Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Informacje z OZ

Świąteczny kiermasz w okręgu podkarpackim - 18.12.2015

W piękne środowe przedpołudnie 16 grudnia br., w siedzibie Okręgu Podkarpackiego PZD w Rzeszowie, po raz pierwszy w historii, odbył się kiermasz świątecznych ozdób wykonanych przez rzeszowskich działkowców.

Swe prace zaprezentowały Panie z ROD: Przyszłość, Zalesie, Zdrowie, Nasz Gaj oraz im. H. Wieniawskiego w Rzeszowie. Wśród licznych bombek, aniołów i mikołajów można było doszukać się przepięknych serwetek, obrazów a nawet ikony.

Na kiermasz licznie przybyli działkowcy z miasta i najbliższych okolic. Każdy mógł obejrzeć ozdoby, zapoznać się z technikami wykonania poszczególnych ozdób i zakupić te małe, świąteczne cudeńka. Największą popularnością cieszyły się bombki choinkowe, których kolorystyka niewiele odbiegała od tęczy. Wszyscy podziwiali działkowe artystki za tak misternie wykonane prace, które wymagały niesamowitych pokładów cierpliwości i dobrego oka. Wszystkie Panie zgodnie stwierdziły, że to dzięki pracy na działce nauczyły się wytrwałości, bo ciężka praca się opłaca.

Podczas kiermaszu, Pan Damian Drąg z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie opowiedział o zwyczajach i przesądach świątecznych. Podczas dyskusji, jaka rozwinęła się wśród słuchaczy okazało się, że niezależnie od wieku, wszyscy dbamy o tradycję. Pielęgnujemy zdecydowaną większość zwyczajów świątecznych a co najważniejsze, przekazujemy je następnemu pokoleniu.

Po dyskusji przyszedł czas na świąteczny quiz. Uczestnicy zabawy podzielili się na dwie grupy Pytania były bardzo podchwytliwe, ale naszych działkowców nie da się zaskoczyć i quiz zakończył się remisem.

Był czas na śpiewanie kolęd, na rozmowy, każdy mógł zjeść świątecznego piernika i pierniczki oraz napić się pachnącej świętami herbaty. Wszyscy złożyli sobie życzenia świąteczno - noworoczne, żeby spotkać się w przyszłym roku w jeszcze większym gronie.

Dzięki temu spotkaniu wszyscy nabrali sił do przedświątecznej pracy, a my przekonania, że takie  spotkania są bardzo potrzebne dla społeczności działkowej.

Jadwiga Brzozowska

instruktor ogrodnictwa

OZ PZD Rzeszów

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio