Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy i ogrody w centrum zainteresowania mediów - 17.12.2015

 

  • Gazeta Wyborcza Płock w dn. 16.12 br. w artykule „Przejścia nie ma. ARS vs. działkowcy” informuje o sporze między płockimi działkowcami a Agencją Rewitalizacji Starówki, która ogrodziła siatką swój teren przy ul. Szpitalnej i przy okazji trzy bramy prowadzące do ROD „Powstańców”, co utrudnia działkowcom dostanie się do ogrodu.  ARS chce wynająć teren jednej ze szkół i twierdzi, że nie zrobiła nic niezgodnego z prawem. Działkowcy zawiadomili prokuraturę.
  • Tygodnik Nowy w dn. 15.12 br. w artykule „Wczasy na działkach?  Ścieżka zdrowia? Czemu nie!” pisze o ogrodach działkowych z okręgu pilskiego, które chcą otworzyć się dla lokalnej społeczności. Niedawne przekształcenie się Polskiego Związku Działkowców w stowarzyszenie otwiera w tym kierunku wiele możliwości, z których ogrody chcą skorzystać. O spędzaniu czasu w ogrodach działkowych przeczytasz na stronie PZD.PL w artykule „Jesienne atrakcje w rodzinnych ogrodach działkowych”. (Czytaj artykuł).
  • Wiadomości Świdnickie w dn. 15.12 br. w artykule „Kosztowne palenie gałęzi na działkach” przestrzega przed tego typu działaniami, które nie tylko prowadzą do zatrucia środowiska, ale mogą również słono kosztować. Spalania odpadów zakazuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządków w gminach (art. 10 ust. 2a). Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogrodzie działkowym może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub grzywną 5000 zł. Natomiast art. 191. ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi: Kto wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.  Na temat zakazu spalania na działkach przeczytasz więcej na stronie PZD.PL w artykule „Spalanie na działkach surowo zabronione”. (Czytaj artykuł).
  • Nowiny Zabrzańskie w dn. 15.12 br. w artykule „Wszystko jasne: alejki zostaną oświetlone”  informuje o przeznaczeniu 1 mln 438 tys. z budżetu partycypacyjnego na oświetlenie alejek w ogrodach działkowych w Zabrzu. Za tym sukcesem stoi Leszek Bucki i Grzegorz Lubowiecki, którzy zgodnie zgłosili trzy projekty oświetlenia działkowych altanek w siedmiu ogrodach. Wszystkie trzy zostały zaakceptowane.
  • Grazia w dn. 15. 12 br. w artykule „Uprawiaj, gotuj, jedz” pisze o warzywach i owocach, które sami możemy uprawiać m.in. na działce, mających zbawienny wpływ na nasze organizmy.  W czasach, kiedy eko-styl życia stał się modny, warzywa i owoce z własnego ogródka coraz częściej lądują na naszych talerzach.
  • Dziennik Zachodni w dn. 14. 12 br. w artykule „Działkowcu zamykaj swoją altanę” pisze o apelu policji, która przypomina o zachowaniu czujności i odpowiednim zabezpieczeniu altan przed włamaniami. Jak co roku jesienią i zimą łupem złodziei padają przedmioty z ogrodów działkowych.  Porady, jak ochronić swoją altanę przed włamywaczem można znaleźć na stronie PZD.PL w artykule „Działkowcu, czy potrafisz skutecznie zabezpieczyć swoje mienie?” (Zobacz artykuł).

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio