Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Rodzinne ogrody działkowe – przegląd mediów - 01.12.2015

  • 24kurier.pl w dn. 27.11 br. w artykule „Górki Ustowskie zostaną?” pisze o planach władz Szczecina dotyczących likwidacji ROD „Górki Ustowskie” w Szczecinie. Protesty licznie wysyłane przez działkowców przyniosły skutek. Jak informuje serwis: „Na spotkaniu w Urzędzie Miasta Szczecina przedstawiciele działkowców ROD „Górki Ustowskie” zostali poinformowani, że wszczęte w dniu 20.07.2015 r. postępowanie administracyjne w sprawie likwidacji części ogrodów działkowych (Sektor IV) - zostało umorzone”.
  • Życie.pl w dn. 27.11 br. w artkule  „Akcja – Bezpieczny ogród” informuje o kontrolach jakie przeprowadzili policjanci w Jarosławiu pod kątem osób pozostających w ogrodzie na zimę. Jest to owoc współpracy OZ Podkarpackiego ze służbami, dzięki któremu ma poprawić się bezpieczeństwo na działkach. Przypomnijmy, zamieszkiwanie w ROD i przebywanie w nim osób bezdomnych jest niedozwolone. Więcej o tym przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Walka z bezdomnością w ogrodach działkowych”. (zobacz artykuł)
  • Głos Ziemi Szczecińskiej w dn.27.11 br. w artykule „Nory bezdomnych” pisze o osobach bezdomnych, które szukają schronienia na okres zimowy. Jak podaje gazeta, policja w Cieszynie, aby zapobiec osiedlaniu się bezdomnych w ogrodach działkowych,  kontroluje ich tereny.
  • Dsw.doba.pl w dn. 30.11 br. w artykule „Nie bądźmy obojętni” apeluje o zgłaszanie wszystkich osób bezdomnych, także tych przebywających na terenie ROD, odpowiednim służbom. Numery alarmowe to: policja – 997 lub 112 z telefonów komórkowych, straż miejska – 986. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
  • RadioOpole.pl w dn. 27.11 br. w artykule „Ogrody działkowe i grunty rolne przekształcają pod inwestorów” opisuje niepokojące plany władz Głubczyc wobec tamtejszych rodzinnych ogrodów działkowych. Urzędnicy są zainteresowani przejęciem ponad 10 hektarów ROD. Warto zaznaczyć, że tereny tych ogrodów są powierzone PZD w wieczyste użytkowanie.
  • Tygodnik Sanocki w dn. 27.11 br. w artykule „Budżet Obywatelski. Kto ma szansę?” informuje o kolejnych nowych 11 propozycjach inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego w Sanoku. Wśród nich jest rewitalizacja ulicy Gajowej w Sanoku, która znacząco poprawiłaby komfort dojazdu działkowców do ROD. Głosowanie nad projektami odbędzie się 11 – 18 grudnia.
  • Gazeta Wyborcza - Kraków w dn. 27.11 br. w artykule „Prawdziwą sztuką jest zrobić park, który będzie żył” prezentuje wywiad na temat zagospodarowania przestrzeni zielonej w Krakowie. Jarosław Tabor – zastępca miejskiego architekta krajobrazu w Krakowie mówi o planach Zarządu Zieleni Miejskiej dofinansowywania ROD „Grzegórzki” przy ul. Francesco Nullo w Krakowie. Dzięki temu możliwe by było jeszcze szersze otwarcie ogrodu na okolicznych mieszkańców i podniesienie komfortu korzystania z niego.
  • iTurek.net w dn. 27.11 br. w artykule „Ustalili stawki za śmieci od firm i domków letniskowych” informuje o wysokościach opłat za wywóz odpadów z terenu Turka, w tym rodzinnych ogrodów działkowych. Jak podaje serwis, działkowcy zapłacą „13,10 zł na rok jeśli odpady będą zbierane selektywnie oraz 22 zł na rok - jeśli nie będą segregowane”.
  • Bydgoszcz.tvp.pl w dn. 29.11 br. w artykule „Kocia wojna – zwierząt nie zostawią” informuje o działaniu wolontariuszek ze Stowarzyszenia Opieki na Zwierzętami „Animals” na terenie bydgoskich ROD. Obecność licznej gromadki kotów na ternie ROD nie wszystkim działkowcom się jednak podoba. Więcej o zwierzętach w ogrodach i regulacjach prawnych w tym zakresie przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Zwierzęta na terenie ROD” (zobacz artykuł) oraz w artykule „Kontrowersyjny temat kotów w ogrodach działkowych” (zobacz artykuł).

 

Opr. AD

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.