŻNE
Zgodnie z § 167 statutu PZD delegaci wybrani w sektorach w 2015 roku zachowują swoje mandaty na okres całej bieżącej kadencji.
- w zebraniach w sektorach biorą udział członkowie zarządu ROD.
WAŻNE
Członkowie PZD mający prawo uczestniczenia w zebraniach w sektorach i delegaci na konferencję powinni być bezwzględnie zawiadamiani pisemnie o terminie, miejscu i porządku zebrania.
Pierwszy i drugi termin dotyczy tylko zebrania sektora i walnego zebrania. Konferencja delegatów odbywa się tylko w pierwszym terminie przy obecności ponad połowy delegatów wybranych na zebraniach sektorów.
6. Walne zebrania sprawozdawcze/konferencje delegatów w ROD odbywają się do dnia 15 maja danego roku (§ 59 ust. 2 statutu PZD).
Przebieg walnego zebrania
1. Otwarcie zebrania (prezes lub w jego zastępstwie I wiceprezes), wybór przewodniczącego i prezydium zebrania.
WAŻNE
Przewodniczącym walnego zebrania nie może być:
2. Ustalenie, czy walne zebranie można rozpocząć w pierwszym terminie. Winien to ustalić Prezes Zarządu ROD na podstawie listy obecności.
WAŻNE
Prawomocność:
3. Zatwierdzenie porządku zebrania i regulaminu obrad.
4. Wybór Komisji Mandatowej oraz Uchwał i Wniosków.
5. Przedstawienie sprawozdań:
6. Przedstawienie przez Komisję Rewizyjną oceny działalności (merytorycznej i finansowej) Zarządu i wniosku o przyjęcie sprawozdań.
7. Sprawozdanie Komisji Mandatowej stwierdzającej prawomocność obrad.
8. Dyskusja.
9. Zatwierdzenie sprawozdań.
10. Wybory uzupełniające (w razie potrzeby).
WAŻNE
11. Podjęcie uchwał.
Walne zebranie uchwala:
1) opłaty ogrodowe i termin ich uiszczenia
WAŻNE
Zarząd ROD przygotowując na walne zebranie proponowaną wysokość opłaty ogrodowej, sumuje prognozowane wydatki związane z funkcjonowaniem ROD - zarządzanie ROD, ochrona, konserwacje infrastruktury, koszty prac porządkowych, podatki i opłaty. Sumę planowanych wydatków dzieli się przez ilość m2 pod działkami i do otrzymanego wyniku opłaty dodaje się partycypację uchwaloną przez KR PZD (§ 145 ust. 2 statutu PZD) – w ten sposób otrzymujemy kwotę opłaty ogrodowej za 1 m2 działki.
Na zebraniu należy przedstawić składniki opłaty ogrodowej, bo według tego zarząd ROD będzie musiał rozliczyć się przed członkami PZD na kolejnym walnym zebraniu oraz przed wszystkimi działkowcami nie później niż do 1 lipca przedstawiając informację finansową za poprzedni rok (art. 33 ust. 3 i 4 ustawy o ROD). Cele na jakie może być uchwalona opłata ogrodowa określa dokładnie art. 33 ust. 2 ustawy o ROD.
2) opłatę ogrodową energetyczną – dotyczy działkowców, których działki są podłączone do sieci ogrodowej i jest uchwalana kwotowo od działki,
3) opłatę ogrodową wodną – ponieważ dotyczy działkowców, których działki podłączone są do sieci ogrodowej i jest uchwalana kwotowo od działki,
4) opłatę za wywóz śmieci - może być uchwalona oddzielnie, ponieważ stanowi znaczny koszt funkcjonowania ROD,
5) zadanie inwestycyjne lub remontowe (dla każdego oddzielnie) na wniosek Zarządu ROD,
6) może podjąć uchwałę w sprawie obniżenia opłaty ogrodowej wobec działkowców, którzy z innego tytułu ponoszą obciążenia finansowe, w wysokości nie przewyższającej tych obciążeń,
7) może podjąć uchwałę o powołaniu innej osoby w miejsce dokooptowanej do organu PZD w ROD pomiędzy walnymi zebraniami. Jeśli taka uchwała zostanie podjęta mandat osoby dokooptowanej przed walnym zebraniem wygasa z mocy § 40 ust. 2 statutu PZD.
Walne zebranie nie może uchwalić:
WAŻNE
Po walnym zebraniu
1. Przekazanie w ciągu 14 dni od zakończenia zebrania następujących dokumentów z walnego zebrania (konferencji) do okręgu PZD:
2. Do dnia 1 lipca każdego roku przedstawienie działkowcom informacji finansowej dotyczącej prowadzenia ROD za ubiegły rok (art. 33 ust. 1 ustawy o ROD). Informacja winna zawierać wpływy i wydatki prowadzonego ROD w podziale na źródła pochodzenia i wydatkowane cele, a także zestawienie środków wpłacanych przez działkowców w podziale na pozycje wymienione w art. 33 ust. 2 ustawy o ROD, tj.:
Informację należy udostępnić w sposób umożliwiający każdemu działkowcowi zapoznanie się z nią (na tablicach ogrodowych).
3. Zawiadomienie działkowców o wysokości opłat ogrodowych, a także o ich zmianach - ewentualnych podwyżkach w stosunku do poprzedniego roku. Zawiadomienie musi być upowszechnione co najmniej na 14 dni przed uchwalonym na walnym zebraniu terminem wnoszenia opłat, nie później jednak, niż do końca miesiąca poprzedzającego ten termin (art. 34 ust. 1 ustawy o ROD). Zawiadomienia dokonuje się poprzez zamieszczenie informacji w miejscu umożliwiającym każdemu działkowcowi zapoznanie się z nią, a w szczególności poprzez zamieszczenie jej na tablicach ogrodowych lub stronie internetowej ROD (§ 146 ust. 1 statutu PZD).
OBOWIĄZKI OKRĘGOWEGO ZARZĄDU PZD
Po odbyciu zebrań w okręgu:
1. Dokonanie analizy zgodności odbytych walnych zebrań (konferencji) z przepisami związkowymi i ustawą o ROD (zwołanie, przebieg, terminowość).
2. Przeprowadzenie analizy podjętych uchwał pod względem ich zgodności z przepisami związkowymi i powszechnie obowiązującymi.
3. Podejmowanie uchwał w sprawach dotyczących walnych zebrań i podjętych na nich uchwał, a w szczególności:
4. Podjęcie uchwały w sprawie oceny przebiegu walnych zebrań.
5. Przekazanie do Krajowej Rady PZD sprawozdania z przebiegu walnych zebrań sprawozdawczych.
6. Przyjęcie przez OZ PZD zbiorczego sprawozdania finansowego z ROD za ubiegły rok i zbiorczego preliminarza finansowego z ROD na rok bieżący i przekazanie ich do KR PZD.
Prezydium Krajowej Rady
Polskiego Związku Działkowców
Warszawa, dn. 17 grudnia 2015 r.
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.